The Pi-Rate Ratings

December 31, 2015

Computer Simulations–Simper Bowl IX & Today’s College Playoffs

We are combining our own computer simulation championship game from our annual project with the actual College Football Playoff games today into one entity.

 

Simper Bowl IX

This year, we decided to expand our own computer college playoff to 24 teams just like in the Football Championship Series.  The prior rounds have been played, and you can search for the results on this site.  The Championship Game today pits #3 seed Oklahoma against #16 seed Ole Miss.

Oklahoma received a first round bye as the #3 seed.  The Sooners defeated Michigan 47-28 in the Sweet 16; Ohio State 26-20 in the Elite 8; and Stanford 31-20 in the Semifinal Round.

Ole Miss had to play in the opening round as the #16 seed.  The Rebels defeated Houston 39-24 in that round to advance to the Sweet 16.  Then, Ole Miss defeated top-ranked Clemson 35-20 in the Sweet 16; North Carolina 27-16 in the Elite 8; and Michigan State 27-17 in the Semifinals.

 

Here are the championship results.

Simper Bowl IX 1 2 3 4 F FD Rush Pass Total
#3 Oklahoma 10 6 7 7 30 22 166 252 418
#16 Ole Miss 13 7 0 14 34 27 249 302 551

Congratulations to the Ole Miss Rebels, winner of Simper Bowl IX.

 

The College Football Playoffs 2015-16–The Real Larry Culpepper Playoffs

This is what you have been waiting for.  Yesterday, we input all the stats and schedule strengths for the four teams in today’s playoffs.  We even included the recent suspensions of Clemson players in the loss of talent.

 

We then simulated both games 100 times coming up with the number of wins, the average score, the standard deviations of the games, and the outlier scores in both directions.

 

Orange Bowl

Location: Sun Life Stadium, Miami, FL

Time: 4:00 PM Eastern Time

TV: ESPN, Brad Nessler, Todd Blackledge, and Holly Rowe

Radio: ESPN, Bill Rosinksi, David Norrie, Joe Schad

Teams: Clemson (13-0) vs. Oklahoma (11-1)

100 Sims

Clemson wins: 39

Oklahoma wins: 61

Average Score: Oklahoma 30.7  Clemson 22.1

Standard Deviation: 8.6

Outlier A: Oklahoma 51  Clemson  16

Outlier B: Clemson 37  Oklahoma 14

 

Cotton Bowl

Location: AT&T Stadium, Arlington, TX

Time: 8:00 PM Eastern Time

TV: ESPN, Chris Fowler, Kirk Herbstreit, Heather Cox, and Tom Rinaldi

Radio: ESPN, Brad Sham, Danny Kannell, and Ian Fitzsimmons

Teams: Alabama (12-1) vs. Michigan St. (12-1)

100 Sims

Alabama wins: 53

Michigan St. wins: 47

Average Score: Alabama 20.5  Michigan St. 18.8

Standard Deviation: 5.7

Outlier A: Alabama 31  Michigan St. 6

Outlier B: Michigan St. 27  Alabama 16

Advertisements

December 14, 2015

College Football Preview–Bowls & Playoffs Edition

Filed under: College Football — Tags: , , , , , , , , , — piratings @ 6:01 pm

If you are looking for the complete bowl and playoff schedule including starting times, TV networks, and power rating spreads, then you have come to the right place.

The PiRate Ratings have suspended the rankings and ratings since only two teams played last week and very minimally changed the ratings.

Here is a complete bowl schedule

Bowl City Day Date Time Network Team Team
Cure Orlando, Fl Sat D19 12:00 PM CBSSN San Jose St. * Georgia St.
New Mexico Albuquerque, NM Sat D19 2:00 PM ESPN New Mexico Arizona *
Las Vegas Las Vegas, NV Sat D19 3:30 PM ABC Utah BYU
Camellia Montgomery, AL Sat D19 5:30 PM ESPN Ohio Appalachian St.
New Orleans New Orleans, LA Sat D19 9:00 PM ESPN Louisiana Tech Arkansas St.
Miami Beach Miami, FL Mon D21 2:30 PM ESPN South Florida W. Kentucky
Idaho Potato Boise, ID Tue D22 3:30 PM ESPN Akron Utah St.
Boca Raton Boca Raton, FL Tue D22 7:00 PM ESPN Temple Toledo
Poinsettia San Diego, CA Wed D23 4:30 PM ESPN Boise St. N. Illinois
GoDaddy Mobile, AL Wed D23 8:00 PM ESPN Bowling Green Ga. Southern
Bahamas Nassau, Bahamas Thu D24 12:00 PM ESPN Middle Tenn. Western Mich.
Hawaii Honolulu, HI Thu D24 8:00 PM ESPN Cincinnati San Diego St.
St. Petersburg St. Petersburg, FL Sat D26 11:00 AM ESPN Connecticut Marshall
Sun El Paso, TX Sat D26 2:00 PM CBS Miami Washington St.
Heart of Dallas Dallas, TX Sat D26 2:20 PM ESPN Washington * Southern Miss.
Pinstripe Bronx, NY Sat D26 3:30 PM ABC Duke Indiana
Independence Shreveport, LA Sat D26 5:45 PM ESPN Tulsa * Virginia Tech
Foster Farms Santa Clara, CA Sat D26 9:15 PM ESPN Nebraska UCLA
Military Annapolis, MD Mon D28 2:30 PM ESPN Pittsburgh Navy
Quick Lane Detroit, MI Mon D28 5:00 PM ESPN2 Central Mich. * Minnesota
Armed Forces Ft. Worth, TX Tue D29 2:00 PM ESPN California * Air Force
Russell Athl. Orlando, Fl Tue D29 5:30 PM ESPN North Carolina Baylor
Arizona Tucson, AZ Tue D29 7:30 PM  ***** Colorado St. * Nevada
Texas Houston, TX Tue D29 9:00 PM ESPN Texas Tech LSU
Birmingham Birmingham, AL Wed D30 12:00 PM ESPN Memphis Auburn
Belk Charlotte, NC Wed D30 3:30 PM ESPN N. Carolina St. Mississippi St.
Music City Nashville, TN Wed D30 7:00 PM ESPN Louisville Texas A&M
Holiday San Diego, CA Wed D30 10:30 PM ESPN Wisconsin USC
Peach Atlanta, GA Thu D31 12:00 PM ESPN Florida St. Houston
Orange Miami, FL Thu D31 4:00 PM ESPN Clemson Oklahoma
Cotton Arlington, TX Thu D31 8:00 PM ESPN Alabama Michigan St.
Ouback Tampa, FL Fri J1 12:00 PM ESPN2 Northwestern Tennessee
Citrus Orlando, Fl Fri J1 1:00 PM ABC Michigan Florida
Fiesta Glendale, AZ Fri J1 1:00 PM ESPN Ohio St. Notre Dame
Rose Pasadena, CA Fri J1 5:00 PM ESPN Iowa Stanford
Sugar New Orleans, LA Fri J1 8:30 PM ESPN Oklahoma St. Ole Miss
TaxSlayer Jacksonville, FL Sat J2 12:00 PM ESPN Penn St. Georgia
Liberty Memphis, TN Sat J2 3:20 PM ESPN Kansas St. Arkansas
Alamo San Antonio, FL Sat J2 6:45 PM ESPN TCU Oregon
Cactus Phoenix, AZ Sat J2 10:15 PM ESPN West Virginia Arizona St.
Nat’l Champ. Glendale, AZ Mon J11 8:30 PM ESPN Cotton Winner Orange Winner

***** Arizona Bowl will be streamed live on the Campus Insider’s website and will air in select markets via the American Sports Network

 
And, here are the PiRate Ratings for each bowl game.

Bowl Team Team PiRate Mean Bias
Cure San Jose St. Georgia St. 4.5 4.8 3.1
New Mexico New Mexico Arizona -12.6 -6.0 -12.0
Las Vegas Utah BYU 10.0 4.0 7.0
Camellia Ohio Appy St. -7.6 -6.3 -7.0
New Orleans La. Tech Ark. St. 4.1 2.6 2.6
Miami Beach South Florida W. Kentucky -5.9 -1.1 -6.3
Idaho Potato Akron Utah St. -12.5 -5.9 -8.6
Boca Raton Temple Toledo 3.2 4.9 3.5
Poinsettia Boise St. Northern Ill. 11.3 5.3 10.3
GoDaddy Bowl. Green Ga Southern 11.3 13.3 12.5
Bahamas Middle Tenn. Western Mich. -6.0 -7.6 -7.3
Hawaii Cincinnati S. Diego St. -3.7 -5.9 -3.6
St. Petersburg U Conn Marshall -6.9 -3.0 -5.3
Sun Miami Wash. St. -2.4 1.6 -2.1
Heart of Dallas Washington Southern Miss. 17.1 11.7 16.2
Pinstripe Duke Indiana 2.0 1.7 1.5
Independence Tulsa Virginia Tech -20.9 -16.5 -19.9
Foster Farms Nebraska UCLA -13.0 -8.9 -12.1
Military Pittsburgh Navy -0.4 -3.8 -1.2
Quick Lane Central Mich. Minnesota -13.3 -7.9 -11.0
Armed Forces California Air Force 16.3 7.6 15.0
Russell Athl. N. Carolina Baylor -1.8 2.6 -2.0
Arizona Colorado St. Nevada 3.1 -0.3 2.3
Texas Texas Tech LSU -11.7 -16.0 -11.1
Birmingham Memphis Auburn -7.9 -3.6 -6.3
Belk NC St. Miss. St. -5.1 -0.7 -6.6
Music City Louisville Texas A&M -8.4 -3.4 -6.5
Holiday Wisconsin USC -9.1 -4.8 -8.9
Peach Florida St. Houston 7.4 3.2 5.1
Orange Clemson Oklahoma -8.4 -3.9 -8.9
Cotton Alabama Michigan St. 11.8 11.9 11.7
Ouback Northwestern Tennessee -13.7 -9.6 -13.6
Citrus Michigan Florida -0.7 -0.4 -1.1
Fiesta Ohio St. Notre Dame 7.8 5.7 8.9
Rose Iowa Stanford -12.8 -8.4 -12.4
Sugar Oklahoma St. Ole Miss -9.6 -8.3 -9.2
TaxSlayer Penn St. Georgia -12.3 -7.9 -12.4
Liberty Kansas St. Arkansas -16.8 -20.4 -16.6
Alamo TCU Oregon 4.5 2.3 5.2
Cactus West Va. Arizona St. -2.5 -3.3 -2.7

March 25, 2015

Sweet 16 Preview

It hasn’t been the best year for our methodology, as we have just 11 teams remaining in the Sweet 16, while we have six teams still alive in our Elite 8 predictions, and three of the Final Four.  At least, our two finalists are still alive.

If you get to pick games anew with each round, here is the updated review of our bracketnomics 505 selection method.  If you need a primer on what the data means, please refer back to the previous article titled, “Bracketnomics 505–The Advanced Level Course in Bracket Picking,”  published on March 16.

Sweet 16 Schedule–All Times Listed are Eastern Daylight Time
Region Seed Team W-L Seed Team W-L Day Time TV
Midwest 3 Notre Dame 31-5 7 Wichita St. 30-4 Thursday 7:15 PM CBS
West 1 Wisconsin 33-3 4 North Carolina 26-11 Thursday 7:47 PM TBS
Midwest 1 Kentucky 36-0 5 West Virginia 25-9 Thursday 9:45 PM CBS
West 2 Arizona 33-3 6 Xavier 23-13 Thursday 10:17 PM TBS
South 2 Gonzaga 34-2 11 UCLA 22-13 Friday 7:15 PM CBS
East 4 Louisville 26-8 8 North Carolina St. 22-13 Friday 7:37 PM TBS
South 1 Duke 31-4 5 Utah 26-8 Friday 9:45 PM CBS
East 3 Oklahoma 24-10 7 Michigan St. 25-11 Friday 10:07 PM TBS

OFFENSE STATS

Team FG FGA 3pt 3pta FT FTa OR DR TO Stl
Arizona 963 1971 184 508 655 925 398 946 401 261
Duke 1008 1989 266 683 531 771 415 890 391 251
Gonzaga 1035 1966 259 611 534 775 365 991 379 220
Kentucky 931 1999 192 554 636 881 464 923 381 237
Louisville 828 1930 191 621 491 736 432 844 394 272
Michigan St. 944 2009 269 693 417 662 402 946 410 193
N. C. St. 872 1994 227 641 489 713 424 909 368 135
North Carolina 1073 2253 176 501 559 796 517 996 477 248
Notre Dame 994 1951 289 742 539 728 294 877 339 247
Oklahoma 865 1980 232 671 481 652 375 919 412 235
UCLA 904 2032 220 593 500 739 428 900 423 234
Utah 828 1700 260 638 523 745 304 864 392 200
West Virginia 859 2084 225 704 560 844 562 678 440 372
Wichita St. 834 1868 236 652 486 696 400 809 320 244
Wisconsin 915 1905 255 713 517 679 344 869 267 162
Xavier 934 1960 231 649 553 759 356 895 435 216
DEFENSE STATS
Team FG FGA 3pt 3pta FT FTa OR DR TO Stl
Arizona 730 1855 191 580 472 681 273 740 502 168
Duke 872 2055 179 566 346 498 382 706 434 200
Gonzaga 794 2031 206 625 421 637 382 705 419 198
Kentucky 688 1958 162 600 404 618 425 696 503 172
Louisville 718 1838 171 580 406 618 379 800 487 198
Michigan St. 764 1935 214 674 531 738 342 790 393 200
N. C. St. 800 1998 209 631 483 685 395 818 344 186
North Carolina 863 2176 240 801 571 820 448 767 463 252
Notre Dame 895 2102 220 671 351 494 410 768 407 186
Oklahoma 772 2000 216 683 374 569 417 824 463 223
UCLA 828 1987 278 771 445 641 353 830 433 223
Utah 684 1787 166 528 402 591 304 864 394 189
West Virginia 738 1576 187 508 597 871 301 824 668 193
Wichita St. 661 1667 178 512 427 619 298 747 453 138
Wisconsin 796 1888 185 503 268 391 273 728 353 146
Xavier 864 1981 254 734 442 659 335 776 456 236

FOUR FACTORS

Team EFG DEFG OR% DOR% TO% DTU% FT* DFT*
Arizona 53.5 44.5 35.0 22.4 16.6 20.9 27.1 19.6
Duke 57.4 46.8 37.0 30.0 16.8 18.5 22.8 14.8
Gonzaga 59.2 44.2 34.1 27.8 16.1 17.7 22.7 17.8
Kentucky 51.4 39.3 40.0 31.5 16.3 21.6 27.2 17.3
Louisville 47.8 43.7 35.1 31.0 17.6 21.7 21.9 18.1
Michigan St. 53.7 45.0 33.7 26.6 17.6 16.8 17.9 22.7
N. C. St. 49.4 45.3 34.1 30.3 16.2 15.1 21.5 21.3
North Carolina 51.5 45.2 40.3 31.0 18.4 17.9 21.6 22.1
Notre Dame 58.4 47.8 27.7 31.9 14.5 17.4 23.0 15.0
Oklahoma 49.5 44.0 31.3 31.2 17.7 20.0 20.7 16.1
UCLA 49.9 48.7 34.0 28.2 17.8 18.3 21.0 18.8
Utah 56.4 42.9 26.0 26.0 18.3 18.3 24.4 18.6
West Virginia 46.6 52.8 40.5 30.7 18.6 28.3 23.7 25.3
Wichita St. 51.0 45.0 34.9 26.9 15.1 21.4 22.9 20.2
Wisconsin 54.7 47.1 32.1 23.9 12.4 16.4 24.0 12.4
Xavier 53.5 50.0 31.4 27.2 18.1 18.9 23.0 18.3

PiRate Ratings Criteria

Team PPG D PPG Mar. FG-M Rb-M TO-M R+T WLRd W-L SOS Poss.
Arizona 76.8 59.0 17.8 9.5 9.2 2.8 26.2 10-3 33-3 58.1 67.0
Duke 80.4 64.8 15.5 8.2 6.2 1.2 17.5 12-2 31-4 61.3 66.6
Gonzaga 79.5 61.5 18.0 13.6 7.5 1.1 19.6 15-1 34-2 55.8 65.2
Kentucky 74.7 53.9 20.8 11.4 7.4 3.4 22.7 16-0 36-0 58.2 64.8
Louisville 68.8 59.2 9.6 3.8 2.9 2.7 12.6 10-3 26-8 66.3 65.9
Michigan St. 71.5 63.1 8.4 7.5 6.0 -0.5 14.7 11-6 25-11 66.2 64.8
N. C. St. 70.3 65.5 4.8 3.7 3.4 -0.7 8.8 9-9 22-13 67.5 65.0
North Carolina 77.9 68.6 9.3 8.0 8.1 -0.4 18.3 13-5 26-11 69.3 70.0
Notre Dame 78.2 65.6 12.6 8.4 -0.2 1.9 5.8 13-2 31-5 61.9 65.1
Oklahoma 71.9 62.8 9.1 5.1 1.6 1.5 7.5 8-7 24-10 66.4 68.4
UCLA 72.2 68.0 4.3 2.8 4.1 0.3 11.5 6-12 22-13 66.1 67.9
Utah 71.7 56.9 14.8 10.4 0.0 0.1 3.4 10-7 26-8 59.6 63.0
West Virginia 73.6 66.5 7.1 -5.6 3.4 6.7 19.3 13-6 25-9 65.4 69.5
Wichita St. 70.3 56.7 13.6 5.0 4.8 3.9 19.1 15-4 30-4 56.7 62.3
Wisconsin 72.3 56.8 15.5 5.9 5.9 2.4 18.4 18-2 33-3 60.2 59.7
Xavier 73.7 67.3 6.3 4.0 3.9 0.6 10.8 10-10 23-13 65.6 66.7

The PiRate Ratings

Team Team Red White Blue
Notre Dame Wichita St. 1 1 4
Wisconsin North Carolina 6 4 2
Kentucky West Virginia 13 11 12
Arizona Xavier 11 9 14
Gonzaga UCLA 10 8 5
Louisville North Carolina St. 4 2 -2
Duke Utah 3 3 9
Oklahoma Michigan St. 1 1 -2

Predicted Elite 8 Games

East: Michigan St. over Louisville

South: Duke over Gonzaga

Midwest: Kentucky over Notre Dame

West: Arizona over Wisconsin

Predicted Final 4 Games

Duke over Michigan St.

Kentucky over Arizona

Predicted National Championship Game

Kentucky over Duke

March 14, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for Friday, March 14, 2014

Last Updated: March 14, 2014 6:05 AM EDT

Bubble Headlines

Clemson, Florida St., and North Carolina St. all stay alive in the ACC and Bubble race

Dayton and Richmond advance in the A-10

Providence and Xavier win in the Big East, but Villanova’s upset loss ends a #1 seed bid for the ‘Cats

Minnesota stays alive with an opening Big Ten win over Penn St.

Top 4 seeds in CUSA advance—Southern Miss. and La. Tech still in Bubble contention

Stanford & Colorado solidify their spots in the Dance with Pac-12 Tourney wins

Arkansas loses to #13 seed South Carolina in SEC 2nd round action

 

Already In The Field of 68  (5 Teams)

1. Harvard (26-4)

2. Eastern Kentucky (24-9)

3. Mercer (26-8)

4. Wichita St. (34-0)

5. Coastal Carolina (21-12)

6. Delaware (25-9)

7. Manhattan (25-7)

8. Wofford (20-12)

9. Mount St. Mary’s (16-16)

10. North Dakota St. (25-6)

11. Milwaukee (21-13)

12. Gonzaga (28-6)

13. American (20-12)

 

Who’s Bubble Burst Thursday

St. John’s

Utah

California

Arkansas

West Virginia

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  Colorado has now moved from The Bubble to Safe status.  Pittsburgh has probably now done enough, but we are leaving the Panthers at the top of the Bubble Teams.  As of today, just 10 teams on The Bubble will make the NCAA Tournament, while teams 11 through 17 are on the outside, looking in.  Teams listed at numbers 7 through 10 are the last four in.  Teams listed at numbers 11 through 14 comprise the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble teams in the tournament will begin to shrink.  So, far, no major upsets have occurred that would add teams to the field and remove the number of Bubble teams from the “in” list.

 

1. Pittsburgh

2. St. Joseph’s

3. Nebraska

4. Tennessee

5. S M U

6. Oklahoma St.

——————————

7. Dayton

8. Xavier

9. Providence

10. Missouri

——————————

11. Minnesota

12. B Y U

13. Green Bay

14. Florida St.

——————————

15. Southern Miss.

16. Louisiana Tech

17. Clemson

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

 

Schedules & Results

All times are Eastern Daylight

 

American Athletic Conference

Location—Fedex Forum, Memphis

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #7 Rutgers 72  #10 South Florida 68

G2: #9 Central Florida 94  #8 Temple 90  2 ot

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #6 Houston 68  #3 S M U 64  

G4: #2 Louisville 92  #7 Rutgers 31

G5: #1 Cincinnati 61  #9 Central Florida 58

G6: #4 Connecticut 72  #5 Memphis 53

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #6 Houston (8-10/17-15) vs. #2 Louisville (15-3/27-5)—6:00 PM on ESPN or ESPN2

G8: #1 Cincinnati (15-3/27-5) vs. #4 Connecticut (12-6/25-7)—8:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game

Game 7 winner vs. Game 8 winner—6:00 PM on ESPN

 

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #4 Albany 67  #1 Vermont 58  

G6: #2 Stony Brook 64  #3 Hartford 61

 

Championship Game—Saturday, March 15

#4 Albany (9-7/17-14) vs. #2 Stony Brook (13-3/23-9)—11:30 AM on ESPN2

 

Atlantic 10 Conference

Location—Barclay’s Center, Brooklyn

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #13 Fordham 70  #12 George Mason 67

 

2nd Round—Thursday, March 13

G2: #9 St. Bonaventure 82  #8 La Salle 72  

G3: #5 Dayton 87  #13 Fordham 74

G4: #7 Richmond 76  #10 Duquesne 64

G5: #6 U Mass 65  #11 Rhode Island 61

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G6: #1 St. Louis (13-3/26-5) vs. #9 St. Bonaventure (6-10/17-14)—12:00 Noon on NBCSN

G7: #4 St. Joseph’s (11-5/21-9) vs. #5 Dayton (10-6/23-9)—2:30 PM on NBCSN

G8: #2 V C U (12-4/24-7) vs. #7 Richmond (8-8/19-13)—6:30 PM on NBCSN

G9: #3 George Washington (11-5/23-7) vs. #6 U Mass (10-6/24-7)—9:00 PM on NBCSN

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G10: Game 6 winner vs. Game 7 winner—1:30 PM on CBSSN

G11: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM on CBSSN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 10 winner vs. Game 11 winner—1:00 PM on CBS

 

Atlantic Coast Conference

Location—Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Wake Forest 81  #13 Notre Dame 69

G2: #10 Miami 57  #15 Virginia Tech 53

G3: #11 Georgia Tech 73  #14 Boston College 70 ot

 

2nd Round—Thursday, March 13

G4: #9 Florida St. 76  #8 Maryland  65  

G5: #5 Pittsburgh 84  #12 Wake Forest 55

G6: #7 North Carolina St.  67  #10 Miami 58

G7: #6 Clemson 69  #11 Georgia Tech 65 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G8: #1 Virginia (16-2/25-6) vs. #9 Florida St. (9-9/19-12)—12:00 Noon on ESPN2

G9: #4 North Carolina (13-5/23-8) vs. #5 Pittsburgh (11-7/24-8)—2:00 PM on ESPN2

G10: #2 Syracuse (14-4/27-4) vs. #7 North Carolina St. (9-9/20-12)—7:00 PM on ESPN2

G11: #3 Duke (13-5/24-7) vs. #6 Clemson (10-8/20-11)—9:00 PM on ESPN2

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—1:00 PM on ESPN

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—3:00 PM on ESPN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 12 winner vs. Game 13 winner—1:00 PM on ESPN

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer 68  #1 Florida Gulf Coast 60

 

Big 12 Conference

Location—Sprint Center, Kansas City

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Oklahoma St. 80 (8-10/21-11)  #9 Texas Tech 62

G2: #7 Baylor 76  #10 T C U 68

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Iowa St. 91  #5 Kansas St. 85

G4: #1 Kansas 77  #8 Oklahoma St. 70 ot

G5: #7 Baylor 78  #2 Oklahoma 73

G6: #3 Texas 66  #6 West Virginia 49

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #4 Iowa St. (11-7/24-7) vs. #1 Kansas (14-4/24-8)—7:00 PM on ESPNU or ESPN3

G8: #7 Baylor (9-9/23-10) vs. #3 Texas (11-7/23-9)—9:30 PM on ESPNU or ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Big East Conference

Location—Madison Square Garden, New York City

 

All Games Televised on Fox Sports 1

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Seton Hall 51 (6-12/16-16)  #9 Butler 50

G2: #10 DePaul 60  #7 Georgetown 56  

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #8 Seton Hall 64  #1 Villanova 63

G4: #4 Providence 79  #5 St. John’s 74

G5: #2 Creighton 84  #10 DePaul 62

G6: #3 Xavier 68  #6 Marquette 65

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #8 Seton Hall (6-12/17-16) vs. #4 Providence (10-8/21-11)—7:00 PM

G8: #2 Creighton (14-4/25-6) vs. #3 Xavier (10-8/21-11)

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Big Sky Conference

Location: Dee Events Center (Weber St.), Ogden, UT

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 North Dakota 79  #7 Sacramento St. 76

G2: #6 Northern Colorado 62  #3 Northern Arizona 60 

G3: #5 Portland St. 70  #4 Montana 63   

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G4: #2 North Dakota (12-8/16-15) vs. #5 Portland St. (11-9/17-13)—6:30 PM

G5: Weber St. (14-6/17-11) vs. #6 Northern Colorado (11-9/18-12)—9:05 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 4 winner vs. Game 5 winner—8:00 PM on ESPNU

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1S Coastal Carolina 76  #4S Winthrop 61 

 

Big Ten Conference

Location—Banker’s Life Fieldhouse, Indianapolis

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #9 Illinois 64  #8 Indiana 54

G2: #5 Ohio St. 63   #12 Purdue 61

G3: #7 Minnesota 63   #10 Penn St. 56

G4: #11 Northwestern 67  #6 Iowa 62  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Michigan (15-3/23-7) vs. #9 Illinois (7-11/19-13)—12:00 Noon on ESPN or ESPN2

G6: #4 Nebraska (11-7/19-11) vs. #5 Ohio St. (10-8/24-8)—2:30 PM on ESPN or ESPN2

G7: #2 Wisconsin (12-6/25-6) vs. #7 Minnesota (8-10/20-12)—6:30 PM on Big Ten Network

G8: #3 Michigan St. (12-6/23-8) vs. #11 Northwestern (6-12/14-18)—9:00 PM on Big Ten Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:40 PM on CBS

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:20 PM on CBS

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on CBS

 

Big West Conference

Location—Honda Center, Anaheim

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #7 Cal Poly 69  #2 U C S B 38  

G2: #3 Long Beach St. 66 (10-6/15-16)  #6 Cal St. Fullerton 56

G3: #1 UC-Irvine 63  #8 UC-Riverside 43

G4: #5 Cal St. Northridge 87  #4 Hawaii 84

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 UC-Irvine (13-3/23-10) vs. #7 Cal Poly (6-10/11-19)—9:30 PM on ESPN3

G6: #3 Long Beach St. (10-6/15-16) vs. Cal St. Northridge (7-9/16-17)—12:00 Midnight on ESPNU

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:30 PM on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware 87  #5 Northeastern 74

G7: #3 William & Mary 75  #2 Towson 71

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Delaware 75  #3 William & Mary 74

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas 63  #15 Rice 62 ot

G2: #14 Marshall 63  #11 Florida Atlantic 59

G3: #12 East Carolina 79  #13 U T S A 76

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane 66  #10 North Texas 61

G5: #6 Old Dominion 73  #14 Marshall 58

G6: #5 U T E P  77  #12 East Carolina 68

G7: #9 Charlotte 80  #8 U A B 70 

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa 70 (13-3/19-12)  #7 Tulane 49

G9: #3 Middle Tennessee 62 (13-3/24-8)  #6 Old Dominion 48

G10: #4 Southern Miss. 64 (13-3/27-5)  #5 U T E P 56

G11: #1 Louisiana Tech 86  #9 Charlotte 65

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: #2 Tulsa (13-3/19-12) vs. #3 Middle Tennessee (13-3/24-8)—4:00 PM

G13: #4 Southern Miss. (13-3/27-5) vs. #1 Louisiana Tech (13-3/26-6)—6:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15 (on CBS)

Game 12 winner vs. Game 13 winner—11:35 AM

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Milwaukee 69  #3 Wright St. 63  

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona 75  #4 Canisius 72

G9: #2 Manhattan 87  #3 Quinnipiac 68

 

Championship Game—Monday, March 10

#2 Manhattan  71  #1 Iona 68

 

Mid-American Conference

Location—Opening Round at higher seed; all other rounds at Quicken Loans Arena, Cleveland

 

Opening Round—Monday, March 10

G1: #5 Ohio 76  #12 Ball St. 64

G2: #8 Miami (O) 71  #9 Kent St. 64

G3: #6 Eastern Michigan 72  #11 Central Michigan 60

G4: #7 Northern Illinois 54  #10 Bowling Green 51 ot

 

2nd Round—Wednesday, March 12

G5: #5 Ohio 63  #8 Miami (O) 55

G6: #6 Eastern Michigan 53  #7 Northern Illinois 48

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G7: #4 Akron 83  #6 Ohio 77

G8: #6 Eastern Michigan 69  #3 Buffalo 64 

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Western Michigan (14-4/21-9) vs. #4 Akron (12-6/21-11)—6:30 PM

G10: #2 Toledo (14-4/26-5) vs. #6 Eastern Michigan (10-8/21-13)—9:00 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:30 PM on ESPN2

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. 78  #13 Maryland-Eastern Shore 74

G2: #5 Savannah St. 61  #12 South Carolina St. 47

G3: #8 Howard 53  #9 North Carolina A&T 47

G4: #7 Coppin St. 75  #10 Bethune-Cookman 68

G5: #6 Florida A&M 65  #11 Delaware St. 61

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central 92  #8 Howard 46

G7: #7 Coppin St. 83  #2 Hampton 77 

G8: #3 Morgan St. 81  #6 Florida A&M 68

G9: #4 Norfolk St. 57  #5 Savannah St. 47

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: #1 UNC-Central (15-1/26-5) vs. #4 Norfolk St. (11-5/19-13)—6:00 PM

G11: #7 Coppin St. (7-9/12-19) vs. #3 Morgan St. (11-5/14-15)—8:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:00 PM on ESPNU

 

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. 83  #2 Indiana St. 69

 

Mountain West Conference

Location—Thomas & Mack Center, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah St. 73 (7-11/18-13)  #9 Colorado St. 69

G2: #7 Fresno St. 61  #10 Air Force 59

G3: #6 Boise St. 83  #11 San Jose St. 52

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G4: #1 San Diego St. 73  #8 Utah St. 39

G5: #4 U N L V 71   #5 Wyoming 67

G6: #2 New Mexico 93  #7 Fresno St. 77

G7: #6 Boise St. 75  #3 Nevada 62  

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G8: #1 San Diego St. (16-2/28-3) vs. #4 U N L V (10-8/20-12)—9:00 PM on CBSSN

G9: #2 New Mexico (15-3/25-6) vs. #6 Boise St, (9-9/21-12)—11:30 PM on CBSSN

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 8 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s 88  #1 Robert Morris 71

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73

 

Pac-12 Conference

Location—MGM Grand Garden Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah 67  #9 Washington 61

G2: #5 Colorado 59  #12 Southern Cal 56

G3: #7 Oregon 88  #10 Oregon St. 74

G4: #6 Stanford 74  #11 Washington St. 63

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G5: #1 Arizona 71  #8 Utah 39

G6: #5 Colorado 59   #4 California 56 

G7: #2 U C L A 82  #7 Oregon 63

G8: #6 Stanford 79  #3 Arizona St. 58

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Arizona (15-3/29-3) vs. #5 Colorado (10-8/23-10)—9:00 PM on Pac-12 Network

G10: #2 U C L A (12-6/24-8) vs. #6 Stanford (10-8/21-11)—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:00 PM on Fox Sports 1

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#2 American 55  #1 Boston U 36

 

Southeastern Conference

Location—Georgia Dome, Atlanta

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #13 South Carolina 74 (5-13/13-19)  #12 Auburn 56  

G2: #14 Mississippi St. 82  #11 Vanderbilt 68 

 

2nd Round—Thursday, March 13

G3: #8 Missouri 91  #9 Texas A&M 83 2ot

G4: South Carolina 71  #5 Arkansas 69

G5: #7 L S U 68  #10 Alabama 56

G6: #6 Ole Miss 78 (9-9/19-13)  #14 Mississippi St. 66

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G7: #1 Florida (18-0/29-2) vs. #8 Missouri (9-9/22-10)—1:00 PM on ESPNU

G8: #4 Tennessee (11-7/20-11) vs. South Carolina (5-13/14-19)—3:30 PM on ESPNU

G9: #2 Kentucky (12-6/22-9) vs. #7 L S U (9-9/19-12)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G10: #3 Georgia (12-6/18-12) vs. #6 Ole Miss (9-9/19-13)—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—1:00 PM on ABC

G12: Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on ABC

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 11 winner vs. Game 12 winner—3:15 PM on ESPN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #5 Western Carolina 99  #1 Davidson 97  ot  

G9: #3 Wofford 71  #7 Georgia Southern 57 

 

Championship Game—Monday, March 10

#3 Wofford 56  #5 Western Carolina 53

 

Southland Conference

Location—Leonard E. Merrell Center, Katy, TX

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Nicholls St. 71  #5 Southeast Louisiana 64 

G2: #6 Oral Roberts 66  #7 McNeese St. 62

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Northwestern St. 88  #8 Nicholls St. 72

G4: #3 Sam Houston St. 70  #6 Oral Roberts 61

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Stephen F. Austin (18-0/29-2) vs. #4 Northwestern St. (12-6/17-13)—6:00 PM on ESPN3

G6: #2 Texas A&M—C.C. (14-4/17-14) vs. #3 Sam Houston St. (13-5/22-9)—8:30 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:30 PM on ESPN2

 

Southwestern Athletic Conference

Location—Toyota Center, Houston

 

Note: Arkansas-Pine Bluff, Grambling, Mississippi Valley St., and Southern are ineligible for the NCAA Tournament, and if one of these teams wins the SWAC Tournament, the league will select its representative for the automatic bid.

 

Opening Round—Tuesday, March 11

G1: #10 Grambling 84  #7 Jackson St. 75  

G2: #8 Prairie View 79  #9 Mississippi Valley 63

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G3: #2 Texas Southern 79  Grambling 54

G4: #8 Prairie View 64  #1 Southern 46  

G5: #3 Alabama St. 64  #6 Alcorn St. 51

G6: #5 Alabama A&M 69  #4 Arkansas-Pine Bluff 50

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #2 Texas Southern (12-6/17-14) vs. #3 Alabama St. (12-6/19-11)—3:30 PM

G8: #8 Prairie View (6-12/10-22) vs. #5 Alabama A&M (10-8/14-15)—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:30 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver 71 (8-6/16-14)  #5 S. Dakota 55

G3: #3 S. Dakota St. 71  #6 W. Illinois 50

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. 83  #4 Denver 48

G5: #2 IPFW 64  #3 S. Dakota St. 60

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 North Dakota St. 60  #2 IPFW 57

 

Sun Belt Conference

Location—Lakefront Arena, New Orleans

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #5 U A L R 74  #8 Troy 61

G2: #6 UT-Arlington 68 (9-9/15-16)  #7 UL-Monroe 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G3: #4 Arkansas St. (10-8/18-12) vs. #5 U A L R (9-9/15-16)—7:00 PM on Sun Belt Network

G4: #3 UL-Lafayette (11-7/20-11) vs. #6 UT-Arlington (9-9/15-16)—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G5: #1 Georgia St. (17-1/24-7) vs. Game 3 winner—3:00 PM on Sun Belt Network

G6: #2 Western Kentucky (12-6/20-11) vs. Game 4 winner—5:30 PM on Sun Belt Network

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69  #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85  #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77  #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80  #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #2 B Y U 79 ot  #3 San Francisco 77

G8: #1 Gonzaga 70  #4 St. Mary’s 54

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 Gonzaga 75  #2 B Y U 64

 

Western Athletic Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #1 Utah Valley 83  #8 Texas-Pan American 63

G2: #5 Idaho 73  #4 Mo.-Kansas City 70

G3: #6 Cal St.-Bakersfield 68  #3 Chicago St. 62

G4: #2 New Mexico St. 70  #7 Seattle 68

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Utah Valley (13-3/20-10) vs. #5 Idaho (7-9/15-17)—9:00 PM

G6: #6 Cal St.-Bakersfield (5-11/13-18) vs. #2 New Mexico St. (12-4/24-9)—11:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:00 PM on ESPNU

 

March 13, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for Thursday, March 13, 2014

Last Updated: March 13, 2014 6:20 AM EDT

Headlines

American holds top-seed Boston U to 36 points to win the Patriot League’s automatic bid

Oklahoma St. wins impressively in opening round Big 12 Conference Tournament game

Colorado’s win over Southern Cal moves the Buffs into the safe zone off The Bubble

Utah defeats Washington to stay in the race

Oregon drops rival Oregon St. to secure a berth

Georgetown’s bubble bursts

Baylor becomes Safe for sure with opening round Big 12 victory

Stanford tops Washington St. to move from Bubble to Safe.

 

Already In The Field of 68  (5 Teams)

1. Harvard (26-4)

2. Eastern Kentucky (24-9)

3. Mercer (26-8)

4. Wichita St. (34-0)

5. Coastal Carolina (21-12)

6. Delaware (25-9)

7. Manhattan (25-7)

8. Wofford (20-12)

9. Mount St. Mary’s (16-16)

10. North Dakota St. (25-6)

11. Milwaukee (21-13)

12. Gonzaga (28-6)

13. American (20-12)

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  Colorado has now moved from The Bubble to Safe status.  As of today, just 10 teams on The Bubble will make the NCAA Tournament, while teams 11 through 20 are on the outside, looking in.  Teams listed at numbers 7 through 10 are the last four in.  Teams listed at numbers 11 through 14 comprise the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble teams in the tournament will begin to shrink.  So, far, no major upsets have occurred that would add teams to the field and remove the number of Bubble teams from the “in” list.

 

1. S M U

2. Pittsburgh

3. Oklahoma St.

4. St. Joseph’s

5. Tennessee

6. Nebraska

——————————

7. B Y U

8. Dayton

9. Xavier

10. Arkansas

——————————

11. Minnesota

12. California

13. Providence

14. St. John’s

——————————

15. Missouri

16. Utah

17. Green Bay

18. West Virginia

19. Southern Mississippi

20. Louisiana Tech

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

Leagues Earning A Dance Ticket Today

None

 

Lower Seed Upsets

Big East–#10 DePaul ends Georgetown’s NCAA Tourney hopes

MEAC–#7 Coppin St. upsets #2 Hampton and now gets a day off before the semifinals

SWAC–#8 Prairie View, a 9-22 team, eliminates top-seed Southern U

 

 

Schedules & Results

All times are Eastern Daylight

 

American Athletic Conference

Location—Fedex Forum, Memphis

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #7 Rutgers 72  #10 South Florida 68

G2: #9 Central Florida 94  #8 Temple 90  2 ot

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #3 S M U (12-6/23-8) vs. #6 Houston (8-10/16-15)—1:00 PM on ESPNU

G4: #2 Louisville (15-3/26-5) vs. #7 Rutgers (5-13/12-20)—3:00 PM on ESPNU

G5: #1 Cincinnati (15-3/26-5) vs. #9 Central Florida (4-14/13-17)—7:00 PM on ESPNU

G6: #4 Connecticut (12-6/24-7) vs. #5 Memphis (12-6/23-8)—9:00 PM on ESPNU

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—6:00 PM on ESPN or ESPN2

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game

Game 7 winner vs. Game 8 winner—6:00 PM on ESPN

 

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #4 Albany 67  #1 Vermont 58  

G6: #2 Stony Brook 64  #3 Hartford 61

 

Championship Game—Saturday, March 15

#4 Albany (9-7/17-14) vs. #2 Stony Brook (13-3/23-9)—11:30 AM on ESPN2

 

Atlantic 10 Conference

Location—Barclay’s Center, Brooklyn

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #13 Fordham 70  #12 George Mason 67

 

2nd Round—Thursday, March 13

G2: #8 La Salle (7-9/15-15) vs. #9 St. Bonaventure (6-10/16-14)—12:00 Noon on NBC Sports Regional

G3: #5 Dayton (10-6/22-9) vs. #13 Fordham (2-14/10-20)—2:30 PM on NBCSN

G4: #7 Richmond (8-8/18-13) vs. #10 Duquesne (5-11/13-16)—6:30 PM on NBCSN

G5: #6 U Mass (10-6/23-7) vs. #11 Rhode Island (5-11/14-17)—9:00 PM on NBC Sports Regional

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G6: #1 St. Louis (13-3/26-5) vs. Game 2 winner—12:00 Noon on NBCSN

G7: #4 St. Joseph’s (11-5/21-9) vs. Game 3 winner—2:30 PM on NBCSN

G8: #2 V C U (12-4/24-7) vs. Game 4 winner—6:30 PM on NBCSN

G9: #3 George Washington (11-5/23-7) vs. Game 5 winner—9:00 PM on NBCSN

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G10: Game 6 winner vs. Game 7 winner—1:30 PM on CBSSN

G11: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM on CBSSN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 10 winner vs. Game 11 winner—1:00 PM on CBS

 

Atlantic Coast Conference

Location—Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Wake Forest 81  #13 Notre Dame 69

G2: #10 Miami 57  #15 Virginia Tech 53

G3: #11 Georgia Tech 73  #14 Boston College 70 ot

 

2nd Round—Thursday, March 13

G4: #8 Maryland (9-9/17-14) vs. #9 Florida St. (9-9/18-12)—12:00 Noon on ESPNU

G5: #5 Pittsburgh (11-7/23-8) vs. #12 Wake Forest (6-12/17-15)—2:00 PM on ESPNU

G6: #7 North Carolina St. (9-9/19-12) vs. #10 Miami (7-11/17-15)—7:00 PM on ESPNU

G7: #6 Clemson (10-8/19-11) vs. #11 Georgia Tech (6-12/16-16)—9:00 PM on ESPNU

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G8: #1 Virginia (16-2/25-6) vs. Game 4 winner—12:00 Noon on ESPN2

G9: #4 North Carolina (13-5/23-8) vs. Game 5 winner—2:00 PM on ESPN2

G10: #2 Syracuse (14-4/27-4) vs. Game 6 winner—7:00 PM on ESPN2

G11: #3 Duke (13-5/24-7) vs. Game 7 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—1:00 PM on ESPN

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—3:00 PM on ESPN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 12 winner vs. Game 13 winner—1:00 PM on ESPN

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer 68  #1 Florida Gulf Coast 60

 

Big 12 Conference

Location—Sprint Center, Kansas City

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Oklahoma St. 80 (8-10/21-11)  #9 Texas Tech 62

G2: #7 Baylor 76  #10 T C U 68

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Iowa St. (11-7/23-7) vs. #5 Kansas St. (10-8/20-11)—12:30 PM on ESPN2

G4: #1 Kansas (14-4/23-8) vs. #8 Oklahoma St. (8-10/21-11)—3:00 PM on ESPN2

G5: #2 Oklahoma (12-6/23-8) vs. #7 Baylor (9-9/22-10)—7:00 PM on ESPN3

G6: #3 Texas (11-7/22-9) vs. #6 West Virginia (9-9/17-14)—9:30 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM on ESPNU or ESPN3

G8: Game 5 winner vs. Game 9 winner—9:30 PM on ESPNU or ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Big East Conference

Location—Madison Square Garden, New York City

 

All Games Televised on Fox Sports 1

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Seton Hall 51 (6-12/16-16)  #9 Butler 50

G2: #10 DePaul 60  #7 Georgetown 56  

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #1 Villanova (16-2/28-3) vs. #8 Seton Hall (6-12/16-16)—12:00 Noon

G4: #4 Providence (10-8/20-11) vs. #5 St. John’s (10-8/20-11)—2:30 PM

G5: #2 Creighton (14-4/24-6) vs. #10 DePaul (3-15/12-20)—7:00 PM

G6: #3 Xavier (10-8/20-11) vs. #6 Marquette (9-9/17-14)—9:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Big Sky Conference

Location: Dee Events Center (Weber St.), Ogden, UT

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 North Dakota (12-8/15-15) vs. #7 Sacramento St. (10-10/14-15)—4:05 PM

G2: #3 Northern Arizona (12-8/15-16) vs. #6 Northern Colorado (11-9/17-12)—6:30 PM

G3: #4 Montana (12-8/17-12) vs. #5 Portland St. (11-9/16-13)—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G4: Highest Remaining seed vs. 2nd Highest Remaining seed—6:30 PM

G5: Weber St. (14-6/17-11) vs. Lowest Remaining seed—9:05 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 4 winner vs. Game 5 winner—8:00 PM on ESPNU

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1S Coastal Carolina 76  #4S Winthrop 61 

 

Big Ten Conference

Location—Banker’s Life Fieldhouse, Indianapolis

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #8 Indiana (7-11/17-14) vs. #9 Illinois (7-11/18-13)—12:00 Noon on Big Ten Network

G2: #5 Ohio St. (10-8/23-8) vs. #12 Purdue (5-13/15-16)—2:30 PM on Big Ten Network

G3: #7 Minnesota (8-10/19-12) vs. #10 Penn St. (6-12/15-16)—6:30 PM on ESPN2

G4: #6 Iowa (9-9/20-11) vs. #11 Northwestern (6-12/13-18)—9:00 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Michigan (15-3/23-7) vs. Game 1 winner—12:00 Noon on ESPN or ESPN2

G6: #4 Nebraska (11-7/19-11) vs. Game 2 winner—2:30 PM on ESPN or ESPN2

G7: #2 Wisconsin (12-6/25-6) vs. Game 3 winner—6:30 PM on Big Ten Network

G8: #3 Michigan St. (12-6/23-8) vs. Game 4 winner—9:00 PM on Big Ten Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:40 PM on CBS

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:20 PM on CBS

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on CBS

 

Big West Conference

Location—Honda Center, Anaheim

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 U C S B (12-4/21-8) vs. #7 Cal Poly (6-10/10-19)—3:00 PM on Prime Ticket

G2: #3 Long Beach St. (10-6/14-16) vs. #6 Cal St. Fullerton (6-10/11-19)—5:30 PM on Prime Ticket

G3: #1 UC-Irvine (13-3/22-10) vs. #8 UC-Riverside (5-11/10-20)—9:00 PM on Prime Ticket

G4: #4 Hawaii (9-7/20-10) vs. #5 Cal St. Northridge (7-9/15-17)—11:30 PM on Prime Ticket

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Highest Remaining Seed vs. Lowest Remaining Seed—9:30 PM on ESPN3

G6: 2nd Highest Remaining Seed vs. 3rd Highest Remaining Seed—12:00 Midnight on ESPNU

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:30 PM on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware 87  #5 Northeastern 74

G7: #3 William & Mary 75  #2 Towson 71

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Delaware 75  #3 William & Mary 74

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas 63  #15 Rice 62 ot

G2: #14 Marshall 63  #11 Florida Atlantic 59

G3: #12 East Carolina 79  #13 U T S A 76

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane 66  #10 North Texas 61

G5: #6 Old Dominion 73  #14 Marshall 58

G6: #5 U T E P  77  #12 East Carolina 68

G7: #9 Charlotte 80  #8 U A B 70 

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa (13-3/18-12) vs. #7 Tulane (8-8/17-15)—2:00 PM

G9: #3 Middle Tennessee (13-3/23-8) vs. #6 Old Dominion (9-7/17-16)—4:30 PM

G10: #4 Southern Miss. (13-3/26-5) vs. #5 U T E P (12-4/23-9)—8:00 PM

G11: #1 Louisiana Tech (13-3/25-6) vs. #9 Charlotte (7-9/17-13)—10:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15 (on CBS)

Game 12 winner vs. Game 13 winner—11:35 AM

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Milwaukee 69  #3 Wright St. 63  

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona 75  #4 Canisius 72

G9: #2 Manhattan 87  #3 Quinnipiac 68

 

Championship Game—Monday, March 10

#2 Manhattan  71  #1 Iona 68

 

Mid-American Conference

Location—Opening Round at higher seed; all other rounds at Quicken Loans Arena, Cleveland

 

Opening Round—Monday, March 10

G1: #5 Ohio 76  #12 Ball St. 64

G2: #8 Miami (O) 71  #9 Kent St. 64

G3: #6 Eastern Michigan 72  #11 Central Michigan 60

G4: #7 Northern Illinois 54  #10 Bowling Green 51 ot

 

2nd Round—Wednesday, March 12

G5: #5 Ohio 63  #8 Miami (O) 55

G6: #6 Eastern Michigan 53  #7 Northern Illinois 48

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G7: #4 Akron (12-6/20-11) vs. #6 Ohio (11-7/23-10)—6:30 PM

G8: #3 Buffalo (13-5/19-9) vs. #6 Eastern Michigan (10-8/20-13)—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Western Michigan (14-4/21-9) vs. Game 7 winner—6:30 PM

G10: #2 Toledo (14-4/26-5) vs. Game 8 winner—9:00 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:30 PM on ESPN2

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. 78  #13 Maryland-Eastern Shore 74

G2: #5 Savannah St. 61  #12 South Carolina St. 47

G3: #8 Howard 53  #9 North Carolina A&T 47

G4: #7 Coppin St. 75  #10 Bethune-Cookman 68

G5: #6 Florida A&M 65  #11 Delaware St. 61

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central 92  #8 Howard 46

G7: #7 Coppin St. 83  #2 Hampton 77 

G8: #3 Morgan St. (11-5/13-15) vs. #6 Florida A&M (8-8/14-17)—3/13 @ 6:00 PM

G9: #4 Norfolk St. (11-5/18-13) vs. #5 Savannah St. (10-6/18-13)—3/13 @ 8:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: #1 UNC-Central (15-1/26-5) vs. Game 9 winner—6:00 PM

G11: #7 Coppin St. (7-9/12-19) vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:00 PM on ESPNU

 

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. 83  #2 Indiana St. 69

 

Mountain West Conference

Location—Thomas & Mack Center, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah St. 73 (7-11/18-13)  #9 Colorado St. 69

G2: #7 Fresno St. 61  #10 Air Force 59

G3: #6 Boise St. 83  #11 San Jose St. 52

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G4: #1 San Diego St. (16-2/27-3) vs. #8 Utah St. (7-11/18-13)—3:00 PM on CBSSN

G5: #4 U N L V (10-8/19-12) vs. #5 Wyoming (9-9/18-13)—5:30 PM on CBSSN

G6: #2 New Mexico (15-3/24-6) vs. #7 Fresno St. (9-9/17-15)—9:00 PM on CBSSN

G7: #3 Nevada (10-8/15-16) vs. #6 Boise St. (9-9/20-12)—11:30 PM on CBSSN

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G8: Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on CBSSN

G9: Game 6 winner vs. Game 7 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 8 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s 88  #1 Robert Morris 71

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73

 

Pac-12 Conference

Location—MGM Grand Garden Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah 67  #9 Washington 61

G2: #5 Colorado 59  #12 Southern Cal 56

G3: #7 Oregon 88  #10 Oregon St. 74

G4: #6 Stanford 74  #11 Washington St. 63

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G5: #1 Arizona (15-3/28-3) vs. #8 Utah (9-9/21-10)—3:00 PM on Pac-12 Network

G6: #4 California (10-8/19-12) vs. #5 Colorado (10-8/22-10)—5:30 PM on Pac-12 Network

G7: #2 U C L A (12-6/23-8) vs. #7 Oregon (10-8/23-8)—9:00 PM on Pac-12 Network

G8: #3 Arizona St. (10-8/21-10) vs. #6 Stanford (10-8/20-11)—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:00 PM on Fox Sports 1

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#2 American 55  #1 Boston U 36

 

Southeastern Conference

Location—Georgia Dome, Atlanta

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #13 South Carolina 74 (5-13/13-19)  #12 Auburn 56  

G2: #14 Mississippi St. 82  #11 Vanderbilt 68 

 

2nd Round—Thursday, March 13

G3: #8 Missouri (9-9/21-10) vs. #9 Texas A&M (8-10/17-14)—1:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G4: #5 Arkansas (10-8/21-10) vs. South Carolina (5-13/13-19)—3:30 PM on SEC-TV/ESPN3

G5: #7 L S U (9-9/18-12) vs. #10 Alabama (7-11/13-18)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G6: #6 Ole Miss (9-9/18-13) vs. #14 Mississippi St. (3-15/14-18)—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G7: #1 Florida (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—1:00 PM on ESPNU

G8: #4 Tennessee (11-7/20-11) vs. Game 4 winner—3:30 PM on ESPNU

G9: #2 Kentucky (12-6/22-9) vs. Game 5 winner—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G10: #3 Georgia (12-6/18-12) vs. Game 6 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—1:00 PM on ABC

G12: Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on ABC

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 11 winner vs. Game 12 winner—3:15 PM on ESPN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #5 Western Carolina 99  #1 Davidson 97  ot  

G9: #3 Wofford 71  #7 Georgia Southern 57 

 

Championship Game—Monday, March 10

#3 Wofford 56  #5 Western Carolina 53

 

Southland Conference

Location—Leonard E. Merrell Center, Katy, TX

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Nicholls St. 71  #5 Southeast Louisiana 64 

G2: #6 Oral Roberts 66  #7 McNeese St. 62

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Northwestern St. (12-6/16-13) vs. #8 Nicholls St. (10-8/14-14)—6:00 PM at southland.org

G4: #3 Sam Houston St. (13-5/21-9) vs. #6 Oral Roberts (10-8/17-15)—8:30 PM at southland.org

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Stephen F. Austin (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—6:00 PM on ESPN3

G6: #2 Texas A&M—C.C. (14-4/17-14) vs. Game 4 winner—8:30 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:30 PM on ESPN2

 

Southwestern Athletic Conference

Location—Toyota Center, Houston

 

Note: Arkansas-Pine Bluff, Grambling, Mississippi Valley St., and Southern are ineligible for the NCAA Tournament, and if one of these teams wins the SWAC Tournament, the league will select its representative for the automatic bid.

 

Opening Round—Tuesday, March 11

G1: #10 Grambling 84  #7 Jackson St. 75  

G2: #8 Prairie View 79  #9 Mississippi Valley 63

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G3: #2 Texas Southern 79  Grambling 54

G4: #8 Prairie View 64  #1 Southern 46  

G5: #3 Alabama St. (12-6/18-11) vs. #6 Alcorn St. (9-9/12-18)—1:30 PM on Thu

G6: #4 Arkanas-Pine Bluff (11-7/13-17) vs. #5 Alabama A&M (10-8/13-15) 9:00 PM on Thu

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #2 Texas Southern (12-6/17-14) vs. Game 5 winner—3:30 PM

G8: #8 Prairie View (6-12/10-22) vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:30 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver 71 (8-6/16-14)  #5 S. Dakota 55

G3: #3 S. Dakota St. 71  #6 W. Illinois 50

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. 83  #4 Denver 48

G5: #2 IPFW 64  #3 S. Dakota St. 60

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 North Dakota St. 60  #2 IPFW 57

 

Sun Belt Conference

Location—Lakefront Arena, New Orleans

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #5 U A L R (9-9/14-16) vs. #8 Troy (6-12/11-19)—7:00 PM on Sun Belt Network

G2: #6 UT-Arlington (9-9/14-16) vs. #7 UL-Monroe (7-11/10-16)—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G3: #4 Arkansas St. (10-8/18-12) vs. Game 1 winner—7:00 PM on Sun Belt Network

G4: #3 UL-Lafayette (11-7/20-11) vs. Game 2 winner—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G5: #1 Georgia St. (17-1/24-7) vs. Game 3 winner—3:00 PM on Sun Belt Network

G6: #2 Western Kentucky (12-6/20-11) vs. Game 4 winner—5:30 PM on Sun Belt Network

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69  #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85  #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77  #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80  #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #2 B Y U 79 ot  #3 San Francisco 77

G8: #1 Gonzaga 70  #4 St. Mary’s 54

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 Gonzaga 75  #2 B Y U 64

 

Western Athletic Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #1 Utah Valley (13-3/19-10) vs. #8 Texas-Pan American (5-11/9-22)—3:00 PM

G2: #4 Mo.-Kansas City (7-9/10-19) vs. #5 Idaho (7-9/14-17)—5:30 PM

G3: #3 Chicago St. (8-8/13-18) vs. #6 Cal St.-Bakersfield (5-11/12-18)—9:00 PM

G4: #2 New Mexico St. (12-4/23-9) vs. #7 Seattle (5-11/13-16)—11:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Game 1 winner vs. Game 2 winner—9:00 PM

G6: Game 3 winner vs. Game 4 winner—11:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:00 PM on ESPNU

 

March 12, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for Wednesday, March 12

Last Updated: March 12, 2014 6:10 AM EDT

Headlines

Milwaukee defeats Wright St. to take the Horizon League title

Mount St. Mary’s shocks Robert Morris to return to the Dance for the first time in six years

North Dakota St. edges IPFW to take the Summit League title

Gonzaga holds off a 2nd half BYU rally to take the West Coast Conference title

Already In The Field of 68  (5 Teams)

1. Harvard—Ivy League (26-4)

2. Eastern Kentucky—Ohio Valley (24-9)

3. Mercer (26-8)

4. Wichita St. (34-0)

5. Coastal Carolina (21-12)

6. Delaware (25-9)

7. Manhattan (25-7)

8. Wofford (20-12)

9. Mount St. Mary’s (16-16)

10. North Dakota St. (25-6)

11. Milwaukee (21-13)

12. Gonzaga (28-6)

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  With last night’s win over St. Mary’s, Gonzaga moved from The Bubble to Safe status.  As of today, 12 teams on The Bubble will make the NCAA Tournament, while teams 13 through 22 are on outside, looking in.  Teams listed at numbers 9 through 12 are the last four in.  Teams listed #13 through #16 comprise the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble teams in the tournament will begin to shrink.  So, far, no major upsets have occurred, as Wichita State and Gonzaga won automatic bids.  Mount St. Mary’s upset win over Robert Morris only affects the NIT.

1. Stanford

2. Colorado

3. S M U

4. St. Joseph’s

5. B Y U

6. Pittsburgh

7. Oklahoma St.

8. Xavier

——————————

9. Tennessee

10. Dayton

11. Nebraska

12. Arkansas

——————————

13. Minnesota

14. California

15. Georgetown

16. St. John’s

——————————

17. Providence

18. Missouri

19. Utah

20. West Virginia

21. Green Bay

22. Southern Mississippi

 

Games Affecting The Bubble Today

CONFERENCE TOURNAMENTS

Leagues Earning A Dance Ticket Today

Patriot League

 

Semifinal Rounds

None

Quarterfinal Rounds

MEAC—2 of 4 quarterfinal games

SWAC—2 of 4 quarterfinal games

Second Round

Conference USA

Mid-American

Opening Round

American Athletic

Atlantic 10

ACC

Big 12

Big East

Mountain West

Pac-12

SEC

Southland

 

Schedules & Results

All times are Eastern Daylight

 

American Athletic Conference

Location—Fedex Forum, Memphis

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #7 Rutgers (5-13/11-20) vs. #10 South Florida (3-15/12-19)—7:00 PM on ESPNU

G2: #8 Temple (4-14/9-21) vs. #9 Central Florida (4-14/12-17)—9:30 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #3 S M U (12-6/23-8) vs. #6 Houston (8-10/16-15)—1:00 PM on ESPNU

G4: #2 Louisville (15-3/26-5) vs. Game 1 winner—3:00 PM on ESPNU

G5: #1 Cincinnati (15-3/26-5) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPNU

G6: #4 Connecticut (12-6/24-7) vs. #5 Memphis (12-6/23-8)—9:00 PM on ESPNU

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—6:00 PM on ESPN or ESPN2

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game

Game 7 winner vs. Game 8 winner—6:00 PM on ESPN

 

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #4 Albany 67  #1 Vermont 58  

G6: #2 Stony Brook 64  #3 Hartford 61

 

Championship Game—Saturday, March 15

#4 Albany (9-7/17-14) vs. #2 Stony Brook (13-3/23-9)—11:30 AM on ESPN2

 

Atlantic 10 Conference

Location—Barclay’s Center, Brooklyn

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 George Mason (4-12/11-19) vs. #13 Fordham (2-14/9-20)—7:00 PM on A-10 Network

 

2nd Round—Thursday, March 13

G2: #8 La Salle (7-9/15-15) vs. #9 St. Bonaventure (6-10/16-14)—12:00 Noon on NBC Sports Regional

G3: #5 Dayton (10-6/22-9) vs. Game 1 winner—2:30 PM on NBCSN

G4: #7 Richmond (8-8/18-13) vs. #10 Duquesne (5-11/13-16)—6:30 PM on NBCSN

G5: #6 U Mass (10-6/23-7) vs. #11 Rhode Island (5-11/14-17)—9:00 PM on NBC Sports Regional

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G6: #1 St. Louis (13-3/26-5) vs. Game 2 winner—12:00 Noon on NBCSN

G7: #4 St. Joseph’s (11-5/21-9) vs. Game 3 winner—2:30 PM on NBCSN

G8: #2 V C U (12-4/24-7) vs. Game 4 winner—6:30 PM on NBCSN

G9: #3 George Washington (11-5/23-7) vs. Game 5 winner—9:00 PM on NBCSN

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G10: Game 6 winner vs. Game 7 winner—1:30 PM on CBSSN

G11: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM on CBSSN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 10 winner vs. Game 11 winner—1:00 PM on CBS

 

Atlantic Coast Conference

Location—Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Wake Forest (6-12/16-15) vs. #13 Notre Dame (6-12/15-16)—1:00 PM on ESPN2/U

G2: #10 Miami (7-11/16-15) vs. #15 Virginia Tech (2-16/9-21)—3:30 PM on ESPN2/U

G3: #11 Georgia Tech (6-12/15-16) vs. #14 Boston College (4-14/8-23)—7:00 PM on ESPN2/U

 

2nd Round—Thursday, March 13

G4: #8 Maryland (9-9/17-14) vs. #9 Florida St. (9-9/18-12)—12:00 Noon on ESPNU

G5: #5 Pittsburgh (11-7/23-8) vs. Game 1 winner—2:00 PM on ESPNU

G6: #7 North Carolina St. (9-9/19-12) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPNU

G7: #6 Clemson (10-8/19-11) vs. Game 3 winner—9:00 PM on ESPNU

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G8: #1 Virginia (16-2/25-6) vs. Game 4 winner—12:00 Noon on ESPN2

G9: #4 North Carolina (13-5/23-8) vs. Game 5 winner—2:00 PM on ESPN2

G10: #2 Syracuse (14-4/27-4) vs. Game 6 winner—7:00 PM on ESPN2

G11: #3 Duke (13-5/24-7) vs. Game 7 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—1:00 PM on ESPN

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—3:00 PM on ESPN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 12 winner vs. Game 13 winner—1:00 PM on ESPN

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer 68  #1 Florida Gulf Coast 60

 

Big 12 Conference

Location—Sprint Center, Kansas City

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Oklahoma St. (8-10/20-11) vs. #9 Texas Tech (6-12/14-17)—7:00 PM on ESPN3

G2: #7 Baylor (9-9/21-10) vs. #10 T C U (0-18/9-21)—9:30 PM on ESPN3

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Iowa St. (11-7/23-7) vs. #5 Kansas St. (10-8/20-11)—12:30 PM on ESPN2

G4: #1 Kansas (14-4/23-8) vs. Game 1 winner—3:00 PM on ESPN2

G5: #2 Oklahoma (12-6/23-8) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPN3

G6: #3 Texas (11-7/22-9) vs. #6 West Virginia (9-9/17-14)—9:30 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM on ESPNU or ESPN3

G8: Game 5 winner vs. Game 9 winner—9:30 PM on ESPNU or ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Big East Conference

Location—Madison Square Garden, New York City

 

All Games Televised on Fox Sports 1

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Seton Hall (6-12/15-16) vs. #9 Butler (4-14/14-16)—7:00 PM

G2: #7 Georgetown (8-10/17-13) vs. #10 DePaul (3-15/11-20)—9:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #1 Villanova (16-2/28-3) vs. Game 1 winner—12:00 Noon

G4: #4 Providence (10-8/20-11) vs. #5 St. John’s (10-8/20-11)—2:30 PM

G5: #2 Creighton (14-4/24-6) vs. Game 2 winner—7:00 PM

G6: #3 Xavier (10-8/20-11) vs. #6 Marquette (9-9/17-14)—9:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Big Sky Conference

Location: Dee Events Center (Weber St.), Ogden, UT

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 North Dakota (12-8/15-15) vs. #7 Sacramento St. (10-10/14-15)—4:05 PM

G2: #3 Northern Arizona (12-8/15-16) vs. #6 Northern Colorado (11-9/17-12)—6:30 PM

G3: #4 Montana (12-8/17-12) vs. #5 Portland St. (11-9/16-13)—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G4: Highest Remaining seed vs. 2nd Highest Remaining seed—6:30 PM

G5: Weber St. (14-6/17-11) vs. Lowest Remaining seed—9:05 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 4 winner vs. Game 5 winner—8:00 PM on ESPNU

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1S Coastal Carolina 76  #4S Winthrop 61 

 

Big Ten Conference

Location—Banker’s Life Fieldhouse, Indianapolis

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #8 Indiana (7-11/17-14) vs. #9 Illinois (7-11/18-13)—12:00 Noon on Big Ten Network

G2: #5 Ohio St. (10-8/23-8) vs. #12 Purdue (5-13/15-16)—2:30 PM on Big Ten Network

G3: #7 Minnesota (8-10/19-12) vs. #10 Penn St. (6-12/15-16)—6:30 PM on ESPN2

G4: #6 Iowa (9-9/20-11) vs. #11 Northwestern (6-12/13-18)—9:00 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Michigan (15-3/23-7) vs. Game 1 winner—12:00 Noon on ESPN or ESPN2

G6: #4 Nebraska (11-7/19-11) vs. Game 2 winner—2:30 PM on ESPN or ESPN2

G7: #2 Wisconsin (12-6/25-6) vs. Game 3 winner—6:30 PM on Big Ten Network

G8: #3 Michigan St. (12-6/23-8) vs. Game 4 winner—9:00 PM on Big Ten Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:40 PM on CBS

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:20 PM on CBS

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on CBS

 

Big West Conference

Location—Honda Center, Anaheim

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 U C S B (12-4/21-8) vs. #7 Cal Poly (6-10/10-19)—3:00 PM on Prime Ticket

G2: #3 Long Beach St. (10-6/14-16) vs. #6 Cal St. Fullerton (6-10/11-19)—5:30 PM on Prime Ticket

G3: #1 UC-Irvine (13-3/22-10) vs. #8 UC-Riverside (5-11/10-20)—9:00 PM on Prime Ticket

G4: #4 Hawaii (9-7/20-10) vs. #5 Cal St. Northridge (7-9/15-17)—11:30 PM on Prime Ticket

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Highest Remaining Seed vs. Lowest Remaining Seed—9:30 PM on ESPN3

G6: 2nd Highest Remaining Seed vs. 3rd Highest Remaining Seed—12:00 Midnight on ESPNU

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:30 PM on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware 87  #5 Northeastern 74

G7: #3 William & Mary 75  #2 Towson 71

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Delaware 75  #3 William & Mary 74

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas 63  #15 Rice 62 ot

G2: #14 Marshall 63  #11 Florida Atlantic 59

G3: #12 East Carolina 79  #13 U T S A 76

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane (8-8/16-15) vs. #10 North Texas (6-10/16-15)—2:00 PM

G5: #6 Old Dominion (9-7/15-16) vs. #14 Marshall (4-12/11-21)—4:30 PM

G6: #5 U T E P (12-4/22-9) vs. #12 East Carolina (5-11/17-15)—8:00 PM

G7: #8 U A B (7-9/18-12) vs. #9 Charlotte (7-9/16-13)—10:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa (13-3/18-12) vs. Game 4 winner—2:00 PM

G9: #3 Middle Tennessee (13-3/23-8) vs. Game 5 winner—4:30 PM

G10: #4 Southern Miss. (13-3/26-5) vs. Game 6 winner—8:00 PM

G11: #1 Louisiana Tech (13-3/25-6) vs/ Game 7 winner—10:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15 (on CBS)

Game 12 winner vs. Game 13 winner—11:35 AM

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Milwaukee 69  #3 Wright St. 63  

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona 75  #4 Canisius 72

G9: #2 Manhattan 87  #3 Quinnipiac 68

 

Championship Game—Monday, March 10

#2 Manhattan  71  #1 Iona 68

 

Mid-American Conference

Location—Opening Round at higher seed; all other rounds at Quicken Loans Arena, Cleveland

 

Opening Round—Monday, March 10

G1: #5 Ohio 76  #12 Ball St. 64

G2: #8 Miami (O) 71  #9 Kent St. 64

G3: #6 Eastern Michigan 72  #11 Central Michigan 60

G4: #7 Northern Illinois 54  #10 Bowling Green 51 ot

 

2nd Round—Wednesday, March 12

G5: Ohio (11-7/22-10) vs. Miami (O) (8-10/13-17)—6:00 PM

G6: Eastern Michigan (10-8/19-13) vs. Northern Illinois (8-10/15-16)—8:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G7: #4 Akron (12-6/20-11) vs. Game 5 winner—6:30 PM

G8: #3 Buffalo (13-5/19-9) vs. Game 6 winner—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Western Michigan (14-4/21-9) vs. Game 7 winner—6:30 PM

G10: #2 Toledo (14-4/26-5) vs. Game 8 winner—9:00 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:30 PM on ESPN2

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. 78  #13 Maryland-Eastern Shore 74

G2: #5 Savannah St. 61  #12 South Carolina St. 47

G3: #8 Howard 53  #9 North Carolina A&T 47

G4: #7 Coppin St. 75  #10 Bethune-Cookman 68

G5: #6 Florida A&M 65  #11 Delaware St. 61

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central (15-1/25-5) vs. #8 Howard (5-11/8-24)—3/12 @ 6:00 PM

G7: #2 Hampton (13-3/18-11) vs. #7 Coppin St. (7-9/11-19)—3/12 @ 8:30 PM

G8: #3 Morgan St. (11-5/13-15) vs. #6 Florida A&M (8-8/14-17)—3/13 @ 6:00 PM

G9: #4 Norfolk St. (11-5/18-13) vs. #5 Savannah St. (10-6/18-13)—3/13 @ 8:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: Game 6 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:00 PM on ESPNU

 

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. 83  #2 Indiana St. 69

 

Mountain West Conference

Location—Thomas & Mack Center, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah St. (7-11/17-13) vs. #9 Colorado St. (7-11/16-15)—5:00 PM on MW Network

G2: #7 Fresno St. (9-9/16-15) vs. #10 Air Force (6-12/12-17)—7:30 PM on MW Network

G3: #6 Boise St. (9-9/19-12) vs. #11 San Jose St. (1-17/7-23)—10:00 PM on MW Network

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G4: #1 San Diego St. (16-2/27-3) vs. Game 1 winner—3:00 PM on CBSSN

G5: #4 U N L V (10-8/19-12) vs. #5 Wyoming (9-9/18-13)—5:30 PM on CBSSN

G6: #2 New Mexico (15-3/24-6) vs. Game 2 winner—9:00 PM on CBSSN

G7: #3 Nevada (10-8/15-16) vs. Game 3 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G8: Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on CBSSN

G9: Game 6 winner vs. Game 7 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 8 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s 88  #1 Robert Morris 71

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73

 

Pac-12 Conference

Location—MGM Grand Garden Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah (9-9/20-10) vs. #9 Washington (9-9/17-14)—3:00 PM on Pac-12 Network

G2: #5 Colorado (10-8/21-10) vs. #12 Southern Cal (2-16/11-20)—5:30 PM on Pac-12 Network

G3: #7 Oregon (10-8/22-8) vs. #10 Oregon St. (8-10/16-14)—9:00 PM on Pac-12 Network

G4: #6 Stanford (10-8/19-11) vs. #11 Washington St. (3-15/10-20)—11:30 PM on Pac-12 Network

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G5: #1 Arizona (15-3/28-3) vs. Game 1 winner—3:00 PM on Pac-12 Network

G6: #4 California (10-8/19-12) vs. Game 2 winner—5:30 PM on Pac-12 Network

G7: #2 U C L A (12-6/23-8) vs. Game 3 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G8: #3 Arizona St. (10-8/21-10) vs. Game 4 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:00 PM on Fox Sports 1

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#1 Boston U (15-3/24-9) vs. #2 American (13-5/19-12)—7:30 PM on CBS SN

 

Southeastern Conference

Location—Georgia Dome, Atlanta

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Auburn (6-12/14-15) vs. #13 South Carolina (5-13/12-19)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G2: #11 Vanderbilt (7-11/15-15) vs. #14 Mississippi St. (3-15/13-18)—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

2nd Round—Thursday, March 13

G3: #8 Missouri (9-9/21-10) vs. #9 Texas A&M (8-10/17-14)—1:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G4: #5 Arkansas (10-8/21-10) vs. Game 1 winner—3:30 PM on SEC-TV/ESPN3

G5: #7 L S U (9-9/18-12) vs. #10 Alabama (7-11/13-18)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G6: #6 Ole Miss (9-9/18-13) vs. Game 2 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G7: #1 Florida (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—1:00 PM on ESPNU

G8: #4 Tennessee (11-7/20-11) vs. Game 4 winner—3:30 PM on ESPNU

G9: #2 Kentucky (12-6/22-9) vs. Game 5 winner—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G10: #3 Georgia (12-6/18-12) vs. Game 6 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—1:00 PM on ABC

G12: Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on ABC

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 11 winner vs. Game 12 winner—3:15 PM on ESPN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #5 Western Carolina 99  #1 Davidson 97  ot  

G9: #3 Wofford 71  #7 Georgia Southern 57 

 

Championship Game—Monday, March 10

#3 Wofford 56  #5 Western Carolina 53

 

Southland Conference

Location—Leonard E. Merrell Center, Katy, TX

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #5 Southeast Louisiana (7-11/12-17) vs. #8 Nicholls St. (10-8/13-14)—6:00 PM at southland.org

G2: #6 Oral Roberts (10-8/16-15) vs. #7 McNeese St. (9-9/11-19)—8:30 PM at southland.org

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Northwestern St. (12-6/16-13) vs. Game 1 winner—6:00 PM at southland.org

G4: #3 Sam Houston St. (13-5/21-9) vs. Game 2 winner—8:30 PM at southland.org

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Stephen F. Austin (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—6:00 PM on ESPN3

G6: #2 Texas A&M—C.C. (14-4/17-14) vs. Game 4 winner—8:30 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:30 PM on ESPN2

 

Southwestern Athletic Conference

Location—Toyota Center, Houston

 

Note: Arkansas-Pine Bluff, Grambling, Mississippi Valley St., and Southern are ineligible for the NCAA Tournament, and if one of these teams wins the SWAC Tournament, the league will select its representative for the automatic bid.

 

Opening Round—Tuesday, March 11

G1: #10 Grambling 84  #7 Jackson St. 75  

G2: #8 Prairie View 79 (6-12/9-22)  #9 Mississippi Valley 63

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G3: #2 Texas Southern (12-6/16-14) vs. Grambling (3-15/5-23)—1:30 PM on Wed

G4: #1 Southern (15-3/19-12) vs. #8 Prairie View (6-12/9-22)—9:00 PM on Wed

G5: #3 Alabama St. (12-6/18-11) vs. #6 Alcorn St. (9-9/12-18)—1:30 PM on Thu

G6: #4 Arkanas-Pine Bluff (11-7/13-17) vs. #5 Alabama A&M (10-8/13-15) 9:00 PM on Thu

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 5 winner—3:30 PM

G8: Game 4 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:30 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver 71 (8-6/16-14)  #5 S. Dakota 55

G3: #3 S. Dakota St. 71  #6 W. Illinois 50

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. 83  #4 Denver 48

G5: #2 IPFW 64  #3 S. Dakota St. 60

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 North Dakota St. 60  #2 IPFW 57

 

Sun Belt Conference

Location—Lakefront Arena, New Orleans

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #5 U A L R (9-9/14-16) vs. #8 Troy (6-12/11-19)—7:00 PM on Sun Belt Network

G2: #6 UT-Arlington (9-9/14-16) vs. #7 UL-Monroe (7-11/10-16)—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G3: #4 Arkansas St. (10-8/18-12) vs. Game 1 winner—7:00 PM on Sun Belt Network

G4: #3 UL-Lafayette (11-7/20-11) vs. Game 2 winner—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G5: #1 Georgia St. (17-1/24-7) vs. Game 3 winner—3:00 PM on Sun Belt Network

G6: #2 Western Kentucky (12-6/20-11) vs. Game 4 winner—5:30 PM on Sun Belt Network

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69  #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85  #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77  #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80  #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #2 B Y U 79 ot  #3 San Francisco 77

G8: #1 Gonzaga 70  #4 St. Mary’s 54

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 Gonzaga 75  #2 B Y U 64

 

Western Athletic Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #1 Utah Valley (13-3/19-10) vs. #8 Texas-Pan American (5-11/9-22)—3:00 PM

G2: #4 Mo.-Kansas City (7-9/10-19) vs. #5 Idaho (7-9/14-17)—5:30 PM

G3: #3 Chicago St. (8-8/13-18) vs. #6 Cal St.-Bakersfield (5-11/12-18)—9:00 PM

G4: #2 New Mexico St. (12-4/23-9) vs. #7 Seattle (5-11/13-16)—11:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Game 1 winner vs. Game 2 winner—9:00 PM

G6: Game 3 winner vs. Game 4 winner—11:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:00 PM on ESPNU

 

March 11, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for Tuesday, March 11, 2014

Last Updated: March 11, 2014 6:15 AM EDT

Headlines

Delaware edges William & Mary by one point to take the Colonial Athletic automatic bid

Manhattan slips past Iona to win the automatic bid from the MAAC

Wofford punches a ticket from the Southern Conference

Gonzaga and B Y U advance to the WCC Championship Game

 

Already In The Field of 68  (5 Teams)

1. Harvard—Ivy League (26-4)

2. Eastern Kentucky—Ohio Valley (24-9)

3. Mercer (26-8)

4. Wichita St. (34-0)

5. Coastal Carolina (21-12)

6. Delaware (25-9)

7. Manhattan (25-7)

8. Wofford (20-12)

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  With last night’s win over St. Mary’s, Gonzaga moved from The Bubble to Safe status.  As of today, 12 teams on The Bubble will make the NCAA Tournament, while teams 13 through 22 are on outside, looking in.  Teams listed at numbers 9 through 12 are the last four in.  Teams listed #13 through #16 comprise the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble teams in the tournament will begin to shrink.  So, far, no major upsets have occurred, as Wichita State won the MVC automatic bid and Gonzaga will probably stay in the field if they lose in the title game.

 

1. Stanford

2. B Y U

3. Colorado

4. S M U

5. St. Joseph’s

6. Pittsburgh

7. Oklahoma St.

8. Xavier

——————————

9. Tennessee

10. Dayton

11. Nebraska

12. Arkansas

——————————

13. Minnesota

14. California

15. Georgetown

16. St. John’s

——————————

17. Providence

18. Missouri

19. Utah

20. West Virginia

21. Green Bay

22. Southern Mississippi

 

Games Affecting The Bubble Today

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

Leagues Earning A Dance Ticket Today

Northeast

Summit

West Coast

 

Semifinal Rounds

None

 

Quarterfinal Rounds

None

 

Opening Rounds

Conference USA

Mideastern Athletic (remaining 3 games of opening round)

Southwestern Athletic

 

Schedules & Results

All times are Eastern Daylight

 

American Athletic Conference

Location—Fedex Forum, Memphis

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #7 Rutgers (5-13/11-20) vs. #10 South Florida (3-15/12-19)—7:00 PM on ESPNU

G2: #8 Temple (4-14/9-21) vs. #9 Central Florida (4-14/12-17)—9:30 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #3 S M U (12-6/23-8) vs. #6 Houston (8-10/16-15)—1:00 PM on ESPNU

G4: #2 Louisville (15-3/26-5) vs. Game 1 winner—3:00 PM on ESPNU

G5: #1 Cincinnati (15-3/26-5) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPNU

G6: #4 Connecticut (12-6/24-7) vs. #5 Memphis (12-6/23-8)—9:00 PM on ESPNU

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—6:00 PM on ESPN or ESPN2

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game

Game 7 winner vs. Game 8 winner—6:00 PM on ESPN

 

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #4 Albany 67  #1 Vermont 58  

G6: #2 Stony Brook 64  #3 Hartford 61

 

Championship Game—Saturday, March 15

#4 Albany (9-7/17-14) vs. #2 Stony Brook (13-3/23-9)—11:30 AM on ESPN2

 

Atlantic 10 Conference

Location—Barclay’s Center, Brooklyn

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 George Mason (4-12/11-19) vs. #13 Fordham (2-14/9-20)—7:00 PM on A-10 Network

 

2nd Round—Thursday, March 13

G2: #8 La Salle (7-9/15-15) vs. #9 St. Bonaventure (6-10/16-14)—12:00 Noon on NBC Sports Regional

G3: #5 Dayton (10-6/22-9) vs. Game 1 winner—2:30 PM on NBCSN

G4: #7 Richmond (8-8/18-13) vs. #10 Duquesne (5-11/13-16)—6:30 PM on NBCSN

G5: #6 U Mass (10-6/23-7) vs. #11 Rhode Island (5-11/14-17)—9:00 PM on NBC Sports Regional

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G6: #1 St. Louis (13-3/26-5) vs. Game 2 winner—12:00 Noon on NBCSN

G7: #4 St. Joseph’s (11-5/21-9) vs. Game 3 winner—2:30 PM on NBCSN

G8: #2 V C U (12-4/24-7) vs. Game 4 winner—6:30 PM on NBCSN

G9: #3 George Washington (11-5/23-7) vs. Game 5 winner—9:00 PM on NBCSN

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G10: Game 6 winner vs. Game 7 winner—1:30 PM on CBSSN

G11: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM on CBSSN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 10 winner vs. Game 11 winner—1:00 PM on CBS

 

Atlantic Coast Conference

Location—Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Wake Forest (6-12/16-15) vs. #13 Notre Dame (6-12/15-16)—1:00 PM on ESPN2/U

G2: #10 Miami (7-11/16-15) vs. #15 Virginia Tech (2-16/9-21)—3:30 PM on ESPN2/U

G3: #11 Georgia Tech (6-12/15-16) vs. #14 Boston College (4-14/8-23)—7:00 PM on ESPN2/U

 

2nd Round—Thursday, March 13

G4: #8 Maryland (9-9/17-14) vs. #9 Florida St. (9-9/18-12)—12:00 Noon on ESPNU

G5: #5 Pittsburgh (11-7/23-8) vs. Game 1 winner—2:00 PM on ESPNU

G6: #7 North Carolina St. (9-9/19-12) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPNU

G7: #6 Clemson (10-8/19-11) vs. Game 3 winner—9:00 PM on ESPNU

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G8: #1 Virginia (16-2/25-6) vs. Game 4 winner—12:00 Noon on ESPN2

G9: #4 North Carolina (13-5/23-8) vs. Game 5 winner—2:00 PM on ESPN2

G10: #2 Syracuse (14-4/27-4) vs. Game 6 winner—7:00 PM on ESPN2

G11: #3 Duke (13-5/24-7) vs. Game 7 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—1:00 PM on ESPN

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—3:00 PM on ESPN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 12 winner vs. Game 13 winner—1:00 PM on ESPN

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer 68  #1 Florida Gulf Coast 60

 

Big 12 Conference

Location—Sprint Center, Kansas City

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Oklahoma St. (8-10/20-11) vs. #9 Texas Tech (6-12/14-17)—7:00 PM on ESPN3

G2: #7 Baylor (9-9/21-10) vs. #10 T C U (0-18/9-21)—9:30 PM on ESPN3

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Iowa St. (11-7/23-7) vs. #5 Kansas St. (10-8/20-11)—12:30 PM on ESPN2

G4: #1 Kansas (14-4/23-8) vs. Game 1 winner—3:00 PM on ESPN2

G5: #2 Oklahoma (12-6/23-8) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPN3

G6: #3 Texas (11-7/22-9) vs. #6 West Virginia (9-9/17-14)—9:30 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM on ESPNU or ESPN3

G8: Game 5 winner vs. Game 9 winner—9:30 PM on ESPNU or ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Big East Conference

Location—Madison Square Garden, New York City

 

All Games Televised on Fox Sports 1

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Seton Hall (6-12/15-16) vs. #9 Butler (4-14/14-16)—7:00 PM

G2: #7 Georgetown (8-10/17-13) vs. #10 DePaul (3-15/11-20)—9:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #1 Villanova (16-2/28-3) vs. Game 1 winner—12:00 Noon

G4: #4 Providence (10-8/20-11) vs. #5 St. John’s (10-8/20-11)—2:30 PM

G5: #2 Creighton (14-4/24-6) vs. Game 2 winner—7:00 PM

G6: #3 Xavier (10-8/20-11) vs. #6 Marquette (9-9/17-14)—9:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Big Sky Conference

Location: Dee Events Center (Weber St.), Ogden, UT

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 North Dakota (12-8/15-15) vs. #7 Sacramento St. (10-10/14-15)—4:05 PM

G2: #3 Northern Arizona (12-8/15-16) vs. #6 Northern Colorado (11-9/17-12)—6:30 PM

G3: #4 Montana (12-8/17-12) vs. #5 Portland St. (11-9/16-13)—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G4: Highest Remaining seed vs. 2nd Highest Remaining seed—6:30 PM

G5: Weber St. (14-6/17-11) vs. Lowest Remaining seed—9:05 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 4 winner vs. Game 5 winner—8:00 PM on ESPNU

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1S Coastal Carolina 76  #4S Winthrop 61 

 

Big Ten Conference

Location—Banker’s Life Fieldhouse, Indianapolis

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #8 Indiana (7-11/17-14) vs. #9 Illinois (7-11/18-13)—12:00 Noon on Big Ten Network

G2: #5 Ohio St. (10-8/23-8) vs. #12 Purdue (5-13/15-16)—2:30 PM on Big Ten Network

G3: #7 Minnesota (8-10/19-12) vs. #10 Penn St. (6-12/15-16)—6:30 PM on ESPN2

G4: #6 Iowa (9-9/20-11) vs. #11 Northwestern (6-12/13-18)—9:00 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Michigan (15-3/23-7) vs. Game 1 winner—12:00 Noon on ESPN or ESPN2

G6: #4 Nebraska (11-7/19-11) vs. Game 2 winner—2:30 PM on ESPN or ESPN2

G7: #2 Wisconsin (12-6/25-6) vs. Game 3 winner—6:30 PM on Big Ten Network

G8: #3 Michigan St. (12-6/23-8) vs. Game 4 winner—9:00 PM on Big Ten Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:40 PM on CBS

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:20 PM on CBS

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on CBS

 

Big West Conference

Location—Honda Center, Anaheim

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 U C S B (12-4/21-8) vs. #7 Cal Poly (6-10/10-19)—3:00 PM on Prime Ticket

G2: #3 Long Beach St. (10-6/14-16) vs. #6 Cal St. Fullerton (6-10/11-19)—5:30 PM on Prime Ticket

G3: #1 UC-Irvine (13-3/22-10) vs. #8 UC-Riverside (5-11/10-20)—9:00 PM on Prime Ticket

G4: #4 Hawaii (9-7/20-10) vs. #5 Cal St. Northridge (7-9/15-17)—11:30 PM on Prime Ticket

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Highest Remaining Seed vs. Lowest Remaining Seed—9:30 PM on ESPN3

G6: 2nd Highest Remaining Seed vs. 3rd Highest Remaining Seed—12:00 Midnight on ESPNU

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:30 PM on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware 87  #5 Northeastern 74

G7: #3 William & Mary 75  #2 Towson 71

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Delaware 75  #3 William & Mary 74

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas (6-10/15-15) vs. #15 Rice (2-14/7-22)—5:30 PM

G2: #11 Florida Atlantic (5-11/10-21) vs. #14 Marshall (4-12/10-21)—8:00 PM

G3: #12 East Carolina (5-11/16-15) vs. #13 U T S A (4-12/8-21)—10:30 PM

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane (8-8/16-15) vs. Game 1 winner—2:00 PM

G5: #6 Old Dominion (9-7/15-16) vs. Game 2 winner—4:30 PM

G6: #5 U T E P (12-4/22-9) vs. Game 3 winner—8:00 PM

G7: #8 U A B (7-9/18-12) vs. Game 4 winner—10:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa (13-3/18-12) vs. Game 4 winner—2:00 PM

G9: #3 Middle Tennessee (13-3/23-8) vs. Game 5 winner—4:30 PM

G10: #4 Southern Miss. (13-3/26-5) vs. Game 6 winner—8:00 PM

G11: #1 Louisiana Tech (13-3/25-6) vs/ Game 7 winner—10:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15 (on CBS)

Game 12 winner vs. Game 13 winner—11:35 AM

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#3 Wright St. (10-6/20-13) vs. #5 Milwaukee (7-9/20-13)—7:00 PM on ESPN

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona 75  #4 Canisius 72

G9: #2 Manhattan 87  #3 Quinnipiac 68

 

Championship Game—Monday, March 10

#2 Manhattan  71  #1 Iona 68

 

Mid-American Conference

Location—Opening Round at higher seed; all other rounds at Quicken Loans Arena, Cleveland

 

Opening Round—Monday, March 10

G1: #5 Ohio 76  #12 Ball St. 64

G2: #8 Miami (O) 71  #9 Kent St. 64

G3: #6 Eastern Michigan 72  #11 Central Michigan 60

G4: #7 Northern Illinois 54  #10 Bowling Green 51 ot

 

2nd Round—Wednesday, March 12

G5: Ohio (11-7/22-10) vs. Miami (O) (8-10/13-17)—6:00 PM

G6: Eastern Michigan (10-8/19-13) vs. Northern Illinois (8-10/15-16)—8:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G7: #4 Akron (12-6/20-11) vs. Game 5 winner—6:30 PM

G8: #3 Buffalo (13-5/19-9) vs. Game 6 winner—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Western Michigan (14-4/21-9) vs. Game 7 winner—6:30 PM

G10: #2 Toledo (14-4/26-5) vs. Game 8 winner—9:00 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:30 PM on ESPN2

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. 78  #13 Maryland-Eastern Shore 74

G2: #5 Savannah St. 61  #12 South Carolina St. 47

G3: #8 Howard (5-11/7-24) vs. #9 North Carolina A&T (5-11/9-22)—3/11 @ 4:00 PM

G4: #7 Coppin St. (7-9/10-19) vs. #10 Bethune-Cookman (5-11/7-24)—3/11 @ 6:30 PM

G5: #6 Florida A&M (8-8/13-17) vs. #11 Delaware St. (5-11/9-20)—3/11 @ 9:00 PM

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central (15-1/25-5) vs. Game 3 winner—3/12 @ 6:00 PM

G7: #2 Hampton (13-3/18-11) vs. Game 4 winner—3/12 @ 8:30 PM

G8: #3 Morgan St. (11-5/13-15) vs. Game 5 winner—3/13 @ 6:00 PM

G9: #4 Norfolk St. (11-5/18-13) vs. #5 Savannah St. (10-6/18-13)—3/13 @ 8:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: Game 6 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:00 PM on ESPNU

 

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. 83  #2 Indiana St. 69

 

Mountain West Conference

Location—Thomas & Mack Center, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah St. (7-11/17-13) vs. #9 Colorado St. (7-11/16-15)—5:00 PM on MW Network

G2: #7 Fresno St. (9-9/16-15) vs. #10 Air Force (6-12/12-17)—7:30 PM on MW Network

G3: #6 Boise St. (9-9/19-12) vs. #11 San Jose St. (1-17/7-23)—10:00 PM on MW Network

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G4: #1 San Diego St. (16-2/27-3) vs. Game 1 winner—3:00 PM on CBSSN

G5: #4 U N L V (10-8/19-12) vs. #5 Wyoming (9-9/18-13)—5:30 PM on CBSSN

G6: #2 New Mexico (15-3/24-6) vs. Game 2 winner—9:00 PM on CBSSN

G7: #3 Nevada (10-8/15-16) vs. Game 3 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G8: Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on CBSSN

G9: Game 6 winner vs. Game 7 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 8 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s (9-7/16-16) vs. #1 Robert Morris (14-2/21-12)—7:00 PM on ESPN2

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73

 

Pac-12 Conference

Location—MGM Grand Garden Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah (9-9/20-10) vs. #9 Washington (9-9/17-14)—3:00 PM on Pac-12 Network

G2: #5 Colorado (10-8/21-10) vs. #12 Southern Cal (2-16/11-20)—5:30 PM on Pac-12 Network

G3: #7 Oregon (10-8/22-8) vs. #10 Oregon St. (8-10/16-14)—9:00 PM on Pac-12 Network

G4: #6 Stanford (10-8/19-11) vs. #11 Washington St. (3-15/10-20)—11:30 PM on Pac-12 Network

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G5: #1 Arizona (15-3/28-3) vs. Game 1 winner—3:00 PM on Pac-12 Network

G6: #4 California (10-8/19-12) vs. Game 2 winner—5:30 PM on Pac-12 Network

G7: #2 U C L A (12-6/23-8) vs. Game 3 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G8: #3 Arizona St. (10-8/21-10) vs. Game 4 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:00 PM on Fox Sports 1

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#1 Boston U (15-3/24-9) vs. #2 American (13-5/19-12)—7:30 PM on CBS SN

 

Southeastern Conference

Location—Georgia Dome, Atlanta

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Auburn (6-12/14-15) vs. #13 South Carolina (5-13/12-19)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G2: #11 Vanderbilt (7-11/15-15) vs. #14 Mississippi St. (3-15/13-18)—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

2nd Round—Thursday, March 13

G3: #8 Missouri (9-9/21-10) vs. #9 Texas A&M (8-10/17-14)—1:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G4: #5 Arkansas (10-8/21-10) vs. Game 1 winner—3:30 PM on SEC-TV/ESPN3

G5: #7 L S U (9-9/18-12) vs. #10 Alabama (7-11/13-18)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G6: #6 Ole Miss (9-9/18-13) vs. Game 2 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G7: #1 Florida (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—1:00 PM on ESPNU

G8: #4 Tennessee (11-7/20-11) vs. Game 4 winner—3:30 PM on ESPNU

G9: #2 Kentucky (12-6/22-9) vs. Game 5 winner—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G10: #3 Georgia (12-6/18-12) vs. Game 6 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—1:00 PM on ABC

G12: Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on ABC

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 11 winner vs. Game 12 winner—3:15 PM on ESPN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #5 Western Carolina 99  #1 Davidson 97  ot  

G9: #3 Wofford 71  #7 Georgia Southern 57 

 

Championship Game—Monday, March 10

#3 Wofford 56  #5 Western Carolina 53

 

Southland Conference

Location—Leonard E. Merrell Center, Katy, TX

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #5 Southeast Louisiana (7-11/12-17) vs. #8 Nicholls St. (10-8/13-14)—6:00 PM at southland.org

G2: #6 Oral Roberts (10-8/16-15) vs. #7 McNeese St. (9-9/11-19)—8:30 PM at southland.org

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Northwestern St. (12-6/16-13) vs. Game 1 winner—6:00 PM at southland.org

G4: #3 Sam Houston St. (13-5/21-9) vs. Game 2 winner—8:30 PM at southland.org

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Stephen F. Austin (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—6:00 PM on ESPN3

G6: #2 Texas A&M—C.C. (14-4/17-14) vs. Game 4 winner—8:30 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:30 PM on ESPN2

 

Southwestern Athletic Conference

Location—Toyota Center, Houston

 

Note: Arkansas-Pine Bluff, Grambling, Mississippi Valley St., and Southern are ineligible for the NCAA Tournament, and if one of these teams wins the SWAC Tournament, the league will select its representative for the automatic bid.

 

Opening Round—Tuesday, March 11

G1: #7 Jackson St. (7-11/11-19) vs. #10 Grambling (3-15/4-23)—1:30 PM

G2: #8 Prairie View (6-12/8-22) vs. #9 Mississippi Valley (5-13/9-22)—9:00 PM

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G3: #2 Texas Southern (12-6/16-14) vs. Game 1 winner—1:30 PM on Wed

G4: #1 Southern (15-3/19-12) vs. Game 2 winner—9:00 PM on Wed

G5: #3 Alabama St. (12-6/18-11) vs. #6 Alcorn St. (9-9/12-18)—1:30 PM on Thu

G6: #4 Arkanas-Pine Bluff (11-7/13-17) vs. #5 Alabama A&M (10-8/13-15) 9:00 PM on Thu

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 5 winner—3:30 PM

G8: Game 4 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:30 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver 71 (8-6/16-14)  #5 S. Dakota 55

G3: #3 S. Dakota St. 71  #6 W. Illinois 50

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. 83  #4 Denver 48

G5: #2 IPFW 64  #3 S. Dakota St. 60

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 North Dakota St. (12-2/24-6) vs. #2 IPFW (10-4/24-9)—9:00 PM on ESPN2

 

Sun Belt Conference

Location—Lakefront Arena, New Orleans

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #5 U A L R (9-9/14-16) vs. #8 Troy (6-12/11-19)—7:00 PM on Sun Belt Network

G2: #6 UT-Arlington (9-9/14-16) vs. #7 UL-Monroe (7-11/10-16)—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G3: #4 Arkansas St. (10-8/18-12) vs. Game 1 winner—7:00 PM on Sun Belt Network

G4: #3 UL-Lafayette (11-7/20-11) vs. Game 2 winner—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G5: #1 Georgia St. (17-1/24-7) vs. Game 3 winner—3:00 PM on Sun Belt Network

G6: #2 Western Kentucky (12-6/20-11) vs. Game 4 winner—5:30 PM on Sun Belt Network

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69  #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85  #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77  #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80  #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #2 B Y U 79 ot  #3 San Francisco 77

G8: #1 Gonzaga 70  #4 St. Mary’s 54

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 Gonzaga (15-3/27-6) vs. #2 B Y U (13-5/23-10)—9:00 PM on ESPN

 

Western Athletic Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #1 Utah Valley (13-3/19-10) vs. #8 Texas-Pan American (5-11/9-22)—3:00 PM

G2: #4 Mo.-Kansas City (7-9/10-19) vs. #5 Idaho (7-9/14-17)—5:30 PM

G3: #3 Chicago St. (8-8/13-18) vs. #6 Cal St.-Bakersfield (5-11/12-18)—9:00 PM

G4: #2 New Mexico St. (12-4/23-9) vs. #7 Seattle (5-11/13-16)—11:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Game 1 winner vs. Game 2 winner—9:00 PM

G6: Game 3 winner vs. Game 4 winner—11:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:00 PM on ESPNU

 

March 10, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for Monday, March 10, 2014

Last Updated: March 10, 2014 12:05 AM EDT

Headlines

Wichita St. wins MVC Title to improve to 34-0

Syracuse bursts Florida St.’s bubble

Minnesota stays alive with win over Penn St.

Nebraska looks impressive in upset of Wisconsin

La Salle edges cross-town rival St. Joe’s to push the Hawks down a few notches

 

Already In The Field of 68  (5 Teams)

Harvard—Ivy League (26-4)

Eastern Kentucky—Ohio Valley (24-9)

Mercer (26-8)

Wichita St. (34-0)

Coastal Carolina (21-12)

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  Beginning today, we have abridged the list, giving safe status to five teams that are now safely in the Dance.  There are now just a baker’s dozen on the good side of The Bubble.  Teams listed at numbers 10 through 13 are the last four in.  Teams listed at 14 and lower are not in the tournament, with teams listed #14 through #17 as the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble teams in the tournament will begin to shrink.  So, far, no major upsets have occurred, as Wichita State won the MVC automatic bid and Gonzaga has stayed alive in the WCC and will probably stay in the field if they lose tonight or in the title game.

 

1. Gonzaga

2. Stanford

3. Colorado

4. B Y U

5. S M U

6. St. Joseph’s

7. Pittsburgh

8. Oklahoma St.

9. Xavier

——————————

10. Tennessee

11. Dayton

12. Nebraska

13. Arkansas

——————————

14. Minnesota

15. California

16. Georgetown

17. St. John’s

——————————

18. Providence

19. Missouri

20. Utah

21. West Virginia

22. Green Bay

 

Games Affecting The Bubble Today

West Coast Conference Semifinals

Gonzaga vs. St. Mary’s

B Y U vs. San Francisco

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

Leagues Earning A Dance Ticket Today

Colonial Athletic

Metro Atlantic

Southern

 

Semifinal Rounds

Summit

West Coast

 

Quarterfinal Rounds

None

 

Opening Rounds

Mideastern Athletic (2 of 5 opening round games)

 

Schedules & Results

All times are Eastern Daylight

American Athletic Conference

Location—Fedex Forum, Memphis

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #7 Rutgers (5-13/11-20) vs. #10 South Florida (3-15/12-19)—7:00 PM on ESPNU

G2: #8 Temple (4-14/9-21) vs. #9 Central Florida (4-14/12-17)—9:30 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #3 S M U (12-6/23-8) vs. #6 Houston (8-10/16-15)—1:00 PM on ESPNU

G4: #2 Louisville (15-3/26-5) vs. Game 1 winner—3:00 PM on ESPNU

G5: #1 Cincinnati (15-3/26-5) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPNU

G6: #4 Connecticut (12-6/24-7) vs. #5 Memphis (12-6/23-8)—9:00 PM on ESPNU

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—6:00 PM on ESPN or ESPN2

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game

Game 7 winner vs. Game 8 winner—6:00 PM on ESPN

 

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #4 Albany 67  #1 Vermont 58  

G6: #2 Stony Brook 64  #3 Hartford 61

 

Championship Game—Saturday, March 15

#4 Albany (9-7/17-14) vs. #2 Stony Brook (13-3/23-9)—11:30 AM on ESPN2

 

Atlantic 10 Conference

Location—Barclay’s Center, Brooklyn

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 George Mason (4-12/11-19) vs. #13 Fordham (2-14/9-20)—7:00 PM on A-10 Network

 

2nd Round—Thursday, March 13

G2: #8 La Salle (7-9/15-15) vs. #9 St. Bonaventure (6-10/16-14)—12:00 Noon on NBC Sports Regional

G3: #5 Dayton (10-6/22-9) vs. Game 1 winner—2:30 PM on NBCSN

G4: #7 Richmond (8-8/18-13) vs. #10 Duquesne (5-11/13-16)—6:30 PM on NBCSN

G5: #6 U Mass (10-6/23-7) vs. #11 Rhode Island (5-11/14-17)—9:00 PM on NBC Sports Regional

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G6: #1 St. Louis (13-3/26-5) vs. Game 2 winner—12:00 Noon on NBCSN

G7: #4 St. Joseph’s (11-5/21-9) vs. Game 3 winner—2:30 PM on NBCSN

G8: #2 V C U (12-4/24-7) vs. Game 4 winner—6:30 PM on NBCSN

G9: #3 George Washington (11-5/23-7) vs. Game 5 winner—9:00 PM on NBCSN

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G10: Game 6 winner vs. Game 7 winner—1:30 PM on CBSSN

G11: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM on CBSSN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 10 winner vs. Game 11 winner—1:00 PM on CBS

 

Atlantic Coast Conference

Location—Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Wake Forest (6-12/16-15) vs. #13 Notre Dame (6-12/15-16)—1:00 PM on ESPN2/U

G2: #10 Miami (7-11/16-15) vs. #15 Virginia Tech (2-16/9-21)—3:30 PM on ESPN2/U

G3: #11 Georgia Tech (6-12/15-16) vs. #14 Boston College (4-14/8-23)—7:00 PM on ESPN2/U

 

2nd Round—Thursday, March 13

G4: #8 Maryland (9-9/17-14) vs. #9 Florida St. (9-9/18-12)—12:00 Noon on ESPNU

G5: #5 Pittsburgh (11-7/23-8) vs. Game 1 winner—2:00 PM on ESPNU

G6: #7 North Carolina St. (9-9/19-12) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPNU

G7: #6 Clemson (10-8/19-11) vs. Game 3 winner—9:00 PM on ESPNU

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G8: #1 Virginia (16-2/25-6) vs. Game 4 winner—12:00 Noon on ESPN2

G9: #4 North Carolina (13-5/23-8) vs. Game 5 winner—2:00 PM on ESPN2

G10: #2 Syracuse (14-4/27-4) vs. Game 6 winner—7:00 PM on ESPN2

G11: #3 Duke (13-5/24-7) vs. Game 7 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—1:00 PM on ESPN

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—3:00 PM on ESPN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 12 winner vs. Game 13 winner—1:00 PM on ESPN

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer 68  #1 Florida Gulf Coast 60

 

Big 12 Conference

Location—Sprint Center, Kansas City

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Oklahoma St. (8-10/20-11) vs. #9 Texas Tech (6-12/14-17)—7:00 PM on ESPN3

G2: #7 Baylor (9-9/21-10) vs. #10 T C U (0-18/9-21)—9:30 PM on ESPN3

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Iowa St. (11-7/23-7) vs. #5 Kansas St. (10-8/20-11)—12:30 PM on ESPN2

G4: #1 Kansas (14-4/23-8) vs. Game 1 winner—3:00 PM on ESPN2

G5: #2 Oklahoma (12-6/23-8) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPN3

G6: #3 Texas (11-7/22-9) vs. #6 West Virginia (9-9/17-14)—9:30 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM on ESPNU or ESPN3

G8: Game 5 winner vs. Game 9 winner—9:30 PM on ESPNU or ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Big East Conference

Location—Madison Square Garden, New York City

 

All Games Televised on Fox Sports 1

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Seton Hall (6-12/15-16) vs. #9 Butler (4-14/14-16)—7:00 PM

G2: #7 Georgetown (8-10/17-13) vs. #10 DePaul (3-15/11-20)—9:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #1 Villanova (16-2/28-3) vs. Game 1 winner—12:00 Noon

G4: #4 Providence (10-8/20-11) vs. #5 St. John’s (10-8/20-11)—2:30 PM

G5: #2 Creighton (14-4/24-6) vs. Game 2 winner—7:00 PM

G6: #3 Xavier (10-8/20-11) vs. #6 Marquette (9-9/17-14)—9:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Big Sky Conference

Location: Dee Events Center (Weber St.), Ogden, UT

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 North Dakota (12-8/15-15) vs. #7 Sacramento St. (10-10/14-15)—4:05 PM

G2: #3 Northern Arizona (12-8/15-16) vs. #6 Northern Colorado (11-9/17-12)—6:30 PM

G3: #4 Montana (12-8/17-12) vs. #5 Portland St. (11-9/16-13)—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G4: Highest Remaining seed vs. 2nd Highest Remaining seed—6:30 PM

G5: Weber St. (14-6/17-11) vs. Lowest Remaining seed—9:05 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 4 winner vs. Game 5 winner—8:00 PM on ESPNU

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1S Coastal Carolina 76  #4S Winthrop 61 

 

Big Ten Conference

Location—Banker’s Life Fieldhouse, Indianapolis

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #8 Indiana (7-11/17-14) vs. #9 Illinois (7-11/18-13)—12:00 Noon on Big Ten Network

G2: #5 Ohio St. (10-8/23-8) vs. #12 Purdue (5-13/15-16)—2:30 PM on Big Ten Network

G3: #7 Minnesota (8-10/19-12) vs. #10 Penn St. (6-12/15-16)—6:30 PM on ESPN2

G4: #6 Iowa (9-9/20-11) vs. #11 Northwestern (6-12/13-18)—9:00 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Michigan (15-3/23-7) vs. Game 1 winner—12:00 Noon on ESPN or ESPN2

G6: #4 Nebraska (11-7/19-11) vs. Game 2 winner—2:30 PM on ESPN or ESPN2

G7: #2 Wisconsin (12-6/25-6) vs. Game 3 winner—6:30 PM on Big Ten Network

G8: #3 Michigan St. (12-6/23-8) vs. Game 4 winner—9:00 PM on Big Ten Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:40 PM on CBS

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:20 PM on CBS

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on CBS

 

Big West Conference

Location—Honda Center, Anaheim

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 U C S B (12-4/21-8) vs. #7 Cal Poly (6-10/10-19)—3:00 PM on Prime Ticket

G2: #3 Long Beach St. (10-6/14-16) vs. #6 Cal St. Fullerton (6-10/11-19)—5:30 PM on Prime Ticket

G3: #1 UC-Irvine (13-3/22-10) vs. #8 UC-Riverside (5-11/10-20)—9:00 PM on Prime Ticket

G4: #4 Hawaii (9-7/20-10) vs. #5 Cal St. Northridge (7-9/15-17)—11:30 PM on Prime Ticket

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Highest Remaining Seed vs. Lowest Remaining Seed—9:30 PM on ESPN3

G6: 2nd Highest Remaining Seed vs. 3rd Highest Remaining Seed—12:00 Midnight on ESPNU

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:30 PM on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware 87  #5 Northeastern 74

G7: #3 William & Mary 75  #2 Towson 71

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Delaware (14-2/24-9) vs. #3 William & Mary (10-6/20-11)—7:00 PM on NBCSN

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas (6-10/15-15) vs. #15 Rice (2-14/7-22)—5:30 PM

G2: #11 Florida Atlantic (5-11/10-21) vs. #14 Marshall (4-12/10-21)—8:00 PM

G3: #12 East Carolina (5-11/16-15) vs. #13 U T S A (4-12/8-21)—10:30 PM

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane (8-8/16-15) vs. Game 1 winner—2:00 PM

G5: #6 Old Dominion (9-7/15-16) vs. Game 2 winner—4:30 PM

G6: #5 U T E P (12-4/22-9) vs. Game 3 winner—8:00 PM

G7: #8 U A B (7-9/18-12) vs. Game 4 winner—10:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa (13-3/18-12) vs. Game 4 winner—2:00 PM

G9: #3 Middle Tennessee (13-3/23-8) vs. Game 5 winner—4:30 PM

G10: #4 Southern Miss. (13-3/26-5) vs. Game 6 winner—8:00 PM

G11: #1 Louisiana Tech (13-3/25-6) vs/ Game 7 winner—10:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15 (on CBS)

Game 12 winner vs. Game 13 winner—11:35 AM

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#3 Wright St. (10-6/20-13) vs. #5 Milwaukee (7-9/20-13)—7:00 PM on ESPN

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona 75  #4 Canisius 72

G9: #2 Manhattan 87  #3 Quinnipiac 68

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Iona (17-3/22-9) vs. #2 Manhattan (15-5/24-7)—7:00 PM on ESPN2

 

Mid-American Conference

Location—Opening Round at higher seed; all other rounds at Quicken Loans Arena, Cleveland

 

Opening Round—Monday, March 10

G1: #5 Ohio (11-7/21-10) vs. #12 Ball St. (2-16/5-24)—7:00 PM

G2: #8 Miami (O) (8-10/12-17) vs. #9 Kent St. (7-11/16-15)—7:00 PM

G3: #6 Eastern Michigan (10-8/18-13) vs. #11 Central Michigan (3-15/10-20)—7:30 PM

G4: #7 Northern Illinois (8-10/14-16) vs. #10 Bowling Green (6-12/12-19)—8:00 PM

 

2nd Round—Wednesday, March 12

G5: Game 1 winner vs. Game 2 winner—6:00 PM

G6: Game 3 winner vs. Game 4 winner—8:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G7: #4 Akron (12-6/20-11) vs. Game 5 winner—6:30 PM

G8: #3 Buffalo (13-5/19-9) vs. Game 6 winner—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Western Michigan (14-4/21-9) vs. Game 7 winner—6:30 PM

G10: #2 Toledo (14-4/26-5) vs. Game 8 winner—9:00 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:30 PM on ESPN2

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. (11-5/17-13) vs. #13 Maryland-Eastern Shore (4-12/6-23)—3/10 @ 6:30 PM

G2: #5 Savannah St. (10-6/12-18) vs. #12 South Carolina St. (5-11/9-20)—3/10 @ 9:00 PM

G3: #8 Howard (5-11/7-24) vs. #9 North Carolina A&T (5-11/9-22)—3/11 @ 4:00 PM

G4: #7 Coppin St. (7-9/10-19) vs. #10 Bethune-Cookman (5-11/7-24)—3/11 @ 6:30 PM

G5: #6 Florida A&M (8-8/13-17) vs/ #11 Delaware St. (5-11/9-20)—3/11 @ 9:00 PM

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central (15-1/25-5) vs. Game 3 winner—3/12 @ 6:00 PM

G7: #2 Hampton (13-3/18-11) vs. Game 4 winner—3/12 @ 8:30 PM

G8: #3 Morgan St. (11-5/13-15) vs. Game 5 winner—3/13 @ 6:00 PM

G9: Game 1 winner vs. Game 2 winner—3/13 @ 8:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: Game 6 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:00 PM on ESPNU

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. 83  #2 Indiana St. 69

 

Mountain West Conference

Location—Thomas & Mack Center, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah St. (7-11/17-13) vs. #9 Colorado St. (7-11/16-15)—5:00 PM on MW Network

G2: #7 Fresno St. (9-9/16-15) vs. #10 Air Force (6-12/12-17)—7:30 PM on MW Network

G3: #6 Boise St. (9-9/19-12) vs. #11 San Jose St. (1-17/7-23)—10:00 PM on MW Network

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G4: #1 San Diego St. (16-2/27-3) vs. Game 1 winner—3:00 PM on CBSSN

G5: #4 U N L V (10-8/19-12) vs. #5 Wyoming (9-9/18-13)—5:30 PM on CBSSN

G6: #2 New Mexico (15-3/24-6) vs. Game 2 winner—9:00 PM on CBSSN

G7: #3 Nevada (10-8/15-16) vs. Game 3 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G8: Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on CBSSN

G9: Game 6 winner vs. Game 7 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 8 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s (9-7/16-16) vs. #1 Robert Morris (14-2/21-12)—7:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73

 

Pac-12 Conference

Location—MGM Grand Garden Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah (9-9/20-10) vs. #9 Washington (9-9/17-14)—3:00 PM on Pac-12 Network

G2: #5 Colorado (10-8/21-10) vs. #12 Southern Cal (2-16/11-20)—5:30 PM on Pac-12 Network

G3: #7 Oregon (10-8/22-8) vs. #10 Oregon St. (8-10/16-14)—9:00 PM on Pac-12 Network

G4: #6 Stanford (10-8/19-11) vs. #11 Washington St. (3-15/10-20)—11:30 PM on Pac-12 Network

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G5: #1 Arizona (15-3/28-3) vs. Game 1 winner—3:00 PM on Pac-12 Network

G6: #4 California (10-8/19-12) vs. Game 2 winner—5:30 PM on Pac-12 Network

G7: #2 U C L A (12-6/23-8) vs. Game 3 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G8: #3 Arizona St. (10-8/21-10) vs. Game 4 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:00 PM on Fox Sports 1

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#1 Boston U (15-3/24-9) vs. #2 American (13-5/19-12)—7:30 PM on CBS SN

 

Southeastern Conference

Location—Georgia Dome, Atlanta

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Auburn (6-12/14-15) vs. #13 South Carolina (5-13/12-19)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G2: #11 Vanderbilt (7-11/15-15) vs. #14 Mississippi St. (3-15/13-18)—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

2nd Round—Thursday, March 13

G3: #8 Missouri (9-9/21-10) vs. #9 Texas A&M (8-10/17-14)—1:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G4: #5 Arkansas (10-8/21-10) vs. Game 1 winner—3:30 PM on SEC-TV/ESPN3

G5: #7 L S U (9-9/18-12) vs. #10 Alabama (7-11/13-18)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G6: #6 Ole Miss (9-9/18-13) vs. Game 2 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G7: #1 Florida (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—1:00 PM on ESPNU

G8: #4 Tennessee (11-7/20-11) vs. Game 4 winner—3:30 PM on ESPNU

G9: #2 Kentucky (12-6/22-9) vs. Game 5 winner—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G10: #3 Georgia (12-6/18-12) vs. Game 6 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—1:00 PM on ABC

G12: Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on ABC

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 11 winner vs. Game 12 winner—3:15 PM on ESPN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #5 Western Carolina 99  #1 Davidson 97  ot  

G9: #3 Wofford 71  #7 Georgia Southern 57 

 

Championship Game—Monday, March 10

#5 Western Carolina (10-6/19-14) vs. #3 Wofford (11-5/19-12)—9:00 PM on ESPN2

 

Southland Conference

Location—Leonard E. Merrell Center, Katy, TX

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #5 Southeast Louisiana (7-11/12-17) vs. #8 Nicholls St. (10-8/13-14)—6:00 PM at southland.org

G2: #6 Oral Roberts (10-8/16-15) vs. #7 McNeese St. (9-9/11-19)—8:30 PM at southland.org

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Northwestern St. (12-6/16-13) vs. Game 1 winner—6:00 PM at southland.org

G4: #3 Sam Houston St. (13-5/21-9) vs. Game 2 winner—8:30 PM at southland.org

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Stephen F. Austin (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—6:00 PM on ESPN3

G6: #2 Texas A&M—C.C. (14-4/17-14) vs. Game 4 winner—8:30 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:30 PM on ESPN2

 

Southwestern Athletic Conference

Location—Toyota Center, Houston

 

Note: Arkansas-Pine Bluff, Grambling, Mississippi Valley St., and Southern are ineligible for the NCAA Tournament, and if one of these teams wins the SWAC Tournament, the league will select its representative for the automatic bid.

 

Opening Round—Tuesday, March 11

G1: #7 Jackson St. (7-11/11-19) vs. #10 Grambling (3-15/4-23)—1:30 PM

G2: #8 Prairie View (6-12/8-22) vs. #9 Mississippi Valley (5-13/9-22)—9:00 PM

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G3: #2 Texas Southern (12-6/16-14) vs. Game 1 winner—1:30 PM on Wed

G4: #1 Southern (15-3/19-12) vs. Game 2 winner—9:00 PM on Wed

G5: #3 Alabama St. (12-6/18-11) vs. #6 Alcorn St. (9-9/12-18)—1:30 PM on Thu

G6: #4 Arkansas-Pine Bluff (11-7/13-17) vs. #5 Alabama A&M (10-8/13-15) 9:00 PM on Thu

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 5 winner—3:30 PM

G8: Game 4 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:30 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver 71 (8-6/16-14)  #5 S. Dakota 55

G3: #3 S. Dakota St. 71  #6 W. Illinois 50

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. (12-2/23-6) vs. #4 Denver (8-6/16-14)—7:00 PM on MidcoSN & FCS

G5: #2 IPFW (10-4/23-9) vs. #3 S. Dakota St. (10-4/19-11)—9:30 PM on MidcoSN & FCS

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Sun Belt Conference

Location—Lakefront Arena, New Orleans

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #5 U A L R (9-9/14-16) vs. #8 Troy (6-12/11-19)—7:00 PM on Sun Belt Network

G2: #6 UT-Arlington (9-9/14-16) vs. #7 UL-Monroe (7-11/10-16)—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G3: #4 Arkansas St. (10-8/18-12) vs. Game 1 winner—7:00 PM on Sun Belt Network

G4: #3 UL-Lafayette (11-7/20-11) vs. Game 2 winner—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G5: #1 Georgia St. (17-1/24-7) vs. Game 3 winner—3:00 PM on Sun Belt Network

G6: #2 Western Kentucky (12-6/20-11) vs. Game 4 winner—5:30 PM on Sun Belt Network

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69 (13-5/21-10) #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85 (13-5/22-10) #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77 (15-3/26-6) #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80 (11-7/22-10) #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #3 San Francisco (13-5/21-10) vs. #2 B Y U (13-5/22-10)—11:30 PM on ESPN or ESPN2

G8: #1 Gonzaga (15-3/26-6) vs. #4 St. Mary’s (11-7/22-10)—9:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Western Athletic Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #1 Utah Valley (13-3/19-10) vs. #8 Texas-Pan American (5-11/9-22)—3:00 PM

G2: #4 Mo.-Kansas City (7-9/10-19) vs. #5 Idaho (7-9/14-17)—5:30 PM

G3: #3 Chicago St. (8-8/13-18) vs. #6 Cal St.-Bakersfield (5-11/12-18)—9:00 PM

G4: #2 New Mexico St. (12-4/23-9) vs. #7 Seattle (5-11/13-16)—11:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Game 1 winner vs. Game 2 winner—9:00 PM

G6: Game 3 winner vs. Game 4 winner—11:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:00 PM on ESPNU

 

30 Bracketologist Averages as of Monday, March 10, 2014

 

Teams in Bold Have Earned Automatic Bids

Teams in Italics are the leading contenders from one-bid conferences

 

1

Florida

1

Wichita St.

1

Arizona

1

Villanova

2

Syracuse

2

Michigan

2

Kansas

2

Wisconsin

3

Duke

3

Creighton

3

Virginia

3

Louisville

4

Cincinnati

4

Iowa St.

4

Michigan St.

4

San Diego St.

5

Texas

5

Oklahoma

5

North Carolina

5

U C L A

6

St. Louis

6

V C U

6

U Mass

6

Ohio St.

7

U Conn

7

Kentucky

7

New Mexico

7

Memphis

8

Gonzaga

8

Baylor

8

Oregon

8

George Washington

9

Arizona St.

9

S M U

9

Oklahoma St.

9

Kansas St.

10

Iowa

10

Colorado

10

B Y U

10

St. Joseph’s

11

Stanford

11

Pittsburgh

11

Xavier

11

Tennessee

11

Dayton

12

Nebraska

12

Arkansas

12

Southern Miss.

12

Harvard

12

Stephen F. Austin

13

Delaware

13

Iona

13

North Dakota St.

13

Georgia St.

14

Western Michigan

14

Boston U

14

UNC-Central

14

Mercer

15

New Mexico St.

15

Stony Brook

15

UC-Irvine

15

Eastern Kentucky

16

Milwaukee

16

Wofford

16

Robert Morris

16

Weber St.

16

Coastal Carolina

16

Alabama St.

 

March 9, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for Sunday, March 9, 2014

Filed under: Uncategorized — Tags: , , , , , , , , , — piratings @ 5:39 am

Last Updated: March 9, 2014 7:00 AM EDT

Headlines

*** Eastern Kentucky wins the Ohio Valley Conference Tournament ***

Oregon knocks off Arizona to secure a bid

Villanova tops Georgetown to move into a 1-seed possibility

Creighton beats Providence to seriously wound the Friars’ chances

St. John’s wins at Marquette to move up the bubble, while MU is now NIT-bound

Stanford tops Utah in what amounted to an elimination game

Tennessee tops Missouri in what amounted to an elimination game

Dayton tops Richmond in what amounted to an elimination game

Pitt wins at Clemson and stays on the good side of the bubble

Arkansas loses to Alabama, moving the Razorbacks back into precarious positioning

Cal tops Colorado to move up in Bubbleboro

 

Already In The Field of 68

Harvard—Ivy League (26-4)

Eastern Kentucky—Ohio Valley (24-9)

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  As of today, the cut-off line to get into the Dance is #17, with teams listed at #14 through #17 as opening round teams as part of the last four in.  Teams listed at 18 and lower are not in the tournament, with teams listed #18 through #21 as the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble teams in the tournament will begin to shrink.  So, far, no major upsets have occurred, as Wichita State and Gonzaga both stayed alive in their conference tournaments.  The teams in the top 10 of this list are becoming relatively safe now.

 

There should be additional movement today with four key games on the regular season schedule.  Indiana State has a chance to crash the party if the Sycamores can upset Wichita State, which would burst a bubble and lower the bubble teams in the Dance to 16.

 

1. George Washington

2. Oregon

3. Baylor

4. Kansas St.

5. Arizona St.

6. Gonzaga

7. St. Joseph’s

8. Stanford

9. Colorado

10. S M U

11. Pittsburgh

12. Oklahoma St.

13. Xavier

——————————

14. B Y U

15. Dayton

16. Arkansas

17. Tennessee

——————————

18. Nebraska

19. California

20. Minnesota

21. Missouri

——————————

22. Georgetown

23. St. John’s

24. Providence

25. Florida St.

26. Utah

 

Games Affecting The Bubble Today

Wisconsin at Nebraska

Syracuse at Florida St.

LaSalle at St. Joseph’s

Penn St. at Minnesota

 

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

Leagues Earning A Dance Ticket Today

Atlantic Sun

Big South

Missouri Valley

 

Semifinal Rounds

American East

Colonial Athletic

Metro Atlantic

Southern

 

Quarterfinal Rounds

Summit (two remaining quarterfinal round games)

 

Schedules & Results

All times are Eastern Daylight

Last Night’s Games in Red

Today’s Games in Blue

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #1 Vermont (15-1/22-9) vs. #4 Albany (9-7/16-14)—5:00 PM on ESPN3

G6: #2 Stony Brook (13-3/22-9) vs. #3 Hartford (10-6/17-15)—7:20 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—11:30 AM on ESPN2

 

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer (14-4/25-8) at #1 Florida Gulf Coast (14-4/22-11)—2:00 PM on ESPN2

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

Game #4S Winthrop (10-6/20-12) vs. #1S Coastal Carolina (11-5/20-12)—12 Noon on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware (14-2/23-9) vs. #5 Northeastern (7-9/11-20)—2:30 PM on NBCSN

G7: #2 Towson (13-3/23-9) vs. #3 William & Mary (10-6/19-11)—5:00 PM on NBCSN

 

Championship Game—Monday, March 10

Game 6 winner vs. Game 7 winner—7:00 PM on NBCSN

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas (6-10/15-15) vs. #15 Rice (2-14/7-22)—5:30 PM

G2: #11 Florida Atlantic (5-11/10-21) vs. #14 Marshall (4-12/10-21)—8:00 PM

G3: #12 East Carolina (5-11/16-15) vs. #13 U T S A (4-12/8-21)—10:30 PM

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane (8-8/16-15) vs. Game 1 winner—2:00 PM

G5: #6 Old Dominion (9-7/15-16) vs. Game 2 winner—4:30 PM

G6: #5 U T E P (12-4/22-9) vs. Game 3 winner—8:00 PM

G7: #8 U A B (7-9/18-12) vs. Game 4 winner—10:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa (13-3/18-12) vs. Game 4 winner—2:00 PM

G9: #3 Middle Tennessee (13-3/23-8) vs. Game 5 winner—4:30 PM

G10: #4 Southern Miss. (13-3/26-5) vs. Game 6 winner—8:00 PM

G11: #1 Louisiana Tech (13-3/25-6) vs/ Game 7 winner—10:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15 (on CBS)

Game 12 winner vs. Game 13 winner—11:35 AM

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#3 Wright St. (10-6/20-13) vs. #5 Milwaukee (7-9/20-13)—7:00 PM on ESPN

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona (17-3/21-9) vs. #4 Canisius (14-6/21-11)—4:30 PM on ESPN3

G9: #2 Manhattan (15-5/23-7) vs. #3 Quinnipiac (14-6/20-10)—7:00 PM on ESPN3

 

Championship Game—Monday, March 10

Game 8 winner vs. Game 9 winner—7:00 PM on ESPN2

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. (11-5/17-13) vs. #13 Maryland-Eastern Shore (4-12/6-23)—3/10 @ 6:30 PM

G2: #5 Savannah St. (10-6/12-18) vs. #12 South Carolina St. (5-11/9-20)—3/10 @ 9:00 PM

G3: #8 Howard (5-11/7-24) vs. #9 North Carolina A&T (5-11/9-22)—3/11 @ 4:00 PM

G4: #7 Coppin St. (7-9/10-19) vs. #10 Bethune-Cookman (5-11/7-24)—3/11 @ 6:30 PM

G5: #6 Florida A&M (8-8/13-17) vs/ #11 Delaware St. (5-11/9-20)—3/11 @ 9:00 PM

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central (15-1/25-5) vs. Game 3 winner—3/12 @ 6:00 PM

G7: #2 Hampton (13-3/18-11) vs. Game 4 winner—3/12 @ 8:30 PM

G8: #3 Morgan St. (11-5/13-15) vs. Game 5 winner—3/13 @ 6:00 PM

G9: Game 1 winner vs. Game 2 winner—3/13 @ 8:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: Game 6 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:00 PM on ESPNU

 

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. (18-0/33-0) vs. #2 Indiana St. (12-6/23-9)—2:05 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s (9-7/16-16) vs. #1 Robert Morris (14-2/21-12)—7:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73  [EASTERN KENTUCKY EARNS BID]

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#1 Boston U (15-3/24-9) vs. #2 American (13-5/19-12)—7:30 PM on CBS SN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Davidson (15-1/20-11) vs. #5 Western Carolina (10-6/18-14) —6:00 PM on ESPN3/CSS

G9: #7 Georgia Southern (6-10/15-18) vs. #3 Wofford (11-5/18-12) —8:30 PM on ESPN3/CSS

 

Championship Game—Monday, March 10

Game 8 winner vs. Game 9 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver (8-6/15-14) vs. #5 S. Dakota (6-8/12-17)—3/9 7:00 PM on MidcoSN & FCS

G3: #3 S. Dakota St. (10-4/18-11) vs. #6 W. Illinois (4-10/10-19)—3/9 9:30 PM on MidcoSN & FCS

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. (12-2/23-6) vs. Game 2 winner—7:00 PM on MidcoSN & FCS

G5: #2 IPFW (10-4/23-9) vs. Game 3 winner—9:30 PM on MidcoSN & FCS

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69 (13-5/21-10) #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85 (13-5/22-10) #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77 (15-3/26-6) #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80 (11-7/22-10) #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #3 San Francisco (13-5/21-10) vs. #2 B Y U (13-5/22-10)—11:30 PM on ESPN or ESPN2

G8: #1 Gonzaga (15-3/26-6) vs. #4 St. Mary’s (11-7/22-10)—9:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

March 8, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for Saturday, March 8, 2014

Last Updated: March 8, 2014 12:05 AM EST

*** Harvard wins at Yale to earn the first of the 68 invitations to the Big Dance ***

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  As of today, the cut-off line to get into the Dance is #17, with teams listed at #14 through #17 as opening round teams as part of the last four in.  Teams listed at 18 and lower are not in the tournament, with teams listed #18 through #21 as the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble teams in the tournament will begin to shrink.  So, far, no major upsets have occurred, as the Missouri Valley Conference Tournament in St. Louis is the only current tournament that can cause a bubble to burst.  If Wichita St. loses in Arch Madness, one bubble will pop.  The West Coast Conference begins to expose Gonzaga starting tonight, so there will be two potential bubble-bursting games played Saturday.

Additionally, there are some bubble-bursting head-to-head games today, such as Missouri at Tennessee, where the winner will move up a few spots, and the loser will fall into quicksand.

There has been some movement due to strength of scheduling from opponents, and even though no bubble teams played last night, there were several changes in “The Bubbler.”  Expect wholesale movement today with so many games affecting the bubble.

 

1. Kansas St.

2. George Washington

3. Arizona St.

4. Colorado

5. S M U

6. Oregon

7. Baylor

8. Oklahoma St.

9. Gonzaga (if they do not win the WCC Tournament)

10. St. Joseph’s

11. Stanford

12. Arkansas

13. Xavier

——————————

14. Pittsburgh

15. B Y U

16. Dayton

17. Nebraska

——————————

18. Georgetown

19. California

20. Tennessee

21. Providence

——————————

22. Minnesota

23. Missouri

24. Utah

25. St. John’s

26. Florida St.

27. Marquette

28. Louisiana Tech

29. Southern Miss.

 

Games Affecting The Bubble Tonight

Arizona

@

Oregon

Georgetown

@

Villanova

Providence

@

Creighton

Oklahoma St.

@

Iowa St.

S M U

@

Memphis

St. John’s

@

Marquette

Baylor

@

Kansas St.

Utah

@

Stanford

Pittsburgh

@

Clemson

Missouri

@

Tennessee

Arkansas

@

Alabama

Arizona St.

@

Oregon St.

George Washington

@

Fordham

Colorado

@

California

Richmond

@

Dayton

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

Leagues Earning A Dance Ticket Today

Ohio Valley

Semifinal Rounds

Big South

Horizon

Missouri Valley

Northeast

Patriot

Quarterfinal Rounds

America East

Colonial

Metro Atlantic

Southern

Summit (one of three quarterfinal round games with two more tomorrow)

West Coast

 

Schedules & Results

All times are Eastern Standard

Last Night’s Games in Red

Today’s Games in Blue

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont (15-1/21-9) vs. #8 New Hampshire (4-12/6-23)—12 Noon on ESPN3

G2: #4 Albany (9-7/15-14) vs. #5 UMBC (5-11/9-20)—2:20 PM on ESPN3

G3: #2 Stony Brook (13-3/21-9) vs. #7 Maine (4-12/6-22)—6:00 PM on ESPN3

G4: #3 Hartford (10-6/16-15) vs. #6 Binghamton (4-12/7-22)—8:20 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: Game 1 winner vs. Game 2 winner—5:00 PM on ESPN3

G6: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:20 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—11:30 AM on ESPN2

 

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer (14-4/25-8) at #1 Florida Gulf Coast (14-4/22-11)—2:00 PM on ESPN2

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop (10-6/19-12) vs. #2S UNC-Asheville (10-6/17-14)—12 Noon on ESPN3

G10: #1S Coastal Carolina (11-5/19-12) vs. #2N V M I (11-5/19-11)—2:00 PM on ESPN3

 

Championship Game—Sunday, March 9

Game 9 winner vs. Game 10 winner—12 Noon on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware (14-2/22-9) vs. #8 Hofstra (5-11/10-22)—12 Noon on Comcast Sports Net/CSS

G3: #4 Drexel (8-8/16-13) vs. #5 Northeastern (7-9/10-20)—2:30 PM on Comcast Sports Net/CSS

G4: #2 Towson (13-3/22-9) vs. #7 James Madison (6-10/11-19)—6:00 PM on Comcast Sports Net/CSS

G5: #3 Wm. & Mary (10-6/18-11) vs. #6 Charleston (6-10/14-17)—8:30 PM on Comcast Sports Net/CSS

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: Game 2 winner vs. Game 3 winner—2:30 PM on NBCSN

G7: Game 4 winner vs. Game 5 winner—5:00 PM on NBCSN

 

Championship Game—Monday, March 10

Game 6 winner vs. Game 7 winner—7:00 PM on NBCSN

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas (6-10/15-15) vs. #15 Rice (2-14/7-22)—5:30 PM

G2: #11 Florida Atlantic (5-11/10-21) vs. #14 Marshall (4-12/10-21)—8:00 PM

G3: #12 East Carolina (5-11/16-15) vs. #13 U T S A (4-12/8-21)—10:30 PM

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane (8-8/16-15) vs. Game 1 winner—2:00 PM

G5: #6 Old Dominion (9-7/15-16) vs. Game 2 winner—4:30 PM

G6: #5 U T E P (12-4/22-9) vs. Game 3 winner—8:00 PM

G7: #8 U A B (7-9/18-12) vs. Game 4 winner—10:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa (13-3/18-12) vs. Game 4 winner—2:00 PM

G9: #3 Middle Tennessee (13-3/23-8) vs. Game 5 winner—4:30 PM

G10: #4 Southern Miss. (13-3/26-5) vs. Game 6 winner—8:00 PM

G11: #1 Louisiana Tech (13-3/25-6) vs/ Game 7 winner—10:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15 (on CBS)

Game 12 winner vs. Game 13 winner—11:35 AM

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #2 Cleveland St. (12-4/21-10) vs. #3  Wright St. (10-6/19-13)—7:00 PM on ESPNU at 11:30 PM taped

G7: #1 Green Bay (14-2/24-5) vs. #5 Milwaukee (7-9/19-13)—9:30 PM on ESPNU

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 6 winner vs. Game 7 winner—7:00 PM on ESPN

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona (17-3/20-9) vs. Rider (9-11/14-16)—12 Noon on ESPN3

G5: #4 Canisius (14-6/20-11) vs. #5 Siena (11-9/15-16)—2:30 PM on ESPN3

G6: #2 Manhattan (15-5/22-7) vs. #7 St. Peter’s (9-11/14-16)—6:30 PM on ESPN3

G7: #3 Quinnipiac (14-6/19-10) vs. #11 Niagara (3-17/7-25)—9:00 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: Game 4 winner vs. Game 5 winner—4:30 PM on ESPN3

G9: Game 6 winner vs. Game 7 winner—7:00 PM on ESPN3

 

Championship Game—Monday, March 10

Game 8 winner vs. Game 9 winner—7:00 PM on ESPN2

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. (11-5/17-13) vs. #13 Maryland-Eastern Shore (4-12/6-23)—3/10 @ 6:30 PM

G2: #5 Savannah St. (10-6/12-18) vs. #12 South Carolina St. (5-11/9-20)—3/10 @ 9:00 PM

G3: #8 Howard (5-11/7-24) vs. #9 North Carolina A&T (5-11/9-22)—3/11 @ 4:00 PM

G4: #7 Coppin St. (7-9/10-19) vs. #10 Bethune-Cookman (5-11/7-24)—3/11 @ 6:30 PM

G5: #6 Florida A&M (8-8/13-17) vs/ #11 Delaware St. (5-11/9-20)—3/11 @ 9:00 PM

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central (15-1/25-5) vs. Game 3 winner—3/12 @ 6:00 PM

G7: #2 Hampton (13-3/18-11) vs. Game 4 winner—3/12 @ 8:30 PM

G8: #3 Morgan St. (11-5/13-15) vs. Game 5 winner—3/13 @ 6:00 PM

G9: Game 1 winner vs. Game 2 winner—3/13 @ 8:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: Game 6 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:00 PM on ESPNU

 

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. (18-0/32-0) vs. Missouri St. (9-9/20-11)—2:35 PM

G8: #2 Indiana St. (12-6/22-9) vs. #6 Southern Illinois (9-9/14-18)—5:05 PM

 

Championship Game—Sunday, March 9

Game 7 winner vs. Game 8 winner—2:05 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mt. St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #2 Wagner (12-4/19-11) vs. #5 Mt. St. Mary’s (9-7/15-16)—12 Noon on MSG+/FCS

G6: #1 Robert Morris (14-2/20-12) vs. #6 St. Francis (PA) (7-9/10-20)— 2:00 PM on MSG+/FCS

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 5 winner vs. Game 6 winner—7:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#1 Belmont (14-2/24-8) vs. #3 Eastern Kentucky (11-5/23-9)—7:00 PM on ESPN2

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U (15-3/23-9) vs. #5 Army (10-8/15-15)—3:30 PM on CBS SN

G8: #3 Holy Cross (12-6/19-12) vs. #2 American (13-5/18-12)—5:30 PM on CBS SN

 

Championship Game—Wednesday, March 12

Game 7 winner vs. Game 8 winner—7:30 PM on CBS SN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson (15-1/19-11) vs. #8 Samford (6-10/13-19)—12 Noon on ESPN3

G5: #4 Elon (11-5/18-13) vs. #5 Western Carolina (10-6/17-14)—2:30 PM on ESPN3

G6: #2 Chattanooga (12-4/18-13) vs. #7 Georgia Southern (6-10/14-18)—6:00 PM on ESPN3

G7: #3 Wofford (11-5/17-12) vs. #11 Citadel (2-14/7-25)—8:30 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: Game 4 winner vs. Game 5 winner—6:00 PM on ESPN3/CSS

G9: Game 6 winner vs. Game 7 winner—8:30 PM on ESPN3/CSS

 

Championship Game—Monday, March 10

Game 8 winner vs. Game 9 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW (10-4/22-9) vs. #7 IUPUI (1-13/6-25)—3/8 7:00 PM on MidcoSN & FCS

G2: #4 Denver (8-6/15-14) vs. #5 S. Dakota (6-8/12-17)—3/9 7:00 PM on MidcoSN & FCS

G3: #3 S. Dakota St. (10-4/18-11) vs. #6 W. Illinois (4-10/10-19)—3/9 9:30 PM on MidcoSN & FCS

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. (12-2/23-6) vs. Game 2 winner—7:00 PM on MidcoSN & FCS

G5: Game 1 winner vs. Game 3 winner—9:30 PM on MidcoSN & FCS

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco (13-5/20-10) vs. #6 San Diego (7-11/16-15)—3:00 PM on BYU-TV

G4: #2 B Y U (13-5/21-10) vs. #10 Loyola Marymount (4-14/13-18)—5:00 PM on BYU-TV

G5: #1 Gonzaga (15-3/25-6) vs. #9 Santa Clara (6-12/14-18)—9:00 PM on ESPN2

G6: #4 St. Mary’s (11-7/21-10) vs. #5 Pepperdine (8-10/15-15)—11:00 PM on ESPN2

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—Time TBD on ESPN or ESPN2

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—Time TBD on ESPN or ESPN2

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Bracketologist Average as of Friday, March 07, 2014

Here is the field of 68 averaged from the nation’s 30 most accurate Bracketologists.

Teams in Italics are the top contenders for the one-bid leagues

 

Seed

Team Conference

Score

1

Arizona Pac-12

1.00

1

Florida SEC

1.00

1

Wichita St. MVC

1.12

1

Kansas Big 12

1.47

2

Villanova Big East

1.58

2

Wisconsin Big Ten

1.95

2

Virginia ACC

2.26

2

Michigan Big Ten

2.35

3

Syracuse ACC

2.63

3

Duke ACC

2.95

3

Creighton Big East

3.16

3

Iowa St. Big 12

3.77

4

Cincinnati American

3.93

4

San Diego St. MWC

3.98

4

Michigan St. Big Ten

4.14

4

North Carolina ACC

4.33

5

Louisville American

4.42

5

Oklahoma Big 12

5.07

5

Texas Big 12

5.49

5

UCLA Pac-12

5.51

6

St. Louis A-10

5.86

6

U Conn American

5.91

6

U Mass A-10

6.00

6

Kentucky SEC

6.30

7

New Mexico MWC

6.47

7

Ohio St. Big Ten

6.58

7

V C U A-10

6.84

7

Memphis American

7.65

8

Iowa Big Ten

7.67

8

George Washington A-10

8.47

8

Arizona St. Pac-12

8.53

8

Kansas St. Big 12

8.74

9

S M U American

8.95

9

Gonzaga WCC

8.95

9

Colorado Pac-12

8.95

9

Baylor Big 12

9.28

10

Oklahoma St. Big 12

9.35

10

Oregon Pac-12

9.37

10

St. Joseph‘s A-10

10.05

10

Xavier Big East

11.16

11

Stanford Pac-12

11.28

11

Pittsburgh ACC

11.35

11

Arkansas SEC

11.47

11

Dayton A-10

12.30

11

B Y U WCC

12.81

12

Providence Big East

14.49

12

Tennessee SEC

15.16

12

Green Bay Horizon

12.09

12

Harvard Ivy

12.21

12

Toledo MAC

12.70

13

N. Dakota St. Summit

12.91

13

S. F. Austin Southland

13.19

13

Southern Miss. CUSA

13.30

13

Belmont OVC

13.37

14

Delaware Colonial

14.26

14

Iona MAAC

14.28

14

Georgia St. Sun Belt

14.44

14

Boston U Patriot

14.67

15

UNC-Central MEAC

15.07

15

Vermont America East

15.16

15

Davidson Southern

15.70

15

Mercer A-Sun

15.74

16

UC-Irvine Big West

15.79

16

Robert Morris NEC

16.00

16

Weber St. Big Sky

16.14

16

Alabama St. SWAC

16.37

16

Utah Valley WAC

16.44

16

High Point Big South

16.56

 

Older Posts »

Blog at WordPress.com.