The Pi-Rate Ratings

March 14, 2018

PiRate Ratings Spreads For NCAA Tournament Games of Wed., March 14

Higher Seed Lower Seed Spread
UNC-Central Texas Southern -2.8
Arizona St. Syracuse 1.9

Tournament Schedule

All Times Eastern Daylight

Wednesday, Mar 14, 2018
TIME Higher Seed Lower Seed City TV
6:40 PM 16 UNC-Central 16 Texas Southern Dayton, OH truTV
9:10 PM 11 Arizona St. 11 Syracuse Dayton, OH truTV

 

Thursday, Mar 15, 2018
TIME Higher Seed Lower Seed City TV
12:15 PM 7 Rhode Island 10 Oklahoma Pittsburgh CBS
12:40 PM 3 Tennessee 14 Wright St. Dallas truTV
1:30 PM 4 Gonzaga 13 UNC-Greensboro Boise, ID TNT
2:00 PM 1 Kansas 16 Penn Wichita, KS TBS
2:45 PM 2 Duke 15 Iona Pittsburgh CBS
3:10 PM 6 Miami (Fla.) 11 Loyola (Chi.) Dallas truTV
4:00 PM 5 Ohio St. 12 South Dakota St. Boise, ID TNT
4:30 PM 8 Seton Hall 9 North Carolina St. Wichita, KS TBS
6:50 PM 1 Villanova 16 Radford Pittsburgh TNT
7:10 PM 5 Kentucky 12 Davidson Boise, ID CBS
7:20 PM 6 Houston 11 San Diego St Wichita, KS TBS
7:27 PM 3 Texas Tech 14 Stephen F. Austin Dallas truTV
9:20 PM 8 Virginia Tech 9 Alabama Pittsburgh TNT
9:40 PM 4 Arizona 13 Buffalo Boise, ID CBS
9:50 PM 3 Michigan 14 Montana Wichita, KS TBS
9:57 PM 6 Florida 11 St. Bonaventure Dallas truTV

 

Friday, Mar 16, 2018
TIME Higher Seed Lower Seed City TV
12:15 PM 7 Texas A&M 10 Providence Charlotte CBS
12:40 PM 2 Purdue 15 Cal St. Fullerton Detroit truTV
1:30 PM 4 Wichita St. 13 Marshall San Diego TNT
2:00 PM 2 Cincinnati 15 Georgia St. Nashville TBS
2:45 PM 2 North Carolina 15 Lipscomb Charlotte CBS
3:10 PM 7 Arkansas 10 Butler Detroit truTV
4:00 PM 5 West Virginia 12 Murray St. San Diego TNT
4:30 PM 7 Nevada 10 Texas Nashville TBS
6:50 PM 8 Creighton 9 Kansas St. Charlotte TNT
7:10 PM 3 Michigan St. 14 Bucknell Detroit CBS
7:20 PM 1 Xavier 16 UNCC/Tex Sou. Nashville TBS
7:27 PM 4 Auburn 13 Charleston San Diego truTV
9:20 PM 1 Virginia 16 MD-Baltimore Co. Charlotte TNT
9:40 PM 6 TCU 11 Ariz.St./Syracuse Detroit CBS
9:50 PM 8 Missouri 9 Florida St. Nashville TBS
9:57 PM 5 Clemson 12 New Mexico St. San Diego truTV

 

Note: Virginia’s outstanding 6th Man De’Andre Hunter is out for the season, and this will knock the Cavaliers down a few notches in our criteria.  If you have not submitted your brackets yet, you might take this into consideration, as the Cavaliers have lost a potent weapon that could play anywhere on the floor.  He was to Virginia what John Havlicek was to the Boston Celtics in the 1960’s, the 6th man that was the secret sauce of Red Auerbach’s extended success.  Without Hunter, Virginia reverts back to a great defensive team that lacks enough offensive power to beat an athletic opponent the likes of Arizona or Cincinnati.  Hunter was instrumental in helping the Cavs secure two wins over Syracuse, and road wins against Miami and Virginia Tech.

 

The PiRates New Criteria Shows Beginner’s Luck

Did you read our lengthy piece yesterday pertaining to our brand new paradigm?  The PiRates scrapped our old, archaic system of picking brackets and debuted our new mostly statistical metric based criteria.

We were not sure how successful it might be in the first year of its existence, and we are sure we will need to tweak it some in the ensuing years, but we started out with a bang last night.

We hit both games and basically called how St. Bonaventure would send the Sons of Westwood home to SoCal.  We wrote that we believed the Bonnies would force turnovers on the Bruins, which would be the deciding factor in the game, and it was spot on.

We are reminded that a broken watch is also correct twice a day.

 

 

 

 

 

Advertisements

February 2, 2015

PiRate Ratings Bracketology Report for Monday, February 2, 2015

If its’ the first Monday in February, then it’s the annual first installment of the PiRate Composite Bracketology Report.

We at the PiRate Ratings have realized that the public can find much more accurate bracketology data than that provided by the famous bracketologists at the major media outlets.  We have known this because as regular annual participants in the Football Prediction Tracker, you don’t see the most famous computer ranking services finishing at the top.  It’s always some math genius, sports fan professor of mathematics at some university (or somebody like us who got lucky and finished first twice before).

Bracketology is not an exact science.  There is no sabermetric formula you can plug into a computer and spit out the 68 teams that should be selected for the tournament.  There is no Batter’s Wins, Pitcher’s Wins, and Fielding Wins that show you the Mike Trout’s of college basketball.

Instead, we have smart guys like Patrick Stevens of the Syracuse Post-Standard newspaper, who for several years has been putting out bracketology selections considerably more accurate than the famous gurus at the major outlets.  Stevens is not alone.  We have isolated more than two dozen bracketologists with five or more years experience that all dust the major competition in accuracy.

When you combine these less known but more accurate hard-working guys, their composite selections are about as accurate as you will find anywhere.  For instance, two years ago, a couple successfully selected all 68 teams, and the rest picked 66 or 67 teams out of 68 correctly.  As a combined group, the composite successfully picked all 68 teams correctly.  Last year, the group as a whole hit on 67 of 68.

We first became interested in finding a more accurate bracketology experience when most of the gurus failed to select Virginia Commonwealth to make the Big Dance in 2011, and the Rams merely advanced to the Final Four.  One of the big-time selectors failed to include Dayton in last year’s predictions, and the Flyers advanced to the Elite 8.

And so, starting today and appearing frequently until Selection Sunday, we will monitor our 20-something unknown Einsteins and keep what we call the PiRate Composite Bracketology rankings.

Report for Monday, February 02, 2015

Let’s begin with the one-bid leagues.  21 conferences will send just one team to the NCAA Tournament.  In the case of 20 of these 21, the conference tournament winner will receive that lone bid.  The Ivy League may never hold a dedicated conference tournament, but many times in the past, a post-season playoff for first place has given the league a quasi-tournament.  In the Ivy, any team finishing tied for first qualifies for a playoff, even if one of the co-champs swept the other in the regular season.

For the one bid leagues, we will name the top contenders at the present time based on conference won-lost record.

America East Confer. Overall
Albany 9-0 14-7
Vermont 7-2 12-10
Stony Brook 6-3 15-9
New Hampshire 6-3 13-9
Atlantic Sun Confer. Overall
Florida Gulf Coast 6-1 16-7
North Florida 6-1 14-10
USC-Upstate 4-3 16-7
Big Sky Confer. Overall
Sacramento St. 9-1 15-6
Eastern Washington 7-1 16-5
Montana 7-2 11-9
Northern Colorado 6-3 11-9
Big South Confer. Overall
High Point 8-2 17-5
Radford 7-3 16-7
Charleston Sou. 7-3 13-8
UNC-Asheville 7-3 11-10
Coastal Carolina 6-4 15-7
Gardner-Webb 6-4 14-9
Winthrop 6-4 11-10
Big West Confer. Overall
UC-Davis 6-1 16-4
UC-Irvine 6-1 13-8
Long Beach St. 6-1 12-11
Colonial Confer. Overall
William & Mary 8-2 14-7
Northeastern 7-3 15-8
UNC-Wilmington 7-3 12-9
James Madison 6-4 13-10
Conference USA Confer. Overall
Louisiana Tech 8-1 17-5
Western Kentucky 8-1 15-6
UAB 7-2 11-11
Old Dominion 6-3 17-4
UTEP 6-3 14-7
Horizon Confer. Overall
Valparaiso 7-2 20-4
Cleveland St. 7-2 13-10
Green Bay 6-2 17-5
Oakland 6-2 11-12
Ivy League Confer. Overall
Yale 4-0 15-6
Harvard 3-1 13-5
Princeton 2-1 9-10
Mid-American Confer. Overall
Akron 6-2 15-6
Kent St. 6-2 15-6
Central Michigan 5-3 15-4
Toledo 5-3 13-8
Buffalo 5-3 14-6
Bowling Green 5-3 13-6
Metro Atlantic Confer. Overall
Iona 9-2 16-6
Rider 8-3 14-8
Manhattan 8-4 11-10
Monmouth 8-4 12-11
Canisius 7-5 12-9
Mideastern Ath. Confer. Overall
UNC Central 8-0 16-6
Norfolk St. 8-1 15-9
UM-Eastern Shore 6-2 13-10
Howard 5-2 11-10
South Carolina St. 6-3 8-15
Northeast Confer. Overall
St. Francis (NY) 8-2 14-9
Robert Morris 7-3 11-11
Bryant 7-3 10-10
St. Francis (PA) 6-4 12-9
Mt. St. Mary’s 6-4 10-11
Wagner 6-4 8-13
Ohio Valley Confer. Overall
Murray St. 9-0 19-4
Belmont 7-2 15-7
Eastern Illinois 7-3 13-9
UT-Martin 5-3 13-8
Patriot Confer. Overall
Bucknell 7-3 12-11
Colgate 7-3 10-13
Army 5-5 14-7
Lafayette 5-5 13-8
Southern Confer. Overall
Wofford 9-1 18-5
Chattanooga 8-2 15-8
Mercer 7-3 12-11
East Tennessee 6-5 13-8
Western Carolina 6-5 11-12
Southland Confer. Overall
Stephen F Austin 8-0 18-3
Sam Houston 8-1 16-5
Texas A&M-CC 6-2 11-9
Northwestern St. 6-3 11-9
Southwestern Ath. Confer. Overall
Texas Southern 7-1 10-11
Arkansas-Pine Bluff 4-4 7-15
Summit Confer. Overall
South Dakota St. 8-2 17-7
North Dakota St. 7-2 15-7
Oral Roberts 5-3 12-10
Sun Belt Confer. Overall
Georgia Southern 8-2 15-4
Georgia St. 8-3 15-7
Louisiana-Monroe 8-3 14-8
Western Ath. Confer. Overall
New Mexico St. 5-1 13-10
Missouri-KC 4-2 9-14

The remaining 11 conferences will divvy up the 47 remaining bids.  For these conferences, we will list the teams by the average seeding given to them of our two dozen plus experts.  If an expert left a team off his list, we assign a seeding of “20” to this team to lower their overall seeding.  Thus it is better to be the last team in the Big Dance on every bracketologist’s list and seeded at 13 than to be a 12-seed on 80% and not included on 20%.

If you see a team marked with a number followed by the word “out,” that team is one of the top 10 teams just outside of the field.  If you see a team marked with a number followed by an asterisk (*), that team is one of the last 10 to make the field and very vulnerable for dropping out if they lose a couple games they should not.  If a team is marked as “bubble,” then they received at least one placement in one of the experts’ seedings but did not make the first 10 teams out of the tournament.

American Ath. Confer. Overall Seed
SMU 9-1 18-4 7
Cincinnati 6-3 15-6 8
Tulsa 9-0 16-5 11 *
Temple 6-3 15-7 2nd out
Connecticut 4-4 11-9 bubble
Atlantic Coast Confer. Overall Seed
Virginia 7-1 19-1 1
Duke 5-3 18-3 2
Louisville 6-2 18-3 3
North Carolina 7-2 17-5 3
Notre Dame 8-2 20-3 3
Miami 4-4 14-7 11 *
NC State 5-5 14-9 11 *
Syracuse 5-3 14-7 8th out
Clemson 5-4 13-8 9th out
Atlantic 10 Confer. Overall Seed
VCU 7-1 17-4 4
Dayton 7-2 17-4 9
George Washington 6-3 16-6 12 *
Davidson 5-3 14-5 1st out
Rhode Island 7-2 15-5 10th out
U Mass 5-3 12-9 bubble
Big East Confer. Overall Seed
Villanova 6-2 19-2 2
Butler 6-3 16-6 5
Georgetown 7-3 15-6 6
Providence 6-3 16-6 6
Seton Hall 5-4 15-6 8
Xavier 5-5 14-8 9
St. John’s 3-5 14-7 11 *
Big Ten Confer. Overall Seed
Wisconsin 7-1 19-2 2
Maryland 6-3 18-4 4
Ohio State 6-3 17-5 7
Indiana 6-3 16-6 7
Michigan State 6-3 15-7 9
Iowa 4-4 13-8 11 *
Michigan 6-4 13-9 bubble
Purdue 6-3 14-8 bubble
Illinois 4-5 14-8 bubble
Big 12 Confer. Overall Seed
Kansas 7-1 18-3 2
Iowa State 6-2 16-4 3
West Virginia 6-2 18-3 4
Baylor 4-4 16-5 5
Oklahoma 5-4 14-7 5
Texas 3-5 14-7 7
Oklahoma State 4-5 14-7 10
Kansas State 5-4 12-10 bubble
Missouri Valley Confer. Overall Seed
Wichita State 9-1 19-3 5
Northern Iowa 9-1 20-2 6
Mountain West Confer. Overall Seed
San Diego State 7-2 17-5 8
Colorado State 6-3 19-3 10 *
Wyoming 7-2 18-4 5th out
Boise State 5-3 15-6 bubble
Pac-12 Confer. Overall Seed
Arizona 8-1 20-2 1
Utah 7-2 17-4 4
Stanford 6-3 15-6 8
Washington 3-6 14-7 3rd out
UCLA 5-4 13-9 bubble
Southeastern Confer. Overall Seed
Kentucky 8-0 21-0 1
Arkansas 5-3 16-5 6
Georgia 5-3 14-6 9
LSU 5-3 16-5 10 *
Texas A&M 6-2 15-5 10 *
Mississippi 5-3 14-7 12 *
Florida 5-3 12-9 4th out
Tennessee 5-3 13-7 6th out
Alabama 3-5 13-8 bubble
South Carolina 2-6 11-9 bubble
West Coast Confer. Overall Seed
Gonzaga 10-0 22-1 1
BYU 7-4 17-7 7th out
St. Mary’s (CA) 9-2 17-5 bubble

The experts have the following eight teams playing an opening round game in Dayton:

North Carolina St. vs. George Washington

Tulsa vs. Ole Miss

New Mexico St. vs. Texas Southern

Bucknell vs. St. Francis (NY)

The top seeds would be seeded thusly:

East: Virginia

South: Kentucky

Midwest: Gonzaga

West: Arizona

The number two seeds would go here:

East: Wisconsin

South: Villanova

Midwest: Duke

West: Kansas

The 3-Seeds:

East: North Carolina

South: Louisville

Midwest: Iowa St.

West: Notre Dame

The 4-seeds:

East: Maryland

South: West Virginia

Midwest: VCU

West: Utah

March 16, 2014

PiRate Ratings Bracketology Report for Sunday, March 16, 2014

Last Updated: March 16, 2014 7:45 AM EDT

 

Note: This will be the last update prior to the Selection Show on CBS-TV.  Our next update will be our bracketnomics report late Monday night/Tuesday morning.

 

Already In The Field of 68 

1. Harvard (26-4)

2. Eastern Kentucky (24-9)

3. Mercer (26-8)

4. Wichita St. (34-0)

5. Coastal Carolina (21-12)

6. Delaware (25-9)

7. Manhattan (25-7)

8. Wofford (20-12)

9. Mount St. Mary’s (16-16)

10. North Dakota St. (25-6)

11. Milwaukee (21-13)

12. Gonzaga (28-6)

13. American (20-12)

14. Louisville (29-5)

15. Albany (18-14)

16. Iowa St. (26-7)

17. Providence (23-11)

18. Weber St. (19-11)

19. Tulsa (21-12)

20. Western Michigan (23-9)

21. UNC-Central (28-5)

22. New Mexico (26-6)

23. U C L A (26-8)

24. Stephen F. Austin (31-2)

25. Texas Southern (19-14)

26. New Mexico St. (26-9)

27. Cal Poly (13-19)

 

Mount St. Mary’s and Cal Poly are virtually assured of going to Dayton for the First Round.  Albany and Texas Southern or Weber St. are the most likely teams to fill the other two #16 seed spots forced to play in the opening round.

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  Providence moved off the Bubble with their Big East Championship Game win.  They cannot be an opening round team.  As of Sunday morning, the Bubble has shrunk to eight teams that will make the field and ten other Bubble teams hoping that the Committee will find some reason to include them in the field.  Teams five through eight are the last four in, and teams nine through 12 are the first four out.

 

1. Nebraska

2. Iowa

3. Tennessee

4. Oklahoma St.

——————————

5. Xavier

6. Dayton

7. S M U

8. B Y U

——————————

9. Minnesota

10. Missouri

11. Green Bay

12. Florida St.

——————————

13. Arkansas

14. Louisiana Tech

15. Clemson

16. North Carolina St.

17. California

18. St. John’s

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

Tournament Championships Today

All times are Eastern Daylight

 

Atlantic 10

#2 V C U (12-4/26-7) vs. #4 St. Joseph’s (11-5/23-9)—1:00 PM on CBS

 

Atlantic Coast

#1 Virginia (16-2/27-6) vs. #3 Duke (13-5/26-7)—1:00 PM on ESPN

 

Big Ten

#1 Michigan (15-3/25-7) vs. Michigan St. (12-6/25-8)—3:30 PM on CBS

 

Southeastern

#1 Florida (18-0/31-2) vs. #2 Kentucky (12-6/24-9)—3:15 PM on ESPN

 

Sun Belt

#1 Georgia St. (17-1/25-7) vs. #3 UL-Lafayette (11-7/22-11)—1:00 PM on ESPN2

 

Previous Results

 

American Athletic Conference

Location—Fedex Forum, Memphis

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #7 Rutgers 72  #10 South Florida 68

G2: #9 Central Florida 94  #8 Temple 90  2 ot

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #6 Houston 68  #3 S M U 64  

G4: #2 Louisville 92  #7 Rutgers 31

G5: #1 Cincinnati 61  #9 Central Florida 58

G6: #4 Connecticut 72  #5 Memphis 53

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #2 Louisville 94  #6 Houston 65

G8: #4 Connecticut 58  #1 Cincinnati 56

 

Championship

#2 Louisville 71   #4 Connecticut 61

 

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #4 Albany 67  #1 Vermont 58  

G6: #2 Stony Brook 64  #3 Hartford 61

 

Championship

#4 Albany 69  #2 Stony Brook 60

 

Atlantic 10 Conference

Location—Barclay’s Center, Brooklyn

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #13 Fordham 70  #12 George Mason 67

 

2nd Round—Thursday, March 13

G2: #9 St. Bonaventure 82  #8 La Salle 72  

G3: #5 Dayton 87  #13 Fordham 74

G4: #7 Richmond 76  #10 Duquesne 64

G5: #6 U Mass 65  #11 Rhode Island 61

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G6: #9 St. Bonaventure 71  #1 St. Louis 68

G7: #4 St. Joseph’s 70  #5 Dayton 67

G8: #2 V C U 71  #7 Richmond 53

G9: #3 George Washington 85  #6 U Mass 77

 

Semifinals

G10: #4 St. Joseph’s 67 #9 St. Bonaventure 48 

G11: #2 V C U 74  #3 George Washington 55

 

Atlantic Coast Conference

Location—Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Wake Forest 81  #13 Notre Dame 69

G2: #10 Miami 57  #15 Virginia Tech 53

G3: #11 Georgia Tech 73  #14 Boston College 70 ot

 

2nd Round—Thursday, March 13

G4: #9 Florida St. 76  #8 Maryland  65  

G5: #5 Pittsburgh 84  #12 Wake Forest 55

G6: #7 North Carolina St.  67  #10 Miami 58

G7: #6 Clemson 69  #11 Georgia Tech 65 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G8: #1 Virginia 64  #9 Florida St. 51

G9: #5 Pittsburgh 80  #4 North Carolina 75 

G10: #7 North Carolina St. 66  #2 Syracuse 63  

G11: #3 Duke 63  #6 Clemson 62

 

Semifinal Round

G12: #1 Virginia 51  #5 Pittsburgh 48

G13: #3 Duke 75  #7 North Carolina St. 67

 

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer 68  #1 Florida Gulf Coast 60

 

Big 12 Conference

Location—Sprint Center, Kansas City

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Oklahoma St. 80 (8-10/21-11)  #9 Texas Tech 62

G2: #7 Baylor 76  #10 T C U 68

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Iowa St. 91  #5 Kansas St. 85

G4: #1 Kansas 77  #8 Oklahoma St. 70 ot

G5: #7 Baylor 78  #2 Oklahoma 73

G6: #3 Texas 66  #6 West Virginia 49

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #4 Iowa St. 94  #1 Kansas 83

G8: #7 Baylor 86  #3 Texas 69

 

Championship

#4 Iowa St. 74 (11-7/26-7)  #7 Baylor 65

 

Big East Conference

Location—Madison Square Garden, New York City

 

All Games Televised on Fox Sports 1

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Seton Hall 51 (6-12/16-16)  #9 Butler 50

G2: #10 DePaul 60  #7 Georgetown 56  

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #8 Seton Hall 64  #1 Villanova 63

G4: #4 Providence 79  #5 St. John’s 74

G5: #2 Creighton 84  #10 DePaul 62

G6: #3 Xavier 68  #6 Marquette 65

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #4 Providence 80  #8 Seton Hall 74 

G8: #2 Creighton 86  #3 Xavier 78

 

Championship

#4 Providence 65  #2 Creighton 58

 

Big Sky Conference

Location: Dee Events Center (Weber St.), Ogden, UT

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 North Dakota 79  #7 Sacramento St. 76

G2: #6 Northern Colorado 62  #3 Northern Arizona 60 

G3: #5 Portland St. 70  #4 Montana 63   

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G4: #2 North Dakota 79  #5 Portland St. 63

G5: #1 Weber St. 66  #6 Northern Colorado 63

 

Championship

#1 Weber St. 88  #2 North Dakota 67

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1S Coastal Carolina 76  #4S Winthrop 61 

 

Big Ten Conference

Location—Banker’s Life Fieldhouse, Indianapolis

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #9 Illinois 64  #8 Indiana 54

G2: #5 Ohio St. 63   #12 Purdue 61

G3: #7 Minnesota 63   #10 Penn St. 56

G4: #11 Northwestern 67  #6 Iowa 62  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Michigan 64  #9 Illinois 63

G6: #5 Ohio St. 71  #4 Nebraska 67

G7: #2 Wisconsin 83  #7 Minnesota 57

G8: #3 Michigan St. 67  #11 Northwestern 51

 

Semifinals

G9: #1 Michigan 72 (15-3/25-7)  #5 Ohio St. 69

G10: #3 Michigan St. 83 (12-6/25-8)  #2 Wisconsin 75 

 

Big West Conference

Location—Honda Center, Anaheim

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #7 Cal Poly 69  #2 U C S B 38  

G2: #3 Long Beach St. 66 (10-6/15-16)  #6 Cal St. Fullerton 56

G3: #1 UC-Irvine 63  #8 UC-Riverside 43

G4: #5 Cal St. Northridge 87  #4 Hawaii 84

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #7 Cal Poly 61 (6-10/12-19)  #1 UC-Irvine 58 

G6: Cal St. Northridge 82  #3 Long Beach St. 77

 

Championship

#7 Cal Poly 61  #5 Cal St. Northridge 59

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware 87  #5 Northeastern 74

G7: #3 William & Mary 75  #2 Towson 71

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Delaware 75  #3 William & Mary 74

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas 63  #15 Rice 62 ot

G2: #14 Marshall 63  #11 Florida Atlantic 59

G3: #12 East Carolina 79  #13 U T S A 76

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane 66  #10 North Texas 61

G5: #6 Old Dominion 73  #14 Marshall 58

G6: #5 U T E P  77  #12 East Carolina 68

G7: #9 Charlotte 80  #8 U A B 70 

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa 70 (13-3/19-12)  #7 Tulane 49

G9: #3 Middle Tennessee 62 (13-3/24-8)  #6 Old Dominion 48

G10: #4 Southern Miss. 64 (13-3/27-5)  #5 U T E P 56

G11: #1 Louisiana Tech 86  #9 Charlotte 65

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: #2 Tulsa 76  #3 Middle Tennessee 69

G13: #1 Louisiana Tech 88  #4 Southern Miss. 70

 

Championship

#2 Tulsa 69  #1 Louisiana Tech 60 

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Milwaukee 69  #3 Wright St. 63  

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona 75  #4 Canisius 72

G9: #2 Manhattan 87  #3 Quinnipiac 68

 

Championship Game—Monday, March 10

#2 Manhattan  71  #1 Iona 68

 

Mid-American Conference

Location—Opening Round at higher seed; all other rounds at Quicken Loans Arena, Cleveland

 

Opening Round—Monday, March 10

G1: #5 Ohio 76  #12 Ball St. 64

G2: #8 Miami (O) 71  #9 Kent St. 64

G3: #6 Eastern Michigan 72  #11 Central Michigan 60

G4: #7 Northern Illinois 54  #10 Bowling Green 51 ot

 

2nd Round—Wednesday, March 12

G5: #5 Ohio 63  #8 Miami (O) 55

G6: #6 Eastern Michigan 53  #7 Northern Illinois 48

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G7: #4 Akron 83  #6 Ohio 77

G8: #6 Eastern Michigan 69  #3 Buffalo 64 

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Western Michigan 64  #4 Akron 60

G10: #2 Toledo 59  #6 Eastern Michigan 44

 

Championship

#1 Western Michigan 98  #2 Toledo 77

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. 78  #13 Maryland-Eastern Shore 74

G2: #5 Savannah St. 61  #12 South Carolina St. 47

G3: #8 Howard 53  #9 North Carolina A&T 47

G4: #7 Coppin St. 75  #10 Bethune-Cookman 68

G5: #6 Florida A&M 65  #11 Delaware St. 61

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central 92  #8 Howard 46

G7: #7 Coppin St. 83  #2 Hampton 77 

G8: #3 Morgan St. 81  #6 Florida A&M 68

G9: #4 Norfolk St. 57  #5 Savannah St. 47

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: #1 UNC-Central 68  #4 Norfolk St. 45

G11: #3 Morgan St. 79  #7 Coppin St. 64

 

Championship

#1 UNC-Central 71  #3 Morgan St. 62

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. 83  #2 Indiana St. 69

 

Mountain West Conference

Location—Thomas & Mack Center, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah St. 73 (7-11/18-13)  #9 Colorado St. 69

G2: #7 Fresno St. 61  #10 Air Force 59

G3: #6 Boise St. 83  #11 San Jose St. 52

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G4: #1 San Diego St. 73  #8 Utah St. 39

G5: #4 U N L V 71   #5 Wyoming 67

G6: #2 New Mexico 93  #7 Fresno St. 77

G7: #6 Boise St. 75  #3 Nevada 62  

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G8: #1 San Diego St. 59  #4 U N L V 51

G9: #2 New Mexico 70  #6 Boise St. 67

 

Championship

#2 New Mexico 64  #1 San Diego St. 58 

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s 88  #1 Robert Morris 71

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73

 

Pac-12 Conference

Location—MGM Grand Garden Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah 67  #9 Washington 61

G2: #5 Colorado 59  #12 Southern Cal 56

G3: #7 Oregon 88  #10 Oregon St. 74

G4: #6 Stanford 74  #11 Washington St. 63

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G5: #1 Arizona 71  #8 Utah 39

G6: #5 Colorado 59   #4 California 56 

G7: #2 U C L A 82  #7 Oregon 63

G8: #6 Stanford 79  #3 Arizona St. 58

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Arizona 63 (15-3/30-3)  #5 Colorado 43

G10: #2 U C L A 84  #6 Stanford 59

 

Championship

#2 U C L A 75  #1 Arizona 71 

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#2 American 55  #1 Boston U 36

 

Southeastern Conference

Location—Georgia Dome, Atlanta

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #13 South Carolina 74 (5-13/13-19)  #12 Auburn 56  

G2: #14 Mississippi St. 82  #11 Vanderbilt 68 

 

2nd Round—Thursday, March 13

G3: #8 Missouri 91  #9 Texas A&M 83 2ot

G4: South Carolina 71  #5 Arkansas 69

G5: #7 L S U 68  #10 Alabama 56

G6: #6 Ole Miss 78  #14 Mississippi St. 66

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G7: #1 Florida 72  #8 Missouri 49

G8: #4 Tennessee 59  #13 South Carolina 44

G9: #2 Kentucky 85  #7 L S U 67

G10: #3 Georgia 75  #6 Ole Miss 73

 

Semifinals

G11: #1 Florida 56  #4 Tennessee 49

G12: #2 Kentucky 70  #3 Georgia 58

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #5 Western Carolina 99  #1 Davidson 97  ot  

G9: #3 Wofford 71  #7 Georgia Southern 57 

 

Championship Game—Monday, March 10

#3 Wofford 56  #5 Western Carolina 53

 

Southland Conference

Location—Leonard E. Merrell Center, Katy, TX

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Nicholls St. 71  #5 Southeast Louisiana 64 

G2: #6 Oral Roberts 66  #7 McNeese St. 62

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Northwestern St. 88  #8 Nicholls St. 72

G4: #3 Sam Houston St. 70  #6 Oral Roberts 61

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Stephen F. Austin 85  #4 Northwestern St. 78

G6: #3 Sam Houston St. 69  #2 Texas A&M—C.C. 62

 

Championship

#1 Stephen F. Austin 68  #3 Sam Houston St. 49

 

Southwestern Athletic Conference

Location—Toyota Center, Houston

 

Opening Round—Tuesday, March 11

G1: #10 Grambling 84  #7 Jackson St. 75  

G2: #8 Prairie View 79  #9 Mississippi Valley 63

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G3: #2 Texas Southern 79  Grambling 54

G4: #8 Prairie View 64  #1 Southern 46  

G5: #3 Alabama St. 64  #6 Alcorn St. 51

G6: #5 Alabama A&M 69  #4 Arkansas-Pine Bluff 50

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #2 Texas Southern 73  #3 Alabama St. 61

G8: #8 Prairie View 55   #5 Alabama A&M  49

 

Championship

#2 Texas Southern 78  #8 Prairie View 73

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver 71 (8-6/16-14)  #5 S. Dakota 55

G3: #3 S. Dakota St. 71  #6 W. Illinois 50

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. 83  #4 Denver 48

G5: #2 IPFW 64  #3 S. Dakota St. 60

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 North Dakota St. 60  #2 IPFW 57

 

Sun Belt Conference

Location—Lakefront Arena, New Orleans

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #5 U A L R 74  #8 Troy 61

G2: #6 UT-Arlington 68 (9-9/15-16)  #7 UL-Monroe 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G3: #4 Arkansas St. 116  #5 U A L R 114 4ot

G4: #3 UL-Lafayette 91  #6 UT-Arlington 85

 

Semifinals

G5: #1 Georgia St. 72  #4 Arkansas St. 45

G6: #3 UL-Lafayette 73  #2 Western Kentucky 72

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69  #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85  #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77  #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80  #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #2 B Y U 79 ot  #3 San Francisco 77

G8: #1 Gonzaga 70  #4 St. Mary’s 54

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 Gonzaga 75  #2 B Y U 64

 

Western Athletic Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #1 Utah Valley 83  #8 Texas-Pan American 63

G2: #5 Idaho 73  #4 Mo.-Kansas City 70

G3: #6 Cal St.-Bakersfield 68  #3 Chicago St. 62

G4: #2 New Mexico St. 70  #7 Seattle 68

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #5 Idaho 74  #1 Utah Valley 69  

G6: #2 New Mexico St. 69  #6 Cal St.-Bakersfield 63  

 

Championship

#2 New Mexico St. 77  #5 Idaho 55

 

March 15, 2014

PiRate Ratings Bracketology Report for Saturday, March 15, 2014

Last Updated: March 15, 2014 7:55 AM EDT

Bubble Headlines

North Carolina St. moves into position to make a push to the Bubble

 

St. Bonaventure stays alive as a possible Bubble Buster.

 

Providence moves up the Bubble to last 4 in with Big East win

 

Clemson misses out on big upset to fall into NIT pool

 

St. Joe’s knocks off Dayton to solidify their hold on a bid and jeopardize the Flyers’ chances

 

Nebraska’s collapse against Ohio St. sends Cornhuskers down a few notches but still in the Dance

 

Louisiana Tech’s semifinal defeat of Southern Miss. gives Bulldogs a shot at an at-large should they lose

 

Toledo gets into Bubble mix with semifinal win in the MAC

 

LSU completely out of the mix after blowing early lead versus Kentucky

 

Georgia is an enigma—Bulldogs should be in the discussion with their record since November

 

Already In The Field of 68 

1. Harvard (26-4)

2. Eastern Kentucky (24-9)

3. Mercer (26-8)

4. Wichita St. (34-0)

5. Coastal Carolina (21-12)

6. Delaware (25-9)

7. Manhattan (25-7)

8. Wofford (20-12)

9. Mount St. Mary’s (16-16)

10. North Dakota St. (25-6)

11. Milwaukee (21-13)

12. Gonzaga (28-6)

13. American (20-12)

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  St. Joseph’s has now moved from The Bubble to Safe status.  As of Saturday morning, just 10 teams on The Bubble will make the NCAA Tournament, while teams 11 through 20 are on the outside, looking in.  Teams listed at numbers 7 through 10 are the last four in.  Teams listed at numbers 11 through 14 comprise the first four out.  Keep an eye on St. Bonaventure, as the Bonnies could burst a bubble if they win the A-10 title.  North Carolina St. could do the same thing with a win over Duke today in the ACC Semifinals.  A Georgia win over Kentucky today has to get the Bulldogs moved into the discussion.  UGA finished tied for second in the SEC with a 12-6 record, and the Committee has to give that some serious thought.

 

1. Nebraska

2. Iowa

3. Tennessee

4. Oklahoma St.

5. Xavier

6. Oklahoma St.

——————————

7. Dayton

8. S M U

9. Providence

10. B Y U

——————————

11. Minnesota

12. Missouri

13. Green Bay

14. Florida St.

——————————

15. Arkansas

16. Louisiana Tech

17. Clemson

18. North Carolina St.

19. California

20. St. John’s

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

Tournaments Playing Today

All times are Eastern Daylight

 

American Athletic—Championship

#2 Louisville (15-3/28-5) vs. #4 Connecticut (12-6/26-7)—6:00 PM on ESPN

 

America East—Championship

#4 Albany (9-7/17-14) vs. #2 Stony Brook (13-3/23-9)—11:30 AM on ESPN2

 

Atlantic 10—Semifinals

G10: #9 St. Bonaventure (6-10/18-14) vs. #4 St. Joseph’s (11-5/22-9)—1:30 PM on CBSSN

G11: #2 V C U (12-4/25-7) vs. #3 George Washington (11-5/24-7)—4:00 PM on CBSSN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 10 winner vs. Game 11 winner—1:00 PM on CBS

 

Atlantic Coast—Semifinals

G12: #1 Virginia (16-2/26-6) vs. #5 Pittsburgh (11-7/25-8)—1:00 PM on ESPN

G13: #7 North Carolina St. (8-8/21-12) vs. #3 Duke (13-5/25-7)—3:00 PM on ESPN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 12 winner vs. Game 13 winner—1:00 PM on ESPN

 

Big 12—Championship

#4 Iowa St. (11-7/25-7) vs. #7 Baylor (9-9/24-10)—9:00 PM on ESPN

 

Big East—Championship

#4 Providence (10-8/22-11) vs. #2 Creighton (14-4/26-6)—8:30 PM

 

Big Sky—Championship

#1 Weber St. (14-6/18-11) vs. #2 North Dakota (12-8/17-15)—8:00 PM on ESPNU

 

Big Ten—Semifinals

G9: #1 Michigan (15-3/24-7) vs. #5 Ohio St. (10-8/25-8)—1:40 PM on CBS

G10: #2 Wisconsin (12-6/26-6) vs. #3 Michigan St. (12-6/24-8)—4:20 PM on CBS

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on CBS

 

Big West—Championship

#7 Cal Poly (6-10/12-19) vs. #5 Cal St. Northridge (7-9/17-17)—10:30 PM on ESPN2

 

Conference USA—Championship

#1 Louisiana Tech (13-3/27-6) vs. #2 Tulsa (13-3/20-12)—11:35 AM on CBS

 

Mid-American—Championship

#1 Western Michigan (14-4/22-9) vs. #2 Toledo (14-4/27-5)—6:30 PM on ESPN2

 

Mideastern Athletic—Championship

#1 UNC-Central (15-1/27-5) vs. #3 Morgan St. (11-5/15-15)—6:00 PM on ESPNU

 

Mountain West—Championship

#1 San Diego St. (16-2/29-3) vs. #2 New Mexico (15-3/25-6)—6:00 PM on CBS

 

Pac-12—Championship

#1 Arizona (15-3/30-3) vs. #2 U C L A (12-6/25-8)—6:00 PM on Fox Sports 1

 

Southeastern—Semifinals

G11: #1 Florida (18-0/30-2) vs. #4 Tennessee (11-7/21-11)—1:00 PM on ABC

G12: #2 Kentucky (12-6/23-9) vs. #3 Georgia (12-6/19-12)—3:30 PM on ABC

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 11 winner vs. Game 12 winner—3:15 PM on ESPN

 

Southland—Championship

#1 Stephen F. Austin (18-0/30-2) vs. #3 Sam Houston St. (13-5/23-9)—8:30 PM on ESPN2

 

Southwestern Athletic—Championship

#2 Texas Southern (12-6/18-14) vs. #8 Prairie View (6-12/11-22)—4:30 PM on ESPN2

 

Sunbelt—Semifinals

G5: #1 Georgia St. (17-1/24-7) vs. #4 Arkansas St. (10-8/19-12)—3:00 PM on Sun Belt Network

G6: #2 Western Kentucky (12-6/20-11) vs. #3 UL-Lafayette (11-7/21-11)—5:30 PM on Sun Belt Network

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:00 PM on ESPN2

 

Western Athletic—Championship

#5 Idaho (7-9/16-17) vs. #2 New Mexico St. (12-4/25-9)—10:00 PM on ESPNU

 

 

Previous Results

 

American Athletic Conference

Location—Fedex Forum, Memphis

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #7 Rutgers 72  #10 South Florida 68

G2: #9 Central Florida 94  #8 Temple 90  2 ot

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #6 Houston 68  #3 S M U 64  

G4: #2 Louisville 92  #7 Rutgers 31

G5: #1 Cincinnati 61  #9 Central Florida 58

G6: #4 Connecticut 72  #5 Memphis 53

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #2 Louisville 94  #6 Houston 65

G8: #4 Connecticut 58  #1 Cincinnati 56

 

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #4 Albany 67  #1 Vermont 58  

G6: #2 Stony Brook 64  #3 Hartford 61

 

 

Atlantic 10 Conference

Location—Barclay’s Center, Brooklyn

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #13 Fordham 70  #12 George Mason 67

 

2nd Round—Thursday, March 13

G2: #9 St. Bonaventure 82  #8 La Salle 72  

G3: #5 Dayton 87  #13 Fordham 74

G4: #7 Richmond 76  #10 Duquesne 64

G5: #6 U Mass 65  #11 Rhode Island 61

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G6: #9 St. Bonaventure 71  #1 St. Louis 68

G7: #4 St. Joseph’s 70  #5 Dayton 67

G8: #2 V C U 71  #7 Richmond 53

G9: #3 George Washington 85  #6 U Mass 77

 

 

Atlantic Coast Conference

Location—Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Wake Forest 81  #13 Notre Dame 69

G2: #10 Miami 57  #15 Virginia Tech 53

G3: #11 Georgia Tech 73  #14 Boston College 70 ot

 

2nd Round—Thursday, March 13

G4: #9 Florida St. 76  #8 Maryland  65  

G5: #5 Pittsburgh 84  #12 Wake Forest 55

G6: #7 North Carolina St.  67  #10 Miami 58

G7: #6 Clemson 69  #11 Georgia Tech 65 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G8: #1 Virginia 64  #9 Florida St. 51

G9: #5 Pittsburgh 80  #4 North Carolina 75 

G10: #7 North Carolina St. 66  #2 Syracuse 63  

G11: #3 Duke 63  #6 Clemson 62

 

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer 68  #1 Florida Gulf Coast 60

 

Big 12 Conference

Location—Sprint Center, Kansas City

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Oklahoma St. 80 (8-10/21-11)  #9 Texas Tech 62

G2: #7 Baylor 76  #10 T C U 68

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Iowa St. 91  #5 Kansas St. 85

G4: #1 Kansas 77  #8 Oklahoma St. 70 ot

G5: #7 Baylor 78  #2 Oklahoma 73

G6: #3 Texas 66  #6 West Virginia 49

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #4 Iowa St. 94  #1 Kansas 83

G8: #7 Baylor 86  #3 Texas 69

 

Big East Conference

Location—Madison Square Garden, New York City

 

All Games Televised on Fox Sports 1

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Seton Hall 51 (6-12/16-16)  #9 Butler 50

G2: #10 DePaul 60  #7 Georgetown 56  

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #8 Seton Hall 64  #1 Villanova 63

G4: #4 Providence 79  #5 St. John’s 74

G5: #2 Creighton 84  #10 DePaul 62

G6: #3 Xavier 68  #6 Marquette 65

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #4 Providence 80  #8 Seton Hall 74 

G8: #2 Creighton 86  #3 Xavier 78

 

Big Sky Conference

Location: Dee Events Center (Weber St.), Ogden, UT

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 North Dakota 79  #7 Sacramento St. 76

G2: #6 Northern Colorado 62  #3 Northern Arizona 60 

G3: #5 Portland St. 70  #4 Montana 63   

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G4: #2 North Dakota 79  #5 Portland St. 63

G5: #1 Weber St. 66  #6 Northern Colorado 63

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1S Coastal Carolina 76  #4S Winthrop 61 

 

Big Ten Conference

Location—Banker’s Life Fieldhouse, Indianapolis

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #9 Illinois 64  #8 Indiana 54

G2: #5 Ohio St. 63   #12 Purdue 61

G3: #7 Minnesota 63   #10 Penn St. 56

G4: #11 Northwestern 67  #6 Iowa 62  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Michigan 64  #9 Illinois 63

G6: #5 Ohio St. 71  #4 Nebraska 67

G7: #2 Wisconsin 83  #7 Minnesota 57

G8: #3 Michigan St. 67  #11 Northwestern 51

 

Big West Conference

Location—Honda Center, Anaheim

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #7 Cal Poly 69  #2 U C S B 38  

G2: #3 Long Beach St. 66 (10-6/15-16)  #6 Cal St. Fullerton 56

G3: #1 UC-Irvine 63  #8 UC-Riverside 43

G4: #5 Cal St. Northridge 87  #4 Hawaii 84

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #7 Cal Poly 61 (6-10/12-19)  #1 UC-Irvine 58 

G6: Cal St. Northridge 82  #3 Long Beach St. 77

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware 87  #5 Northeastern 74

G7: #3 William & Mary 75  #2 Towson 71

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Delaware 75  #3 William & Mary 74

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas 63  #15 Rice 62 ot

G2: #14 Marshall 63  #11 Florida Atlantic 59

G3: #12 East Carolina 79  #13 U T S A 76

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane 66  #10 North Texas 61

G5: #6 Old Dominion 73  #14 Marshall 58

G6: #5 U T E P  77  #12 East Carolina 68

G7: #9 Charlotte 80  #8 U A B 70 

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa 70 (13-3/19-12)  #7 Tulane 49

G9: #3 Middle Tennessee 62 (13-3/24-8)  #6 Old Dominion 48

G10: #4 Southern Miss. 64 (13-3/27-5)  #5 U T E P 56

G11: #1 Louisiana Tech 86  #9 Charlotte 65

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: #2 Tulsa 76  #3 Middle Tennessee 69

G13: #1 Louisiana Tech 88  #4 Southern Miss. 70

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Milwaukee 69  #3 Wright St. 63  

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona 75  #4 Canisius 72

G9: #2 Manhattan 87  #3 Quinnipiac 68

 

Championship Game—Monday, March 10

#2 Manhattan  71  #1 Iona 68

 

Mid-American Conference

Location—Opening Round at higher seed; all other rounds at Quicken Loans Arena, Cleveland

 

Opening Round—Monday, March 10

G1: #5 Ohio 76  #12 Ball St. 64

G2: #8 Miami (O) 71  #9 Kent St. 64

G3: #6 Eastern Michigan 72  #11 Central Michigan 60

G4: #7 Northern Illinois 54  #10 Bowling Green 51 ot

 

2nd Round—Wednesday, March 12

G5: #5 Ohio 63  #8 Miami (O) 55

G6: #6 Eastern Michigan 53  #7 Northern Illinois 48

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G7: #4 Akron 83  #6 Ohio 77

G8: #6 Eastern Michigan 69  #3 Buffalo 64 

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Western Michigan 64  #4 Akron 60

G10: #2 Toledo 59  #6 Eastern Michigan 44

 

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. 78  #13 Maryland-Eastern Shore 74

G2: #5 Savannah St. 61  #12 South Carolina St. 47

G3: #8 Howard 53  #9 North Carolina A&T 47

G4: #7 Coppin St. 75  #10 Bethune-Cookman 68

G5: #6 Florida A&M 65  #11 Delaware St. 61

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central 92  #8 Howard 46

G7: #7 Coppin St. 83  #2 Hampton 77 

G8: #3 Morgan St. 81  #6 Florida A&M 68

G9: #4 Norfolk St. 57  #5 Savannah St. 47

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: #1 UNC-Central 68  #4 Norfolk St. 45

G11: #3 Morgan St. 79  #7 Coppin St. 64

 

 

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. 83  #2 Indiana St. 69

 

Mountain West Conference

Location—Thomas & Mack Center, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah St. 73 (7-11/18-13)  #9 Colorado St. 69

G2: #7 Fresno St. 61  #10 Air Force 59

G3: #6 Boise St. 83  #11 San Jose St. 52

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G4: #1 San Diego St. 73  #8 Utah St. 39

G5: #4 U N L V 71   #5 Wyoming 67

G6: #2 New Mexico 93  #7 Fresno St. 77

G7: #6 Boise St. 75  #3 Nevada 62  

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G8: #1 San Diego St. 59  #4 U N L V 51

G9: #2 New Mexico 70  #6 Boise St. 67

 

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s 88  #1 Robert Morris 71

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73

 

Pac-12 Conference

Location—MGM Grand Garden Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah 67  #9 Washington 61

G2: #5 Colorado 59  #12 Southern Cal 56

G3: #7 Oregon 88  #10 Oregon St. 74

G4: #6 Stanford 74  #11 Washington St. 63

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G5: #1 Arizona 71  #8 Utah 39

G6: #5 Colorado 59   #4 California 56 

G7: #2 U C L A 82  #7 Oregon 63

G8: #6 Stanford 79  #3 Arizona St. 58

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Arizona 63 (15-3/30-3)  #5 Colorado 43

G10: #2 U C L A 84  #6 Stanford 59

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#2 American 55  #1 Boston U 36

 

Southeastern Conference

Location—Georgia Dome, Atlanta

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #13 South Carolina 74 (5-13/13-19)  #12 Auburn 56  

G2: #14 Mississippi St. 82  #11 Vanderbilt 68 

 

2nd Round—Thursday, March 13

G3: #8 Missouri 91  #9 Texas A&M 83 2ot

G4: South Carolina 71  #5 Arkansas 69

G5: #7 L S U 68  #10 Alabama 56

G6: #6 Ole Miss 78  #14 Mississippi St. 66

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G7: #1 Florida 72  #8 Missouri 49

G8: #4 Tennessee 59  #13 South Carolina 44

G9: #2 Kentucky 85  #7 L S U 67

G10: #3 Georgia 75  #6 Ole Miss 73

 

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #5 Western Carolina 99  #1 Davidson 97  ot  

G9: #3 Wofford 71  #7 Georgia Southern 57 

 

Championship Game—Monday, March 10

#3 Wofford 56  #5 Western Carolina 53

 

Southland Conference

Location—Leonard E. Merrell Center, Katy, TX

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Nicholls St. 71  #5 Southeast Louisiana 64 

G2: #6 Oral Roberts 66  #7 McNeese St. 62

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Northwestern St. 88  #8 Nicholls St. 72

G4: #3 Sam Houston St. 70  #6 Oral Roberts 61

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Stephen F. Austin 85  #4 Northwestern St. 78

G6: #3 Sam Houston St. 69  #2 Texas A&M—C.C. 62

 

 

Southwestern Athletic Conference

Location—Toyota Center, Houston

 

Opening Round—Tuesday, March 11

G1: #10 Grambling 84  #7 Jackson St. 75  

G2: #8 Prairie View 79  #9 Mississippi Valley 63

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G3: #2 Texas Southern 79  Grambling 54

G4: #8 Prairie View 64  #1 Southern 46  

G5: #3 Alabama St. 64  #6 Alcorn St. 51

G6: #5 Alabama A&M 69  #4 Arkansas-Pine Bluff 50

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #2 Texas Southern 73  #3 Alabama St. 61

G8: #8 Prairie View 55   #5 Alabama A&M  49

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver 71 (8-6/16-14)  #5 S. Dakota 55

G3: #3 S. Dakota St. 71  #6 W. Illinois 50

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. 83  #4 Denver 48

G5: #2 IPFW 64  #3 S. Dakota St. 60

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 North Dakota St. 60  #2 IPFW 57

 

Sun Belt Conference

Location—Lakefront Arena, New Orleans

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #5 U A L R 74  #8 Troy 61

G2: #6 UT-Arlington 68 (9-9/15-16)  #7 UL-Monroe 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G3: #4 Arkansas St. 116  #5 U A L R 114 4ot

G4: #3 UL-Lafayette 91  #6 UT-Arlington 85

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69  #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85  #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77  #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80  #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #2 B Y U 79 ot  #3 San Francisco 77

G8: #1 Gonzaga 70  #4 St. Mary’s 54

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 Gonzaga 75  #2 B Y U 64

 

Western Athletic Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #1 Utah Valley 83  #8 Texas-Pan American 63

G2: #5 Idaho 73  #4 Mo.-Kansas City 70

G3: #6 Cal St.-Bakersfield 68  #3 Chicago St. 62

G4: #2 New Mexico St. 70  #7 Seattle 68

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #5 Idaho 74  #1 Utah Valley 69  

G6: #2 New Mexico St. 69  #6 Cal St.-Bakersfield 63  

 

 

March 14, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for Friday, March 14, 2014

Last Updated: March 14, 2014 6:05 AM EDT

Bubble Headlines

Clemson, Florida St., and North Carolina St. all stay alive in the ACC and Bubble race

Dayton and Richmond advance in the A-10

Providence and Xavier win in the Big East, but Villanova’s upset loss ends a #1 seed bid for the ‘Cats

Minnesota stays alive with an opening Big Ten win over Penn St.

Top 4 seeds in CUSA advance—Southern Miss. and La. Tech still in Bubble contention

Stanford & Colorado solidify their spots in the Dance with Pac-12 Tourney wins

Arkansas loses to #13 seed South Carolina in SEC 2nd round action

 

Already In The Field of 68  (5 Teams)

1. Harvard (26-4)

2. Eastern Kentucky (24-9)

3. Mercer (26-8)

4. Wichita St. (34-0)

5. Coastal Carolina (21-12)

6. Delaware (25-9)

7. Manhattan (25-7)

8. Wofford (20-12)

9. Mount St. Mary’s (16-16)

10. North Dakota St. (25-6)

11. Milwaukee (21-13)

12. Gonzaga (28-6)

13. American (20-12)

 

Who’s Bubble Burst Thursday

St. John’s

Utah

California

Arkansas

West Virginia

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  Colorado has now moved from The Bubble to Safe status.  Pittsburgh has probably now done enough, but we are leaving the Panthers at the top of the Bubble Teams.  As of today, just 10 teams on The Bubble will make the NCAA Tournament, while teams 11 through 17 are on the outside, looking in.  Teams listed at numbers 7 through 10 are the last four in.  Teams listed at numbers 11 through 14 comprise the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble teams in the tournament will begin to shrink.  So, far, no major upsets have occurred that would add teams to the field and remove the number of Bubble teams from the “in” list.

 

1. Pittsburgh

2. St. Joseph’s

3. Nebraska

4. Tennessee

5. S M U

6. Oklahoma St.

——————————

7. Dayton

8. Xavier

9. Providence

10. Missouri

——————————

11. Minnesota

12. B Y U

13. Green Bay

14. Florida St.

——————————

15. Southern Miss.

16. Louisiana Tech

17. Clemson

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

 

Schedules & Results

All times are Eastern Daylight

 

American Athletic Conference

Location—Fedex Forum, Memphis

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #7 Rutgers 72  #10 South Florida 68

G2: #9 Central Florida 94  #8 Temple 90  2 ot

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #6 Houston 68  #3 S M U 64  

G4: #2 Louisville 92  #7 Rutgers 31

G5: #1 Cincinnati 61  #9 Central Florida 58

G6: #4 Connecticut 72  #5 Memphis 53

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #6 Houston (8-10/17-15) vs. #2 Louisville (15-3/27-5)—6:00 PM on ESPN or ESPN2

G8: #1 Cincinnati (15-3/27-5) vs. #4 Connecticut (12-6/25-7)—8:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game

Game 7 winner vs. Game 8 winner—6:00 PM on ESPN

 

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #4 Albany 67  #1 Vermont 58  

G6: #2 Stony Brook 64  #3 Hartford 61

 

Championship Game—Saturday, March 15

#4 Albany (9-7/17-14) vs. #2 Stony Brook (13-3/23-9)—11:30 AM on ESPN2

 

Atlantic 10 Conference

Location—Barclay’s Center, Brooklyn

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #13 Fordham 70  #12 George Mason 67

 

2nd Round—Thursday, March 13

G2: #9 St. Bonaventure 82  #8 La Salle 72  

G3: #5 Dayton 87  #13 Fordham 74

G4: #7 Richmond 76  #10 Duquesne 64

G5: #6 U Mass 65  #11 Rhode Island 61

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G6: #1 St. Louis (13-3/26-5) vs. #9 St. Bonaventure (6-10/17-14)—12:00 Noon on NBCSN

G7: #4 St. Joseph’s (11-5/21-9) vs. #5 Dayton (10-6/23-9)—2:30 PM on NBCSN

G8: #2 V C U (12-4/24-7) vs. #7 Richmond (8-8/19-13)—6:30 PM on NBCSN

G9: #3 George Washington (11-5/23-7) vs. #6 U Mass (10-6/24-7)—9:00 PM on NBCSN

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G10: Game 6 winner vs. Game 7 winner—1:30 PM on CBSSN

G11: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM on CBSSN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 10 winner vs. Game 11 winner—1:00 PM on CBS

 

Atlantic Coast Conference

Location—Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Wake Forest 81  #13 Notre Dame 69

G2: #10 Miami 57  #15 Virginia Tech 53

G3: #11 Georgia Tech 73  #14 Boston College 70 ot

 

2nd Round—Thursday, March 13

G4: #9 Florida St. 76  #8 Maryland  65  

G5: #5 Pittsburgh 84  #12 Wake Forest 55

G6: #7 North Carolina St.  67  #10 Miami 58

G7: #6 Clemson 69  #11 Georgia Tech 65 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G8: #1 Virginia (16-2/25-6) vs. #9 Florida St. (9-9/19-12)—12:00 Noon on ESPN2

G9: #4 North Carolina (13-5/23-8) vs. #5 Pittsburgh (11-7/24-8)—2:00 PM on ESPN2

G10: #2 Syracuse (14-4/27-4) vs. #7 North Carolina St. (9-9/20-12)—7:00 PM on ESPN2

G11: #3 Duke (13-5/24-7) vs. #6 Clemson (10-8/20-11)—9:00 PM on ESPN2

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—1:00 PM on ESPN

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—3:00 PM on ESPN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 12 winner vs. Game 13 winner—1:00 PM on ESPN

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer 68  #1 Florida Gulf Coast 60

 

Big 12 Conference

Location—Sprint Center, Kansas City

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Oklahoma St. 80 (8-10/21-11)  #9 Texas Tech 62

G2: #7 Baylor 76  #10 T C U 68

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Iowa St. 91  #5 Kansas St. 85

G4: #1 Kansas 77  #8 Oklahoma St. 70 ot

G5: #7 Baylor 78  #2 Oklahoma 73

G6: #3 Texas 66  #6 West Virginia 49

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #4 Iowa St. (11-7/24-7) vs. #1 Kansas (14-4/24-8)—7:00 PM on ESPNU or ESPN3

G8: #7 Baylor (9-9/23-10) vs. #3 Texas (11-7/23-9)—9:30 PM on ESPNU or ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Big East Conference

Location—Madison Square Garden, New York City

 

All Games Televised on Fox Sports 1

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Seton Hall 51 (6-12/16-16)  #9 Butler 50

G2: #10 DePaul 60  #7 Georgetown 56  

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #8 Seton Hall 64  #1 Villanova 63

G4: #4 Providence 79  #5 St. John’s 74

G5: #2 Creighton 84  #10 DePaul 62

G6: #3 Xavier 68  #6 Marquette 65

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #8 Seton Hall (6-12/17-16) vs. #4 Providence (10-8/21-11)—7:00 PM

G8: #2 Creighton (14-4/25-6) vs. #3 Xavier (10-8/21-11)

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Big Sky Conference

Location: Dee Events Center (Weber St.), Ogden, UT

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 North Dakota 79  #7 Sacramento St. 76

G2: #6 Northern Colorado 62  #3 Northern Arizona 60 

G3: #5 Portland St. 70  #4 Montana 63   

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G4: #2 North Dakota (12-8/16-15) vs. #5 Portland St. (11-9/17-13)—6:30 PM

G5: Weber St. (14-6/17-11) vs. #6 Northern Colorado (11-9/18-12)—9:05 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 4 winner vs. Game 5 winner—8:00 PM on ESPNU

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1S Coastal Carolina 76  #4S Winthrop 61 

 

Big Ten Conference

Location—Banker’s Life Fieldhouse, Indianapolis

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #9 Illinois 64  #8 Indiana 54

G2: #5 Ohio St. 63   #12 Purdue 61

G3: #7 Minnesota 63   #10 Penn St. 56

G4: #11 Northwestern 67  #6 Iowa 62  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Michigan (15-3/23-7) vs. #9 Illinois (7-11/19-13)—12:00 Noon on ESPN or ESPN2

G6: #4 Nebraska (11-7/19-11) vs. #5 Ohio St. (10-8/24-8)—2:30 PM on ESPN or ESPN2

G7: #2 Wisconsin (12-6/25-6) vs. #7 Minnesota (8-10/20-12)—6:30 PM on Big Ten Network

G8: #3 Michigan St. (12-6/23-8) vs. #11 Northwestern (6-12/14-18)—9:00 PM on Big Ten Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:40 PM on CBS

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:20 PM on CBS

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on CBS

 

Big West Conference

Location—Honda Center, Anaheim

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #7 Cal Poly 69  #2 U C S B 38  

G2: #3 Long Beach St. 66 (10-6/15-16)  #6 Cal St. Fullerton 56

G3: #1 UC-Irvine 63  #8 UC-Riverside 43

G4: #5 Cal St. Northridge 87  #4 Hawaii 84

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 UC-Irvine (13-3/23-10) vs. #7 Cal Poly (6-10/11-19)—9:30 PM on ESPN3

G6: #3 Long Beach St. (10-6/15-16) vs. Cal St. Northridge (7-9/16-17)—12:00 Midnight on ESPNU

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:30 PM on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware 87  #5 Northeastern 74

G7: #3 William & Mary 75  #2 Towson 71

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Delaware 75  #3 William & Mary 74

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas 63  #15 Rice 62 ot

G2: #14 Marshall 63  #11 Florida Atlantic 59

G3: #12 East Carolina 79  #13 U T S A 76

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane 66  #10 North Texas 61

G5: #6 Old Dominion 73  #14 Marshall 58

G6: #5 U T E P  77  #12 East Carolina 68

G7: #9 Charlotte 80  #8 U A B 70 

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa 70 (13-3/19-12)  #7 Tulane 49

G9: #3 Middle Tennessee 62 (13-3/24-8)  #6 Old Dominion 48

G10: #4 Southern Miss. 64 (13-3/27-5)  #5 U T E P 56

G11: #1 Louisiana Tech 86  #9 Charlotte 65

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: #2 Tulsa (13-3/19-12) vs. #3 Middle Tennessee (13-3/24-8)—4:00 PM

G13: #4 Southern Miss. (13-3/27-5) vs. #1 Louisiana Tech (13-3/26-6)—6:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15 (on CBS)

Game 12 winner vs. Game 13 winner—11:35 AM

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Milwaukee 69  #3 Wright St. 63  

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona 75  #4 Canisius 72

G9: #2 Manhattan 87  #3 Quinnipiac 68

 

Championship Game—Monday, March 10

#2 Manhattan  71  #1 Iona 68

 

Mid-American Conference

Location—Opening Round at higher seed; all other rounds at Quicken Loans Arena, Cleveland

 

Opening Round—Monday, March 10

G1: #5 Ohio 76  #12 Ball St. 64

G2: #8 Miami (O) 71  #9 Kent St. 64

G3: #6 Eastern Michigan 72  #11 Central Michigan 60

G4: #7 Northern Illinois 54  #10 Bowling Green 51 ot

 

2nd Round—Wednesday, March 12

G5: #5 Ohio 63  #8 Miami (O) 55

G6: #6 Eastern Michigan 53  #7 Northern Illinois 48

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G7: #4 Akron 83  #6 Ohio 77

G8: #6 Eastern Michigan 69  #3 Buffalo 64 

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Western Michigan (14-4/21-9) vs. #4 Akron (12-6/21-11)—6:30 PM

G10: #2 Toledo (14-4/26-5) vs. #6 Eastern Michigan (10-8/21-13)—9:00 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:30 PM on ESPN2

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. 78  #13 Maryland-Eastern Shore 74

G2: #5 Savannah St. 61  #12 South Carolina St. 47

G3: #8 Howard 53  #9 North Carolina A&T 47

G4: #7 Coppin St. 75  #10 Bethune-Cookman 68

G5: #6 Florida A&M 65  #11 Delaware St. 61

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central 92  #8 Howard 46

G7: #7 Coppin St. 83  #2 Hampton 77 

G8: #3 Morgan St. 81  #6 Florida A&M 68

G9: #4 Norfolk St. 57  #5 Savannah St. 47

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: #1 UNC-Central (15-1/26-5) vs. #4 Norfolk St. (11-5/19-13)—6:00 PM

G11: #7 Coppin St. (7-9/12-19) vs. #3 Morgan St. (11-5/14-15)—8:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:00 PM on ESPNU

 

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. 83  #2 Indiana St. 69

 

Mountain West Conference

Location—Thomas & Mack Center, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah St. 73 (7-11/18-13)  #9 Colorado St. 69

G2: #7 Fresno St. 61  #10 Air Force 59

G3: #6 Boise St. 83  #11 San Jose St. 52

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G4: #1 San Diego St. 73  #8 Utah St. 39

G5: #4 U N L V 71   #5 Wyoming 67

G6: #2 New Mexico 93  #7 Fresno St. 77

G7: #6 Boise St. 75  #3 Nevada 62  

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G8: #1 San Diego St. (16-2/28-3) vs. #4 U N L V (10-8/20-12)—9:00 PM on CBSSN

G9: #2 New Mexico (15-3/25-6) vs. #6 Boise St, (9-9/21-12)—11:30 PM on CBSSN

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 8 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s 88  #1 Robert Morris 71

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73

 

Pac-12 Conference

Location—MGM Grand Garden Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah 67  #9 Washington 61

G2: #5 Colorado 59  #12 Southern Cal 56

G3: #7 Oregon 88  #10 Oregon St. 74

G4: #6 Stanford 74  #11 Washington St. 63

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G5: #1 Arizona 71  #8 Utah 39

G6: #5 Colorado 59   #4 California 56 

G7: #2 U C L A 82  #7 Oregon 63

G8: #6 Stanford 79  #3 Arizona St. 58

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Arizona (15-3/29-3) vs. #5 Colorado (10-8/23-10)—9:00 PM on Pac-12 Network

G10: #2 U C L A (12-6/24-8) vs. #6 Stanford (10-8/21-11)—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:00 PM on Fox Sports 1

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#2 American 55  #1 Boston U 36

 

Southeastern Conference

Location—Georgia Dome, Atlanta

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #13 South Carolina 74 (5-13/13-19)  #12 Auburn 56  

G2: #14 Mississippi St. 82  #11 Vanderbilt 68 

 

2nd Round—Thursday, March 13

G3: #8 Missouri 91  #9 Texas A&M 83 2ot

G4: South Carolina 71  #5 Arkansas 69

G5: #7 L S U 68  #10 Alabama 56

G6: #6 Ole Miss 78 (9-9/19-13)  #14 Mississippi St. 66

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G7: #1 Florida (18-0/29-2) vs. #8 Missouri (9-9/22-10)—1:00 PM on ESPNU

G8: #4 Tennessee (11-7/20-11) vs. South Carolina (5-13/14-19)—3:30 PM on ESPNU

G9: #2 Kentucky (12-6/22-9) vs. #7 L S U (9-9/19-12)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G10: #3 Georgia (12-6/18-12) vs. #6 Ole Miss (9-9/19-13)—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—1:00 PM on ABC

G12: Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on ABC

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 11 winner vs. Game 12 winner—3:15 PM on ESPN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #5 Western Carolina 99  #1 Davidson 97  ot  

G9: #3 Wofford 71  #7 Georgia Southern 57 

 

Championship Game—Monday, March 10

#3 Wofford 56  #5 Western Carolina 53

 

Southland Conference

Location—Leonard E. Merrell Center, Katy, TX

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Nicholls St. 71  #5 Southeast Louisiana 64 

G2: #6 Oral Roberts 66  #7 McNeese St. 62

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Northwestern St. 88  #8 Nicholls St. 72

G4: #3 Sam Houston St. 70  #6 Oral Roberts 61

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Stephen F. Austin (18-0/29-2) vs. #4 Northwestern St. (12-6/17-13)—6:00 PM on ESPN3

G6: #2 Texas A&M—C.C. (14-4/17-14) vs. #3 Sam Houston St. (13-5/22-9)—8:30 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:30 PM on ESPN2

 

Southwestern Athletic Conference

Location—Toyota Center, Houston

 

Note: Arkansas-Pine Bluff, Grambling, Mississippi Valley St., and Southern are ineligible for the NCAA Tournament, and if one of these teams wins the SWAC Tournament, the league will select its representative for the automatic bid.

 

Opening Round—Tuesday, March 11

G1: #10 Grambling 84  #7 Jackson St. 75  

G2: #8 Prairie View 79  #9 Mississippi Valley 63

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G3: #2 Texas Southern 79  Grambling 54

G4: #8 Prairie View 64  #1 Southern 46  

G5: #3 Alabama St. 64  #6 Alcorn St. 51

G6: #5 Alabama A&M 69  #4 Arkansas-Pine Bluff 50

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #2 Texas Southern (12-6/17-14) vs. #3 Alabama St. (12-6/19-11)—3:30 PM

G8: #8 Prairie View (6-12/10-22) vs. #5 Alabama A&M (10-8/14-15)—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:30 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver 71 (8-6/16-14)  #5 S. Dakota 55

G3: #3 S. Dakota St. 71  #6 W. Illinois 50

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. 83  #4 Denver 48

G5: #2 IPFW 64  #3 S. Dakota St. 60

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 North Dakota St. 60  #2 IPFW 57

 

Sun Belt Conference

Location—Lakefront Arena, New Orleans

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #5 U A L R 74  #8 Troy 61

G2: #6 UT-Arlington 68 (9-9/15-16)  #7 UL-Monroe 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G3: #4 Arkansas St. (10-8/18-12) vs. #5 U A L R (9-9/15-16)—7:00 PM on Sun Belt Network

G4: #3 UL-Lafayette (11-7/20-11) vs. #6 UT-Arlington (9-9/15-16)—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G5: #1 Georgia St. (17-1/24-7) vs. Game 3 winner—3:00 PM on Sun Belt Network

G6: #2 Western Kentucky (12-6/20-11) vs. Game 4 winner—5:30 PM on Sun Belt Network

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69  #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85  #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77  #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80  #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #2 B Y U 79 ot  #3 San Francisco 77

G8: #1 Gonzaga 70  #4 St. Mary’s 54

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 Gonzaga 75  #2 B Y U 64

 

Western Athletic Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #1 Utah Valley 83  #8 Texas-Pan American 63

G2: #5 Idaho 73  #4 Mo.-Kansas City 70

G3: #6 Cal St.-Bakersfield 68  #3 Chicago St. 62

G4: #2 New Mexico St. 70  #7 Seattle 68

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Utah Valley (13-3/20-10) vs. #5 Idaho (7-9/15-17)—9:00 PM

G6: #6 Cal St.-Bakersfield (5-11/13-18) vs. #2 New Mexico St. (12-4/24-9)—11:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:00 PM on ESPNU

 

March 13, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for Thursday, March 13, 2014

Last Updated: March 13, 2014 6:20 AM EDT

Headlines

American holds top-seed Boston U to 36 points to win the Patriot League’s automatic bid

Oklahoma St. wins impressively in opening round Big 12 Conference Tournament game

Colorado’s win over Southern Cal moves the Buffs into the safe zone off The Bubble

Utah defeats Washington to stay in the race

Oregon drops rival Oregon St. to secure a berth

Georgetown’s bubble bursts

Baylor becomes Safe for sure with opening round Big 12 victory

Stanford tops Washington St. to move from Bubble to Safe.

 

Already In The Field of 68  (5 Teams)

1. Harvard (26-4)

2. Eastern Kentucky (24-9)

3. Mercer (26-8)

4. Wichita St. (34-0)

5. Coastal Carolina (21-12)

6. Delaware (25-9)

7. Manhattan (25-7)

8. Wofford (20-12)

9. Mount St. Mary’s (16-16)

10. North Dakota St. (25-6)

11. Milwaukee (21-13)

12. Gonzaga (28-6)

13. American (20-12)

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  Colorado has now moved from The Bubble to Safe status.  As of today, just 10 teams on The Bubble will make the NCAA Tournament, while teams 11 through 20 are on the outside, looking in.  Teams listed at numbers 7 through 10 are the last four in.  Teams listed at numbers 11 through 14 comprise the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble teams in the tournament will begin to shrink.  So, far, no major upsets have occurred that would add teams to the field and remove the number of Bubble teams from the “in” list.

 

1. S M U

2. Pittsburgh

3. Oklahoma St.

4. St. Joseph’s

5. Tennessee

6. Nebraska

——————————

7. B Y U

8. Dayton

9. Xavier

10. Arkansas

——————————

11. Minnesota

12. California

13. Providence

14. St. John’s

——————————

15. Missouri

16. Utah

17. Green Bay

18. West Virginia

19. Southern Mississippi

20. Louisiana Tech

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

Leagues Earning A Dance Ticket Today

None

 

Lower Seed Upsets

Big East–#10 DePaul ends Georgetown’s NCAA Tourney hopes

MEAC–#7 Coppin St. upsets #2 Hampton and now gets a day off before the semifinals

SWAC–#8 Prairie View, a 9-22 team, eliminates top-seed Southern U

 

 

Schedules & Results

All times are Eastern Daylight

 

American Athletic Conference

Location—Fedex Forum, Memphis

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #7 Rutgers 72  #10 South Florida 68

G2: #9 Central Florida 94  #8 Temple 90  2 ot

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #3 S M U (12-6/23-8) vs. #6 Houston (8-10/16-15)—1:00 PM on ESPNU

G4: #2 Louisville (15-3/26-5) vs. #7 Rutgers (5-13/12-20)—3:00 PM on ESPNU

G5: #1 Cincinnati (15-3/26-5) vs. #9 Central Florida (4-14/13-17)—7:00 PM on ESPNU

G6: #4 Connecticut (12-6/24-7) vs. #5 Memphis (12-6/23-8)—9:00 PM on ESPNU

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—6:00 PM on ESPN or ESPN2

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game

Game 7 winner vs. Game 8 winner—6:00 PM on ESPN

 

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #4 Albany 67  #1 Vermont 58  

G6: #2 Stony Brook 64  #3 Hartford 61

 

Championship Game—Saturday, March 15

#4 Albany (9-7/17-14) vs. #2 Stony Brook (13-3/23-9)—11:30 AM on ESPN2

 

Atlantic 10 Conference

Location—Barclay’s Center, Brooklyn

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #13 Fordham 70  #12 George Mason 67

 

2nd Round—Thursday, March 13

G2: #8 La Salle (7-9/15-15) vs. #9 St. Bonaventure (6-10/16-14)—12:00 Noon on NBC Sports Regional

G3: #5 Dayton (10-6/22-9) vs. #13 Fordham (2-14/10-20)—2:30 PM on NBCSN

G4: #7 Richmond (8-8/18-13) vs. #10 Duquesne (5-11/13-16)—6:30 PM on NBCSN

G5: #6 U Mass (10-6/23-7) vs. #11 Rhode Island (5-11/14-17)—9:00 PM on NBC Sports Regional

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G6: #1 St. Louis (13-3/26-5) vs. Game 2 winner—12:00 Noon on NBCSN

G7: #4 St. Joseph’s (11-5/21-9) vs. Game 3 winner—2:30 PM on NBCSN

G8: #2 V C U (12-4/24-7) vs. Game 4 winner—6:30 PM on NBCSN

G9: #3 George Washington (11-5/23-7) vs. Game 5 winner—9:00 PM on NBCSN

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G10: Game 6 winner vs. Game 7 winner—1:30 PM on CBSSN

G11: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM on CBSSN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 10 winner vs. Game 11 winner—1:00 PM on CBS

 

Atlantic Coast Conference

Location—Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Wake Forest 81  #13 Notre Dame 69

G2: #10 Miami 57  #15 Virginia Tech 53

G3: #11 Georgia Tech 73  #14 Boston College 70 ot

 

2nd Round—Thursday, March 13

G4: #8 Maryland (9-9/17-14) vs. #9 Florida St. (9-9/18-12)—12:00 Noon on ESPNU

G5: #5 Pittsburgh (11-7/23-8) vs. #12 Wake Forest (6-12/17-15)—2:00 PM on ESPNU

G6: #7 North Carolina St. (9-9/19-12) vs. #10 Miami (7-11/17-15)—7:00 PM on ESPNU

G7: #6 Clemson (10-8/19-11) vs. #11 Georgia Tech (6-12/16-16)—9:00 PM on ESPNU

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G8: #1 Virginia (16-2/25-6) vs. Game 4 winner—12:00 Noon on ESPN2

G9: #4 North Carolina (13-5/23-8) vs. Game 5 winner—2:00 PM on ESPN2

G10: #2 Syracuse (14-4/27-4) vs. Game 6 winner—7:00 PM on ESPN2

G11: #3 Duke (13-5/24-7) vs. Game 7 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—1:00 PM on ESPN

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—3:00 PM on ESPN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 12 winner vs. Game 13 winner—1:00 PM on ESPN

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer 68  #1 Florida Gulf Coast 60

 

Big 12 Conference

Location—Sprint Center, Kansas City

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Oklahoma St. 80 (8-10/21-11)  #9 Texas Tech 62

G2: #7 Baylor 76  #10 T C U 68

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Iowa St. (11-7/23-7) vs. #5 Kansas St. (10-8/20-11)—12:30 PM on ESPN2

G4: #1 Kansas (14-4/23-8) vs. #8 Oklahoma St. (8-10/21-11)—3:00 PM on ESPN2

G5: #2 Oklahoma (12-6/23-8) vs. #7 Baylor (9-9/22-10)—7:00 PM on ESPN3

G6: #3 Texas (11-7/22-9) vs. #6 West Virginia (9-9/17-14)—9:30 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM on ESPNU or ESPN3

G8: Game 5 winner vs. Game 9 winner—9:30 PM on ESPNU or ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Big East Conference

Location—Madison Square Garden, New York City

 

All Games Televised on Fox Sports 1

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Seton Hall 51 (6-12/16-16)  #9 Butler 50

G2: #10 DePaul 60  #7 Georgetown 56  

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #1 Villanova (16-2/28-3) vs. #8 Seton Hall (6-12/16-16)—12:00 Noon

G4: #4 Providence (10-8/20-11) vs. #5 St. John’s (10-8/20-11)—2:30 PM

G5: #2 Creighton (14-4/24-6) vs. #10 DePaul (3-15/12-20)—7:00 PM

G6: #3 Xavier (10-8/20-11) vs. #6 Marquette (9-9/17-14)—9:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Big Sky Conference

Location: Dee Events Center (Weber St.), Ogden, UT

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 North Dakota (12-8/15-15) vs. #7 Sacramento St. (10-10/14-15)—4:05 PM

G2: #3 Northern Arizona (12-8/15-16) vs. #6 Northern Colorado (11-9/17-12)—6:30 PM

G3: #4 Montana (12-8/17-12) vs. #5 Portland St. (11-9/16-13)—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G4: Highest Remaining seed vs. 2nd Highest Remaining seed—6:30 PM

G5: Weber St. (14-6/17-11) vs. Lowest Remaining seed—9:05 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 4 winner vs. Game 5 winner—8:00 PM on ESPNU

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1S Coastal Carolina 76  #4S Winthrop 61 

 

Big Ten Conference

Location—Banker’s Life Fieldhouse, Indianapolis

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #8 Indiana (7-11/17-14) vs. #9 Illinois (7-11/18-13)—12:00 Noon on Big Ten Network

G2: #5 Ohio St. (10-8/23-8) vs. #12 Purdue (5-13/15-16)—2:30 PM on Big Ten Network

G3: #7 Minnesota (8-10/19-12) vs. #10 Penn St. (6-12/15-16)—6:30 PM on ESPN2

G4: #6 Iowa (9-9/20-11) vs. #11 Northwestern (6-12/13-18)—9:00 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Michigan (15-3/23-7) vs. Game 1 winner—12:00 Noon on ESPN or ESPN2

G6: #4 Nebraska (11-7/19-11) vs. Game 2 winner—2:30 PM on ESPN or ESPN2

G7: #2 Wisconsin (12-6/25-6) vs. Game 3 winner—6:30 PM on Big Ten Network

G8: #3 Michigan St. (12-6/23-8) vs. Game 4 winner—9:00 PM on Big Ten Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:40 PM on CBS

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:20 PM on CBS

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on CBS

 

Big West Conference

Location—Honda Center, Anaheim

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 U C S B (12-4/21-8) vs. #7 Cal Poly (6-10/10-19)—3:00 PM on Prime Ticket

G2: #3 Long Beach St. (10-6/14-16) vs. #6 Cal St. Fullerton (6-10/11-19)—5:30 PM on Prime Ticket

G3: #1 UC-Irvine (13-3/22-10) vs. #8 UC-Riverside (5-11/10-20)—9:00 PM on Prime Ticket

G4: #4 Hawaii (9-7/20-10) vs. #5 Cal St. Northridge (7-9/15-17)—11:30 PM on Prime Ticket

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Highest Remaining Seed vs. Lowest Remaining Seed—9:30 PM on ESPN3

G6: 2nd Highest Remaining Seed vs. 3rd Highest Remaining Seed—12:00 Midnight on ESPNU

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:30 PM on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware 87  #5 Northeastern 74

G7: #3 William & Mary 75  #2 Towson 71

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Delaware 75  #3 William & Mary 74

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas 63  #15 Rice 62 ot

G2: #14 Marshall 63  #11 Florida Atlantic 59

G3: #12 East Carolina 79  #13 U T S A 76

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane 66  #10 North Texas 61

G5: #6 Old Dominion 73  #14 Marshall 58

G6: #5 U T E P  77  #12 East Carolina 68

G7: #9 Charlotte 80  #8 U A B 70 

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa (13-3/18-12) vs. #7 Tulane (8-8/17-15)—2:00 PM

G9: #3 Middle Tennessee (13-3/23-8) vs. #6 Old Dominion (9-7/17-16)—4:30 PM

G10: #4 Southern Miss. (13-3/26-5) vs. #5 U T E P (12-4/23-9)—8:00 PM

G11: #1 Louisiana Tech (13-3/25-6) vs. #9 Charlotte (7-9/17-13)—10:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15 (on CBS)

Game 12 winner vs. Game 13 winner—11:35 AM

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Milwaukee 69  #3 Wright St. 63  

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona 75  #4 Canisius 72

G9: #2 Manhattan 87  #3 Quinnipiac 68

 

Championship Game—Monday, March 10

#2 Manhattan  71  #1 Iona 68

 

Mid-American Conference

Location—Opening Round at higher seed; all other rounds at Quicken Loans Arena, Cleveland

 

Opening Round—Monday, March 10

G1: #5 Ohio 76  #12 Ball St. 64

G2: #8 Miami (O) 71  #9 Kent St. 64

G3: #6 Eastern Michigan 72  #11 Central Michigan 60

G4: #7 Northern Illinois 54  #10 Bowling Green 51 ot

 

2nd Round—Wednesday, March 12

G5: #5 Ohio 63  #8 Miami (O) 55

G6: #6 Eastern Michigan 53  #7 Northern Illinois 48

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G7: #4 Akron (12-6/20-11) vs. #6 Ohio (11-7/23-10)—6:30 PM

G8: #3 Buffalo (13-5/19-9) vs. #6 Eastern Michigan (10-8/20-13)—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Western Michigan (14-4/21-9) vs. Game 7 winner—6:30 PM

G10: #2 Toledo (14-4/26-5) vs. Game 8 winner—9:00 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:30 PM on ESPN2

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. 78  #13 Maryland-Eastern Shore 74

G2: #5 Savannah St. 61  #12 South Carolina St. 47

G3: #8 Howard 53  #9 North Carolina A&T 47

G4: #7 Coppin St. 75  #10 Bethune-Cookman 68

G5: #6 Florida A&M 65  #11 Delaware St. 61

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central 92  #8 Howard 46

G7: #7 Coppin St. 83  #2 Hampton 77 

G8: #3 Morgan St. (11-5/13-15) vs. #6 Florida A&M (8-8/14-17)—3/13 @ 6:00 PM

G9: #4 Norfolk St. (11-5/18-13) vs. #5 Savannah St. (10-6/18-13)—3/13 @ 8:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: #1 UNC-Central (15-1/26-5) vs. Game 9 winner—6:00 PM

G11: #7 Coppin St. (7-9/12-19) vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:00 PM on ESPNU

 

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. 83  #2 Indiana St. 69

 

Mountain West Conference

Location—Thomas & Mack Center, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah St. 73 (7-11/18-13)  #9 Colorado St. 69

G2: #7 Fresno St. 61  #10 Air Force 59

G3: #6 Boise St. 83  #11 San Jose St. 52

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G4: #1 San Diego St. (16-2/27-3) vs. #8 Utah St. (7-11/18-13)—3:00 PM on CBSSN

G5: #4 U N L V (10-8/19-12) vs. #5 Wyoming (9-9/18-13)—5:30 PM on CBSSN

G6: #2 New Mexico (15-3/24-6) vs. #7 Fresno St. (9-9/17-15)—9:00 PM on CBSSN

G7: #3 Nevada (10-8/15-16) vs. #6 Boise St. (9-9/20-12)—11:30 PM on CBSSN

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G8: Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on CBSSN

G9: Game 6 winner vs. Game 7 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 8 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s 88  #1 Robert Morris 71

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73

 

Pac-12 Conference

Location—MGM Grand Garden Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah 67  #9 Washington 61

G2: #5 Colorado 59  #12 Southern Cal 56

G3: #7 Oregon 88  #10 Oregon St. 74

G4: #6 Stanford 74  #11 Washington St. 63

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G5: #1 Arizona (15-3/28-3) vs. #8 Utah (9-9/21-10)—3:00 PM on Pac-12 Network

G6: #4 California (10-8/19-12) vs. #5 Colorado (10-8/22-10)—5:30 PM on Pac-12 Network

G7: #2 U C L A (12-6/23-8) vs. #7 Oregon (10-8/23-8)—9:00 PM on Pac-12 Network

G8: #3 Arizona St. (10-8/21-10) vs. #6 Stanford (10-8/20-11)—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:00 PM on Fox Sports 1

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#2 American 55  #1 Boston U 36

 

Southeastern Conference

Location—Georgia Dome, Atlanta

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #13 South Carolina 74 (5-13/13-19)  #12 Auburn 56  

G2: #14 Mississippi St. 82  #11 Vanderbilt 68 

 

2nd Round—Thursday, March 13

G3: #8 Missouri (9-9/21-10) vs. #9 Texas A&M (8-10/17-14)—1:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G4: #5 Arkansas (10-8/21-10) vs. South Carolina (5-13/13-19)—3:30 PM on SEC-TV/ESPN3

G5: #7 L S U (9-9/18-12) vs. #10 Alabama (7-11/13-18)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G6: #6 Ole Miss (9-9/18-13) vs. #14 Mississippi St. (3-15/14-18)—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G7: #1 Florida (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—1:00 PM on ESPNU

G8: #4 Tennessee (11-7/20-11) vs. Game 4 winner—3:30 PM on ESPNU

G9: #2 Kentucky (12-6/22-9) vs. Game 5 winner—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G10: #3 Georgia (12-6/18-12) vs. Game 6 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—1:00 PM on ABC

G12: Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on ABC

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 11 winner vs. Game 12 winner—3:15 PM on ESPN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #5 Western Carolina 99  #1 Davidson 97  ot  

G9: #3 Wofford 71  #7 Georgia Southern 57 

 

Championship Game—Monday, March 10

#3 Wofford 56  #5 Western Carolina 53

 

Southland Conference

Location—Leonard E. Merrell Center, Katy, TX

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Nicholls St. 71  #5 Southeast Louisiana 64 

G2: #6 Oral Roberts 66  #7 McNeese St. 62

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Northwestern St. (12-6/16-13) vs. #8 Nicholls St. (10-8/14-14)—6:00 PM at southland.org

G4: #3 Sam Houston St. (13-5/21-9) vs. #6 Oral Roberts (10-8/17-15)—8:30 PM at southland.org

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Stephen F. Austin (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—6:00 PM on ESPN3

G6: #2 Texas A&M—C.C. (14-4/17-14) vs. Game 4 winner—8:30 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:30 PM on ESPN2

 

Southwestern Athletic Conference

Location—Toyota Center, Houston

 

Note: Arkansas-Pine Bluff, Grambling, Mississippi Valley St., and Southern are ineligible for the NCAA Tournament, and if one of these teams wins the SWAC Tournament, the league will select its representative for the automatic bid.

 

Opening Round—Tuesday, March 11

G1: #10 Grambling 84  #7 Jackson St. 75  

G2: #8 Prairie View 79  #9 Mississippi Valley 63

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G3: #2 Texas Southern 79  Grambling 54

G4: #8 Prairie View 64  #1 Southern 46  

G5: #3 Alabama St. (12-6/18-11) vs. #6 Alcorn St. (9-9/12-18)—1:30 PM on Thu

G6: #4 Arkanas-Pine Bluff (11-7/13-17) vs. #5 Alabama A&M (10-8/13-15) 9:00 PM on Thu

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: #2 Texas Southern (12-6/17-14) vs. Game 5 winner—3:30 PM

G8: #8 Prairie View (6-12/10-22) vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:30 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver 71 (8-6/16-14)  #5 S. Dakota 55

G3: #3 S. Dakota St. 71  #6 W. Illinois 50

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. 83  #4 Denver 48

G5: #2 IPFW 64  #3 S. Dakota St. 60

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 North Dakota St. 60  #2 IPFW 57

 

Sun Belt Conference

Location—Lakefront Arena, New Orleans

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #5 U A L R (9-9/14-16) vs. #8 Troy (6-12/11-19)—7:00 PM on Sun Belt Network

G2: #6 UT-Arlington (9-9/14-16) vs. #7 UL-Monroe (7-11/10-16)—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G3: #4 Arkansas St. (10-8/18-12) vs. Game 1 winner—7:00 PM on Sun Belt Network

G4: #3 UL-Lafayette (11-7/20-11) vs. Game 2 winner—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G5: #1 Georgia St. (17-1/24-7) vs. Game 3 winner—3:00 PM on Sun Belt Network

G6: #2 Western Kentucky (12-6/20-11) vs. Game 4 winner—5:30 PM on Sun Belt Network

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69  #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85  #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77  #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80  #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #2 B Y U 79 ot  #3 San Francisco 77

G8: #1 Gonzaga 70  #4 St. Mary’s 54

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 Gonzaga 75  #2 B Y U 64

 

Western Athletic Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #1 Utah Valley (13-3/19-10) vs. #8 Texas-Pan American (5-11/9-22)—3:00 PM

G2: #4 Mo.-Kansas City (7-9/10-19) vs. #5 Idaho (7-9/14-17)—5:30 PM

G3: #3 Chicago St. (8-8/13-18) vs. #6 Cal St.-Bakersfield (5-11/12-18)—9:00 PM

G4: #2 New Mexico St. (12-4/23-9) vs. #7 Seattle (5-11/13-16)—11:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Game 1 winner vs. Game 2 winner—9:00 PM

G6: Game 3 winner vs. Game 4 winner—11:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:00 PM on ESPNU

 

March 12, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for Wednesday, March 12

Last Updated: March 12, 2014 6:10 AM EDT

Headlines

Milwaukee defeats Wright St. to take the Horizon League title

Mount St. Mary’s shocks Robert Morris to return to the Dance for the first time in six years

North Dakota St. edges IPFW to take the Summit League title

Gonzaga holds off a 2nd half BYU rally to take the West Coast Conference title

Already In The Field of 68  (5 Teams)

1. Harvard—Ivy League (26-4)

2. Eastern Kentucky—Ohio Valley (24-9)

3. Mercer (26-8)

4. Wichita St. (34-0)

5. Coastal Carolina (21-12)

6. Delaware (25-9)

7. Manhattan (25-7)

8. Wofford (20-12)

9. Mount St. Mary’s (16-16)

10. North Dakota St. (25-6)

11. Milwaukee (21-13)

12. Gonzaga (28-6)

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  With last night’s win over St. Mary’s, Gonzaga moved from The Bubble to Safe status.  As of today, 12 teams on The Bubble will make the NCAA Tournament, while teams 13 through 22 are on outside, looking in.  Teams listed at numbers 9 through 12 are the last four in.  Teams listed #13 through #16 comprise the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble teams in the tournament will begin to shrink.  So, far, no major upsets have occurred, as Wichita State and Gonzaga won automatic bids.  Mount St. Mary’s upset win over Robert Morris only affects the NIT.

1. Stanford

2. Colorado

3. S M U

4. St. Joseph’s

5. B Y U

6. Pittsburgh

7. Oklahoma St.

8. Xavier

——————————

9. Tennessee

10. Dayton

11. Nebraska

12. Arkansas

——————————

13. Minnesota

14. California

15. Georgetown

16. St. John’s

——————————

17. Providence

18. Missouri

19. Utah

20. West Virginia

21. Green Bay

22. Southern Mississippi

 

Games Affecting The Bubble Today

CONFERENCE TOURNAMENTS

Leagues Earning A Dance Ticket Today

Patriot League

 

Semifinal Rounds

None

Quarterfinal Rounds

MEAC—2 of 4 quarterfinal games

SWAC—2 of 4 quarterfinal games

Second Round

Conference USA

Mid-American

Opening Round

American Athletic

Atlantic 10

ACC

Big 12

Big East

Mountain West

Pac-12

SEC

Southland

 

Schedules & Results

All times are Eastern Daylight

 

American Athletic Conference

Location—Fedex Forum, Memphis

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #7 Rutgers (5-13/11-20) vs. #10 South Florida (3-15/12-19)—7:00 PM on ESPNU

G2: #8 Temple (4-14/9-21) vs. #9 Central Florida (4-14/12-17)—9:30 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #3 S M U (12-6/23-8) vs. #6 Houston (8-10/16-15)—1:00 PM on ESPNU

G4: #2 Louisville (15-3/26-5) vs. Game 1 winner—3:00 PM on ESPNU

G5: #1 Cincinnati (15-3/26-5) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPNU

G6: #4 Connecticut (12-6/24-7) vs. #5 Memphis (12-6/23-8)—9:00 PM on ESPNU

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—6:00 PM on ESPN or ESPN2

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game

Game 7 winner vs. Game 8 winner—6:00 PM on ESPN

 

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #4 Albany 67  #1 Vermont 58  

G6: #2 Stony Brook 64  #3 Hartford 61

 

Championship Game—Saturday, March 15

#4 Albany (9-7/17-14) vs. #2 Stony Brook (13-3/23-9)—11:30 AM on ESPN2

 

Atlantic 10 Conference

Location—Barclay’s Center, Brooklyn

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 George Mason (4-12/11-19) vs. #13 Fordham (2-14/9-20)—7:00 PM on A-10 Network

 

2nd Round—Thursday, March 13

G2: #8 La Salle (7-9/15-15) vs. #9 St. Bonaventure (6-10/16-14)—12:00 Noon on NBC Sports Regional

G3: #5 Dayton (10-6/22-9) vs. Game 1 winner—2:30 PM on NBCSN

G4: #7 Richmond (8-8/18-13) vs. #10 Duquesne (5-11/13-16)—6:30 PM on NBCSN

G5: #6 U Mass (10-6/23-7) vs. #11 Rhode Island (5-11/14-17)—9:00 PM on NBC Sports Regional

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G6: #1 St. Louis (13-3/26-5) vs. Game 2 winner—12:00 Noon on NBCSN

G7: #4 St. Joseph’s (11-5/21-9) vs. Game 3 winner—2:30 PM on NBCSN

G8: #2 V C U (12-4/24-7) vs. Game 4 winner—6:30 PM on NBCSN

G9: #3 George Washington (11-5/23-7) vs. Game 5 winner—9:00 PM on NBCSN

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G10: Game 6 winner vs. Game 7 winner—1:30 PM on CBSSN

G11: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM on CBSSN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 10 winner vs. Game 11 winner—1:00 PM on CBS

 

Atlantic Coast Conference

Location—Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Wake Forest (6-12/16-15) vs. #13 Notre Dame (6-12/15-16)—1:00 PM on ESPN2/U

G2: #10 Miami (7-11/16-15) vs. #15 Virginia Tech (2-16/9-21)—3:30 PM on ESPN2/U

G3: #11 Georgia Tech (6-12/15-16) vs. #14 Boston College (4-14/8-23)—7:00 PM on ESPN2/U

 

2nd Round—Thursday, March 13

G4: #8 Maryland (9-9/17-14) vs. #9 Florida St. (9-9/18-12)—12:00 Noon on ESPNU

G5: #5 Pittsburgh (11-7/23-8) vs. Game 1 winner—2:00 PM on ESPNU

G6: #7 North Carolina St. (9-9/19-12) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPNU

G7: #6 Clemson (10-8/19-11) vs. Game 3 winner—9:00 PM on ESPNU

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G8: #1 Virginia (16-2/25-6) vs. Game 4 winner—12:00 Noon on ESPN2

G9: #4 North Carolina (13-5/23-8) vs. Game 5 winner—2:00 PM on ESPN2

G10: #2 Syracuse (14-4/27-4) vs. Game 6 winner—7:00 PM on ESPN2

G11: #3 Duke (13-5/24-7) vs. Game 7 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—1:00 PM on ESPN

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—3:00 PM on ESPN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 12 winner vs. Game 13 winner—1:00 PM on ESPN

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer 68  #1 Florida Gulf Coast 60

 

Big 12 Conference

Location—Sprint Center, Kansas City

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Oklahoma St. (8-10/20-11) vs. #9 Texas Tech (6-12/14-17)—7:00 PM on ESPN3

G2: #7 Baylor (9-9/21-10) vs. #10 T C U (0-18/9-21)—9:30 PM on ESPN3

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Iowa St. (11-7/23-7) vs. #5 Kansas St. (10-8/20-11)—12:30 PM on ESPN2

G4: #1 Kansas (14-4/23-8) vs. Game 1 winner—3:00 PM on ESPN2

G5: #2 Oklahoma (12-6/23-8) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPN3

G6: #3 Texas (11-7/22-9) vs. #6 West Virginia (9-9/17-14)—9:30 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM on ESPNU or ESPN3

G8: Game 5 winner vs. Game 9 winner—9:30 PM on ESPNU or ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Big East Conference

Location—Madison Square Garden, New York City

 

All Games Televised on Fox Sports 1

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Seton Hall (6-12/15-16) vs. #9 Butler (4-14/14-16)—7:00 PM

G2: #7 Georgetown (8-10/17-13) vs. #10 DePaul (3-15/11-20)—9:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #1 Villanova (16-2/28-3) vs. Game 1 winner—12:00 Noon

G4: #4 Providence (10-8/20-11) vs. #5 St. John’s (10-8/20-11)—2:30 PM

G5: #2 Creighton (14-4/24-6) vs. Game 2 winner—7:00 PM

G6: #3 Xavier (10-8/20-11) vs. #6 Marquette (9-9/17-14)—9:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Big Sky Conference

Location: Dee Events Center (Weber St.), Ogden, UT

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 North Dakota (12-8/15-15) vs. #7 Sacramento St. (10-10/14-15)—4:05 PM

G2: #3 Northern Arizona (12-8/15-16) vs. #6 Northern Colorado (11-9/17-12)—6:30 PM

G3: #4 Montana (12-8/17-12) vs. #5 Portland St. (11-9/16-13)—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G4: Highest Remaining seed vs. 2nd Highest Remaining seed—6:30 PM

G5: Weber St. (14-6/17-11) vs. Lowest Remaining seed—9:05 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 4 winner vs. Game 5 winner—8:00 PM on ESPNU

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1S Coastal Carolina 76  #4S Winthrop 61 

 

Big Ten Conference

Location—Banker’s Life Fieldhouse, Indianapolis

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #8 Indiana (7-11/17-14) vs. #9 Illinois (7-11/18-13)—12:00 Noon on Big Ten Network

G2: #5 Ohio St. (10-8/23-8) vs. #12 Purdue (5-13/15-16)—2:30 PM on Big Ten Network

G3: #7 Minnesota (8-10/19-12) vs. #10 Penn St. (6-12/15-16)—6:30 PM on ESPN2

G4: #6 Iowa (9-9/20-11) vs. #11 Northwestern (6-12/13-18)—9:00 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Michigan (15-3/23-7) vs. Game 1 winner—12:00 Noon on ESPN or ESPN2

G6: #4 Nebraska (11-7/19-11) vs. Game 2 winner—2:30 PM on ESPN or ESPN2

G7: #2 Wisconsin (12-6/25-6) vs. Game 3 winner—6:30 PM on Big Ten Network

G8: #3 Michigan St. (12-6/23-8) vs. Game 4 winner—9:00 PM on Big Ten Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:40 PM on CBS

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:20 PM on CBS

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on CBS

 

Big West Conference

Location—Honda Center, Anaheim

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 U C S B (12-4/21-8) vs. #7 Cal Poly (6-10/10-19)—3:00 PM on Prime Ticket

G2: #3 Long Beach St. (10-6/14-16) vs. #6 Cal St. Fullerton (6-10/11-19)—5:30 PM on Prime Ticket

G3: #1 UC-Irvine (13-3/22-10) vs. #8 UC-Riverside (5-11/10-20)—9:00 PM on Prime Ticket

G4: #4 Hawaii (9-7/20-10) vs. #5 Cal St. Northridge (7-9/15-17)—11:30 PM on Prime Ticket

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Highest Remaining Seed vs. Lowest Remaining Seed—9:30 PM on ESPN3

G6: 2nd Highest Remaining Seed vs. 3rd Highest Remaining Seed—12:00 Midnight on ESPNU

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:30 PM on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware 87  #5 Northeastern 74

G7: #3 William & Mary 75  #2 Towson 71

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Delaware 75  #3 William & Mary 74

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas 63  #15 Rice 62 ot

G2: #14 Marshall 63  #11 Florida Atlantic 59

G3: #12 East Carolina 79  #13 U T S A 76

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane (8-8/16-15) vs. #10 North Texas (6-10/16-15)—2:00 PM

G5: #6 Old Dominion (9-7/15-16) vs. #14 Marshall (4-12/11-21)—4:30 PM

G6: #5 U T E P (12-4/22-9) vs. #12 East Carolina (5-11/17-15)—8:00 PM

G7: #8 U A B (7-9/18-12) vs. #9 Charlotte (7-9/16-13)—10:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa (13-3/18-12) vs. Game 4 winner—2:00 PM

G9: #3 Middle Tennessee (13-3/23-8) vs. Game 5 winner—4:30 PM

G10: #4 Southern Miss. (13-3/26-5) vs. Game 6 winner—8:00 PM

G11: #1 Louisiana Tech (13-3/25-6) vs/ Game 7 winner—10:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15 (on CBS)

Game 12 winner vs. Game 13 winner—11:35 AM

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Milwaukee 69  #3 Wright St. 63  

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona 75  #4 Canisius 72

G9: #2 Manhattan 87  #3 Quinnipiac 68

 

Championship Game—Monday, March 10

#2 Manhattan  71  #1 Iona 68

 

Mid-American Conference

Location—Opening Round at higher seed; all other rounds at Quicken Loans Arena, Cleveland

 

Opening Round—Monday, March 10

G1: #5 Ohio 76  #12 Ball St. 64

G2: #8 Miami (O) 71  #9 Kent St. 64

G3: #6 Eastern Michigan 72  #11 Central Michigan 60

G4: #7 Northern Illinois 54  #10 Bowling Green 51 ot

 

2nd Round—Wednesday, March 12

G5: Ohio (11-7/22-10) vs. Miami (O) (8-10/13-17)—6:00 PM

G6: Eastern Michigan (10-8/19-13) vs. Northern Illinois (8-10/15-16)—8:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G7: #4 Akron (12-6/20-11) vs. Game 5 winner—6:30 PM

G8: #3 Buffalo (13-5/19-9) vs. Game 6 winner—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Western Michigan (14-4/21-9) vs. Game 7 winner—6:30 PM

G10: #2 Toledo (14-4/26-5) vs. Game 8 winner—9:00 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:30 PM on ESPN2

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. 78  #13 Maryland-Eastern Shore 74

G2: #5 Savannah St. 61  #12 South Carolina St. 47

G3: #8 Howard 53  #9 North Carolina A&T 47

G4: #7 Coppin St. 75  #10 Bethune-Cookman 68

G5: #6 Florida A&M 65  #11 Delaware St. 61

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central (15-1/25-5) vs. #8 Howard (5-11/8-24)—3/12 @ 6:00 PM

G7: #2 Hampton (13-3/18-11) vs. #7 Coppin St. (7-9/11-19)—3/12 @ 8:30 PM

G8: #3 Morgan St. (11-5/13-15) vs. #6 Florida A&M (8-8/14-17)—3/13 @ 6:00 PM

G9: #4 Norfolk St. (11-5/18-13) vs. #5 Savannah St. (10-6/18-13)—3/13 @ 8:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: Game 6 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:00 PM on ESPNU

 

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. 83  #2 Indiana St. 69

 

Mountain West Conference

Location—Thomas & Mack Center, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah St. (7-11/17-13) vs. #9 Colorado St. (7-11/16-15)—5:00 PM on MW Network

G2: #7 Fresno St. (9-9/16-15) vs. #10 Air Force (6-12/12-17)—7:30 PM on MW Network

G3: #6 Boise St. (9-9/19-12) vs. #11 San Jose St. (1-17/7-23)—10:00 PM on MW Network

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G4: #1 San Diego St. (16-2/27-3) vs. Game 1 winner—3:00 PM on CBSSN

G5: #4 U N L V (10-8/19-12) vs. #5 Wyoming (9-9/18-13)—5:30 PM on CBSSN

G6: #2 New Mexico (15-3/24-6) vs. Game 2 winner—9:00 PM on CBSSN

G7: #3 Nevada (10-8/15-16) vs. Game 3 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G8: Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on CBSSN

G9: Game 6 winner vs. Game 7 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 8 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s 88  #1 Robert Morris 71

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73

 

Pac-12 Conference

Location—MGM Grand Garden Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah (9-9/20-10) vs. #9 Washington (9-9/17-14)—3:00 PM on Pac-12 Network

G2: #5 Colorado (10-8/21-10) vs. #12 Southern Cal (2-16/11-20)—5:30 PM on Pac-12 Network

G3: #7 Oregon (10-8/22-8) vs. #10 Oregon St. (8-10/16-14)—9:00 PM on Pac-12 Network

G4: #6 Stanford (10-8/19-11) vs. #11 Washington St. (3-15/10-20)—11:30 PM on Pac-12 Network

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G5: #1 Arizona (15-3/28-3) vs. Game 1 winner—3:00 PM on Pac-12 Network

G6: #4 California (10-8/19-12) vs. Game 2 winner—5:30 PM on Pac-12 Network

G7: #2 U C L A (12-6/23-8) vs. Game 3 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G8: #3 Arizona St. (10-8/21-10) vs. Game 4 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:00 PM on Fox Sports 1

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#1 Boston U (15-3/24-9) vs. #2 American (13-5/19-12)—7:30 PM on CBS SN

 

Southeastern Conference

Location—Georgia Dome, Atlanta

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Auburn (6-12/14-15) vs. #13 South Carolina (5-13/12-19)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G2: #11 Vanderbilt (7-11/15-15) vs. #14 Mississippi St. (3-15/13-18)—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

2nd Round—Thursday, March 13

G3: #8 Missouri (9-9/21-10) vs. #9 Texas A&M (8-10/17-14)—1:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G4: #5 Arkansas (10-8/21-10) vs. Game 1 winner—3:30 PM on SEC-TV/ESPN3

G5: #7 L S U (9-9/18-12) vs. #10 Alabama (7-11/13-18)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G6: #6 Ole Miss (9-9/18-13) vs. Game 2 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G7: #1 Florida (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—1:00 PM on ESPNU

G8: #4 Tennessee (11-7/20-11) vs. Game 4 winner—3:30 PM on ESPNU

G9: #2 Kentucky (12-6/22-9) vs. Game 5 winner—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G10: #3 Georgia (12-6/18-12) vs. Game 6 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—1:00 PM on ABC

G12: Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on ABC

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 11 winner vs. Game 12 winner—3:15 PM on ESPN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #5 Western Carolina 99  #1 Davidson 97  ot  

G9: #3 Wofford 71  #7 Georgia Southern 57 

 

Championship Game—Monday, March 10

#3 Wofford 56  #5 Western Carolina 53

 

Southland Conference

Location—Leonard E. Merrell Center, Katy, TX

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #5 Southeast Louisiana (7-11/12-17) vs. #8 Nicholls St. (10-8/13-14)—6:00 PM at southland.org

G2: #6 Oral Roberts (10-8/16-15) vs. #7 McNeese St. (9-9/11-19)—8:30 PM at southland.org

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Northwestern St. (12-6/16-13) vs. Game 1 winner—6:00 PM at southland.org

G4: #3 Sam Houston St. (13-5/21-9) vs. Game 2 winner—8:30 PM at southland.org

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Stephen F. Austin (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—6:00 PM on ESPN3

G6: #2 Texas A&M—C.C. (14-4/17-14) vs. Game 4 winner—8:30 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:30 PM on ESPN2

 

Southwestern Athletic Conference

Location—Toyota Center, Houston

 

Note: Arkansas-Pine Bluff, Grambling, Mississippi Valley St., and Southern are ineligible for the NCAA Tournament, and if one of these teams wins the SWAC Tournament, the league will select its representative for the automatic bid.

 

Opening Round—Tuesday, March 11

G1: #10 Grambling 84  #7 Jackson St. 75  

G2: #8 Prairie View 79 (6-12/9-22)  #9 Mississippi Valley 63

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G3: #2 Texas Southern (12-6/16-14) vs. Grambling (3-15/5-23)—1:30 PM on Wed

G4: #1 Southern (15-3/19-12) vs. #8 Prairie View (6-12/9-22)—9:00 PM on Wed

G5: #3 Alabama St. (12-6/18-11) vs. #6 Alcorn St. (9-9/12-18)—1:30 PM on Thu

G6: #4 Arkanas-Pine Bluff (11-7/13-17) vs. #5 Alabama A&M (10-8/13-15) 9:00 PM on Thu

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 5 winner—3:30 PM

G8: Game 4 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:30 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver 71 (8-6/16-14)  #5 S. Dakota 55

G3: #3 S. Dakota St. 71  #6 W. Illinois 50

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. 83  #4 Denver 48

G5: #2 IPFW 64  #3 S. Dakota St. 60

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 North Dakota St. 60  #2 IPFW 57

 

Sun Belt Conference

Location—Lakefront Arena, New Orleans

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #5 U A L R (9-9/14-16) vs. #8 Troy (6-12/11-19)—7:00 PM on Sun Belt Network

G2: #6 UT-Arlington (9-9/14-16) vs. #7 UL-Monroe (7-11/10-16)—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G3: #4 Arkansas St. (10-8/18-12) vs. Game 1 winner—7:00 PM on Sun Belt Network

G4: #3 UL-Lafayette (11-7/20-11) vs. Game 2 winner—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G5: #1 Georgia St. (17-1/24-7) vs. Game 3 winner—3:00 PM on Sun Belt Network

G6: #2 Western Kentucky (12-6/20-11) vs. Game 4 winner—5:30 PM on Sun Belt Network

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69  #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85  #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77  #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80  #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #2 B Y U 79 ot  #3 San Francisco 77

G8: #1 Gonzaga 70  #4 St. Mary’s 54

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 Gonzaga 75  #2 B Y U 64

 

Western Athletic Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #1 Utah Valley (13-3/19-10) vs. #8 Texas-Pan American (5-11/9-22)—3:00 PM

G2: #4 Mo.-Kansas City (7-9/10-19) vs. #5 Idaho (7-9/14-17)—5:30 PM

G3: #3 Chicago St. (8-8/13-18) vs. #6 Cal St.-Bakersfield (5-11/12-18)—9:00 PM

G4: #2 New Mexico St. (12-4/23-9) vs. #7 Seattle (5-11/13-16)—11:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Game 1 winner vs. Game 2 winner—9:00 PM

G6: Game 3 winner vs. Game 4 winner—11:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:00 PM on ESPNU

 

March 11, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for Tuesday, March 11, 2014

Last Updated: March 11, 2014 6:15 AM EDT

Headlines

Delaware edges William & Mary by one point to take the Colonial Athletic automatic bid

Manhattan slips past Iona to win the automatic bid from the MAAC

Wofford punches a ticket from the Southern Conference

Gonzaga and B Y U advance to the WCC Championship Game

 

Already In The Field of 68  (5 Teams)

1. Harvard—Ivy League (26-4)

2. Eastern Kentucky—Ohio Valley (24-9)

3. Mercer (26-8)

4. Wichita St. (34-0)

5. Coastal Carolina (21-12)

6. Delaware (25-9)

7. Manhattan (25-7)

8. Wofford (20-12)

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  With last night’s win over St. Mary’s, Gonzaga moved from The Bubble to Safe status.  As of today, 12 teams on The Bubble will make the NCAA Tournament, while teams 13 through 22 are on outside, looking in.  Teams listed at numbers 9 through 12 are the last four in.  Teams listed #13 through #16 comprise the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble teams in the tournament will begin to shrink.  So, far, no major upsets have occurred, as Wichita State won the MVC automatic bid and Gonzaga will probably stay in the field if they lose in the title game.

 

1. Stanford

2. B Y U

3. Colorado

4. S M U

5. St. Joseph’s

6. Pittsburgh

7. Oklahoma St.

8. Xavier

——————————

9. Tennessee

10. Dayton

11. Nebraska

12. Arkansas

——————————

13. Minnesota

14. California

15. Georgetown

16. St. John’s

——————————

17. Providence

18. Missouri

19. Utah

20. West Virginia

21. Green Bay

22. Southern Mississippi

 

Games Affecting The Bubble Today

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

Leagues Earning A Dance Ticket Today

Northeast

Summit

West Coast

 

Semifinal Rounds

None

 

Quarterfinal Rounds

None

 

Opening Rounds

Conference USA

Mideastern Athletic (remaining 3 games of opening round)

Southwestern Athletic

 

Schedules & Results

All times are Eastern Daylight

 

American Athletic Conference

Location—Fedex Forum, Memphis

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #7 Rutgers (5-13/11-20) vs. #10 South Florida (3-15/12-19)—7:00 PM on ESPNU

G2: #8 Temple (4-14/9-21) vs. #9 Central Florida (4-14/12-17)—9:30 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #3 S M U (12-6/23-8) vs. #6 Houston (8-10/16-15)—1:00 PM on ESPNU

G4: #2 Louisville (15-3/26-5) vs. Game 1 winner—3:00 PM on ESPNU

G5: #1 Cincinnati (15-3/26-5) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPNU

G6: #4 Connecticut (12-6/24-7) vs. #5 Memphis (12-6/23-8)—9:00 PM on ESPNU

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—6:00 PM on ESPN or ESPN2

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game

Game 7 winner vs. Game 8 winner—6:00 PM on ESPN

 

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #4 Albany 67  #1 Vermont 58  

G6: #2 Stony Brook 64  #3 Hartford 61

 

Championship Game—Saturday, March 15

#4 Albany (9-7/17-14) vs. #2 Stony Brook (13-3/23-9)—11:30 AM on ESPN2

 

Atlantic 10 Conference

Location—Barclay’s Center, Brooklyn

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 George Mason (4-12/11-19) vs. #13 Fordham (2-14/9-20)—7:00 PM on A-10 Network

 

2nd Round—Thursday, March 13

G2: #8 La Salle (7-9/15-15) vs. #9 St. Bonaventure (6-10/16-14)—12:00 Noon on NBC Sports Regional

G3: #5 Dayton (10-6/22-9) vs. Game 1 winner—2:30 PM on NBCSN

G4: #7 Richmond (8-8/18-13) vs. #10 Duquesne (5-11/13-16)—6:30 PM on NBCSN

G5: #6 U Mass (10-6/23-7) vs. #11 Rhode Island (5-11/14-17)—9:00 PM on NBC Sports Regional

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G6: #1 St. Louis (13-3/26-5) vs. Game 2 winner—12:00 Noon on NBCSN

G7: #4 St. Joseph’s (11-5/21-9) vs. Game 3 winner—2:30 PM on NBCSN

G8: #2 V C U (12-4/24-7) vs. Game 4 winner—6:30 PM on NBCSN

G9: #3 George Washington (11-5/23-7) vs. Game 5 winner—9:00 PM on NBCSN

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G10: Game 6 winner vs. Game 7 winner—1:30 PM on CBSSN

G11: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM on CBSSN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 10 winner vs. Game 11 winner—1:00 PM on CBS

 

Atlantic Coast Conference

Location—Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Wake Forest (6-12/16-15) vs. #13 Notre Dame (6-12/15-16)—1:00 PM on ESPN2/U

G2: #10 Miami (7-11/16-15) vs. #15 Virginia Tech (2-16/9-21)—3:30 PM on ESPN2/U

G3: #11 Georgia Tech (6-12/15-16) vs. #14 Boston College (4-14/8-23)—7:00 PM on ESPN2/U

 

2nd Round—Thursday, March 13

G4: #8 Maryland (9-9/17-14) vs. #9 Florida St. (9-9/18-12)—12:00 Noon on ESPNU

G5: #5 Pittsburgh (11-7/23-8) vs. Game 1 winner—2:00 PM on ESPNU

G6: #7 North Carolina St. (9-9/19-12) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPNU

G7: #6 Clemson (10-8/19-11) vs. Game 3 winner—9:00 PM on ESPNU

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G8: #1 Virginia (16-2/25-6) vs. Game 4 winner—12:00 Noon on ESPN2

G9: #4 North Carolina (13-5/23-8) vs. Game 5 winner—2:00 PM on ESPN2

G10: #2 Syracuse (14-4/27-4) vs. Game 6 winner—7:00 PM on ESPN2

G11: #3 Duke (13-5/24-7) vs. Game 7 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—1:00 PM on ESPN

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—3:00 PM on ESPN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 12 winner vs. Game 13 winner—1:00 PM on ESPN

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer 68  #1 Florida Gulf Coast 60

 

Big 12 Conference

Location—Sprint Center, Kansas City

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Oklahoma St. (8-10/20-11) vs. #9 Texas Tech (6-12/14-17)—7:00 PM on ESPN3

G2: #7 Baylor (9-9/21-10) vs. #10 T C U (0-18/9-21)—9:30 PM on ESPN3

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Iowa St. (11-7/23-7) vs. #5 Kansas St. (10-8/20-11)—12:30 PM on ESPN2

G4: #1 Kansas (14-4/23-8) vs. Game 1 winner—3:00 PM on ESPN2

G5: #2 Oklahoma (12-6/23-8) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPN3

G6: #3 Texas (11-7/22-9) vs. #6 West Virginia (9-9/17-14)—9:30 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM on ESPNU or ESPN3

G8: Game 5 winner vs. Game 9 winner—9:30 PM on ESPNU or ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Big East Conference

Location—Madison Square Garden, New York City

 

All Games Televised on Fox Sports 1

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Seton Hall (6-12/15-16) vs. #9 Butler (4-14/14-16)—7:00 PM

G2: #7 Georgetown (8-10/17-13) vs. #10 DePaul (3-15/11-20)—9:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #1 Villanova (16-2/28-3) vs. Game 1 winner—12:00 Noon

G4: #4 Providence (10-8/20-11) vs. #5 St. John’s (10-8/20-11)—2:30 PM

G5: #2 Creighton (14-4/24-6) vs. Game 2 winner—7:00 PM

G6: #3 Xavier (10-8/20-11) vs. #6 Marquette (9-9/17-14)—9:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Big Sky Conference

Location: Dee Events Center (Weber St.), Ogden, UT

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 North Dakota (12-8/15-15) vs. #7 Sacramento St. (10-10/14-15)—4:05 PM

G2: #3 Northern Arizona (12-8/15-16) vs. #6 Northern Colorado (11-9/17-12)—6:30 PM

G3: #4 Montana (12-8/17-12) vs. #5 Portland St. (11-9/16-13)—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G4: Highest Remaining seed vs. 2nd Highest Remaining seed—6:30 PM

G5: Weber St. (14-6/17-11) vs. Lowest Remaining seed—9:05 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 4 winner vs. Game 5 winner—8:00 PM on ESPNU

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1S Coastal Carolina 76  #4S Winthrop 61 

 

Big Ten Conference

Location—Banker’s Life Fieldhouse, Indianapolis

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #8 Indiana (7-11/17-14) vs. #9 Illinois (7-11/18-13)—12:00 Noon on Big Ten Network

G2: #5 Ohio St. (10-8/23-8) vs. #12 Purdue (5-13/15-16)—2:30 PM on Big Ten Network

G3: #7 Minnesota (8-10/19-12) vs. #10 Penn St. (6-12/15-16)—6:30 PM on ESPN2

G4: #6 Iowa (9-9/20-11) vs. #11 Northwestern (6-12/13-18)—9:00 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Michigan (15-3/23-7) vs. Game 1 winner—12:00 Noon on ESPN or ESPN2

G6: #4 Nebraska (11-7/19-11) vs. Game 2 winner—2:30 PM on ESPN or ESPN2

G7: #2 Wisconsin (12-6/25-6) vs. Game 3 winner—6:30 PM on Big Ten Network

G8: #3 Michigan St. (12-6/23-8) vs. Game 4 winner—9:00 PM on Big Ten Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:40 PM on CBS

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:20 PM on CBS

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on CBS

 

Big West Conference

Location—Honda Center, Anaheim

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 U C S B (12-4/21-8) vs. #7 Cal Poly (6-10/10-19)—3:00 PM on Prime Ticket

G2: #3 Long Beach St. (10-6/14-16) vs. #6 Cal St. Fullerton (6-10/11-19)—5:30 PM on Prime Ticket

G3: #1 UC-Irvine (13-3/22-10) vs. #8 UC-Riverside (5-11/10-20)—9:00 PM on Prime Ticket

G4: #4 Hawaii (9-7/20-10) vs. #5 Cal St. Northridge (7-9/15-17)—11:30 PM on Prime Ticket

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Highest Remaining Seed vs. Lowest Remaining Seed—9:30 PM on ESPN3

G6: 2nd Highest Remaining Seed vs. 3rd Highest Remaining Seed—12:00 Midnight on ESPNU

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:30 PM on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware 87  #5 Northeastern 74

G7: #3 William & Mary 75  #2 Towson 71

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Delaware 75  #3 William & Mary 74

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas (6-10/15-15) vs. #15 Rice (2-14/7-22)—5:30 PM

G2: #11 Florida Atlantic (5-11/10-21) vs. #14 Marshall (4-12/10-21)—8:00 PM

G3: #12 East Carolina (5-11/16-15) vs. #13 U T S A (4-12/8-21)—10:30 PM

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane (8-8/16-15) vs. Game 1 winner—2:00 PM

G5: #6 Old Dominion (9-7/15-16) vs. Game 2 winner—4:30 PM

G6: #5 U T E P (12-4/22-9) vs. Game 3 winner—8:00 PM

G7: #8 U A B (7-9/18-12) vs. Game 4 winner—10:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa (13-3/18-12) vs. Game 4 winner—2:00 PM

G9: #3 Middle Tennessee (13-3/23-8) vs. Game 5 winner—4:30 PM

G10: #4 Southern Miss. (13-3/26-5) vs. Game 6 winner—8:00 PM

G11: #1 Louisiana Tech (13-3/25-6) vs/ Game 7 winner—10:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15 (on CBS)

Game 12 winner vs. Game 13 winner—11:35 AM

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#3 Wright St. (10-6/20-13) vs. #5 Milwaukee (7-9/20-13)—7:00 PM on ESPN

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona 75  #4 Canisius 72

G9: #2 Manhattan 87  #3 Quinnipiac 68

 

Championship Game—Monday, March 10

#2 Manhattan  71  #1 Iona 68

 

Mid-American Conference

Location—Opening Round at higher seed; all other rounds at Quicken Loans Arena, Cleveland

 

Opening Round—Monday, March 10

G1: #5 Ohio 76  #12 Ball St. 64

G2: #8 Miami (O) 71  #9 Kent St. 64

G3: #6 Eastern Michigan 72  #11 Central Michigan 60

G4: #7 Northern Illinois 54  #10 Bowling Green 51 ot

 

2nd Round—Wednesday, March 12

G5: Ohio (11-7/22-10) vs. Miami (O) (8-10/13-17)—6:00 PM

G6: Eastern Michigan (10-8/19-13) vs. Northern Illinois (8-10/15-16)—8:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G7: #4 Akron (12-6/20-11) vs. Game 5 winner—6:30 PM

G8: #3 Buffalo (13-5/19-9) vs. Game 6 winner—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Western Michigan (14-4/21-9) vs. Game 7 winner—6:30 PM

G10: #2 Toledo (14-4/26-5) vs. Game 8 winner—9:00 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:30 PM on ESPN2

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. 78  #13 Maryland-Eastern Shore 74

G2: #5 Savannah St. 61  #12 South Carolina St. 47

G3: #8 Howard (5-11/7-24) vs. #9 North Carolina A&T (5-11/9-22)—3/11 @ 4:00 PM

G4: #7 Coppin St. (7-9/10-19) vs. #10 Bethune-Cookman (5-11/7-24)—3/11 @ 6:30 PM

G5: #6 Florida A&M (8-8/13-17) vs. #11 Delaware St. (5-11/9-20)—3/11 @ 9:00 PM

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central (15-1/25-5) vs. Game 3 winner—3/12 @ 6:00 PM

G7: #2 Hampton (13-3/18-11) vs. Game 4 winner—3/12 @ 8:30 PM

G8: #3 Morgan St. (11-5/13-15) vs. Game 5 winner—3/13 @ 6:00 PM

G9: #4 Norfolk St. (11-5/18-13) vs. #5 Savannah St. (10-6/18-13)—3/13 @ 8:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: Game 6 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:00 PM on ESPNU

 

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. 83  #2 Indiana St. 69

 

Mountain West Conference

Location—Thomas & Mack Center, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah St. (7-11/17-13) vs. #9 Colorado St. (7-11/16-15)—5:00 PM on MW Network

G2: #7 Fresno St. (9-9/16-15) vs. #10 Air Force (6-12/12-17)—7:30 PM on MW Network

G3: #6 Boise St. (9-9/19-12) vs. #11 San Jose St. (1-17/7-23)—10:00 PM on MW Network

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G4: #1 San Diego St. (16-2/27-3) vs. Game 1 winner—3:00 PM on CBSSN

G5: #4 U N L V (10-8/19-12) vs. #5 Wyoming (9-9/18-13)—5:30 PM on CBSSN

G6: #2 New Mexico (15-3/24-6) vs. Game 2 winner—9:00 PM on CBSSN

G7: #3 Nevada (10-8/15-16) vs. Game 3 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G8: Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on CBSSN

G9: Game 6 winner vs. Game 7 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 8 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s (9-7/16-16) vs. #1 Robert Morris (14-2/21-12)—7:00 PM on ESPN2

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73

 

Pac-12 Conference

Location—MGM Grand Garden Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah (9-9/20-10) vs. #9 Washington (9-9/17-14)—3:00 PM on Pac-12 Network

G2: #5 Colorado (10-8/21-10) vs. #12 Southern Cal (2-16/11-20)—5:30 PM on Pac-12 Network

G3: #7 Oregon (10-8/22-8) vs. #10 Oregon St. (8-10/16-14)—9:00 PM on Pac-12 Network

G4: #6 Stanford (10-8/19-11) vs. #11 Washington St. (3-15/10-20)—11:30 PM on Pac-12 Network

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G5: #1 Arizona (15-3/28-3) vs. Game 1 winner—3:00 PM on Pac-12 Network

G6: #4 California (10-8/19-12) vs. Game 2 winner—5:30 PM on Pac-12 Network

G7: #2 U C L A (12-6/23-8) vs. Game 3 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G8: #3 Arizona St. (10-8/21-10) vs. Game 4 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:00 PM on Fox Sports 1

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#1 Boston U (15-3/24-9) vs. #2 American (13-5/19-12)—7:30 PM on CBS SN

 

Southeastern Conference

Location—Georgia Dome, Atlanta

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Auburn (6-12/14-15) vs. #13 South Carolina (5-13/12-19)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G2: #11 Vanderbilt (7-11/15-15) vs. #14 Mississippi St. (3-15/13-18)—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

2nd Round—Thursday, March 13

G3: #8 Missouri (9-9/21-10) vs. #9 Texas A&M (8-10/17-14)—1:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G4: #5 Arkansas (10-8/21-10) vs. Game 1 winner—3:30 PM on SEC-TV/ESPN3

G5: #7 L S U (9-9/18-12) vs. #10 Alabama (7-11/13-18)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G6: #6 Ole Miss (9-9/18-13) vs. Game 2 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G7: #1 Florida (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—1:00 PM on ESPNU

G8: #4 Tennessee (11-7/20-11) vs. Game 4 winner—3:30 PM on ESPNU

G9: #2 Kentucky (12-6/22-9) vs. Game 5 winner—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G10: #3 Georgia (12-6/18-12) vs. Game 6 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—1:00 PM on ABC

G12: Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on ABC

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 11 winner vs. Game 12 winner—3:15 PM on ESPN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #5 Western Carolina 99  #1 Davidson 97  ot  

G9: #3 Wofford 71  #7 Georgia Southern 57 

 

Championship Game—Monday, March 10

#3 Wofford 56  #5 Western Carolina 53

 

Southland Conference

Location—Leonard E. Merrell Center, Katy, TX

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #5 Southeast Louisiana (7-11/12-17) vs. #8 Nicholls St. (10-8/13-14)—6:00 PM at southland.org

G2: #6 Oral Roberts (10-8/16-15) vs. #7 McNeese St. (9-9/11-19)—8:30 PM at southland.org

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Northwestern St. (12-6/16-13) vs. Game 1 winner—6:00 PM at southland.org

G4: #3 Sam Houston St. (13-5/21-9) vs. Game 2 winner—8:30 PM at southland.org

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Stephen F. Austin (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—6:00 PM on ESPN3

G6: #2 Texas A&M—C.C. (14-4/17-14) vs. Game 4 winner—8:30 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:30 PM on ESPN2

 

Southwestern Athletic Conference

Location—Toyota Center, Houston

 

Note: Arkansas-Pine Bluff, Grambling, Mississippi Valley St., and Southern are ineligible for the NCAA Tournament, and if one of these teams wins the SWAC Tournament, the league will select its representative for the automatic bid.

 

Opening Round—Tuesday, March 11

G1: #7 Jackson St. (7-11/11-19) vs. #10 Grambling (3-15/4-23)—1:30 PM

G2: #8 Prairie View (6-12/8-22) vs. #9 Mississippi Valley (5-13/9-22)—9:00 PM

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G3: #2 Texas Southern (12-6/16-14) vs. Game 1 winner—1:30 PM on Wed

G4: #1 Southern (15-3/19-12) vs. Game 2 winner—9:00 PM on Wed

G5: #3 Alabama St. (12-6/18-11) vs. #6 Alcorn St. (9-9/12-18)—1:30 PM on Thu

G6: #4 Arkanas-Pine Bluff (11-7/13-17) vs. #5 Alabama A&M (10-8/13-15) 9:00 PM on Thu

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 5 winner—3:30 PM

G8: Game 4 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:30 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver 71 (8-6/16-14)  #5 S. Dakota 55

G3: #3 S. Dakota St. 71  #6 W. Illinois 50

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. 83  #4 Denver 48

G5: #2 IPFW 64  #3 S. Dakota St. 60

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 North Dakota St. (12-2/24-6) vs. #2 IPFW (10-4/24-9)—9:00 PM on ESPN2

 

Sun Belt Conference

Location—Lakefront Arena, New Orleans

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #5 U A L R (9-9/14-16) vs. #8 Troy (6-12/11-19)—7:00 PM on Sun Belt Network

G2: #6 UT-Arlington (9-9/14-16) vs. #7 UL-Monroe (7-11/10-16)—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G3: #4 Arkansas St. (10-8/18-12) vs. Game 1 winner—7:00 PM on Sun Belt Network

G4: #3 UL-Lafayette (11-7/20-11) vs. Game 2 winner—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G5: #1 Georgia St. (17-1/24-7) vs. Game 3 winner—3:00 PM on Sun Belt Network

G6: #2 Western Kentucky (12-6/20-11) vs. Game 4 winner—5:30 PM on Sun Belt Network

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69  #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85  #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77  #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80  #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #2 B Y U 79 ot  #3 San Francisco 77

G8: #1 Gonzaga 70  #4 St. Mary’s 54

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#1 Gonzaga (15-3/27-6) vs. #2 B Y U (13-5/23-10)—9:00 PM on ESPN

 

Western Athletic Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #1 Utah Valley (13-3/19-10) vs. #8 Texas-Pan American (5-11/9-22)—3:00 PM

G2: #4 Mo.-Kansas City (7-9/10-19) vs. #5 Idaho (7-9/14-17)—5:30 PM

G3: #3 Chicago St. (8-8/13-18) vs. #6 Cal St.-Bakersfield (5-11/12-18)—9:00 PM

G4: #2 New Mexico St. (12-4/23-9) vs. #7 Seattle (5-11/13-16)—11:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Game 1 winner vs. Game 2 winner—9:00 PM

G6: Game 3 winner vs. Game 4 winner—11:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:00 PM on ESPNU

 

March 10, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for Monday, March 10, 2014

Last Updated: March 10, 2014 12:05 AM EDT

Headlines

Wichita St. wins MVC Title to improve to 34-0

Syracuse bursts Florida St.’s bubble

Minnesota stays alive with win over Penn St.

Nebraska looks impressive in upset of Wisconsin

La Salle edges cross-town rival St. Joe’s to push the Hawks down a few notches

 

Already In The Field of 68  (5 Teams)

Harvard—Ivy League (26-4)

Eastern Kentucky—Ohio Valley (24-9)

Mercer (26-8)

Wichita St. (34-0)

Coastal Carolina (21-12)

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  Beginning today, we have abridged the list, giving safe status to five teams that are now safely in the Dance.  There are now just a baker’s dozen on the good side of The Bubble.  Teams listed at numbers 10 through 13 are the last four in.  Teams listed at 14 and lower are not in the tournament, with teams listed #14 through #17 as the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble teams in the tournament will begin to shrink.  So, far, no major upsets have occurred, as Wichita State won the MVC automatic bid and Gonzaga has stayed alive in the WCC and will probably stay in the field if they lose tonight or in the title game.

 

1. Gonzaga

2. Stanford

3. Colorado

4. B Y U

5. S M U

6. St. Joseph’s

7. Pittsburgh

8. Oklahoma St.

9. Xavier

——————————

10. Tennessee

11. Dayton

12. Nebraska

13. Arkansas

——————————

14. Minnesota

15. California

16. Georgetown

17. St. John’s

——————————

18. Providence

19. Missouri

20. Utah

21. West Virginia

22. Green Bay

 

Games Affecting The Bubble Today

West Coast Conference Semifinals

Gonzaga vs. St. Mary’s

B Y U vs. San Francisco

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

Leagues Earning A Dance Ticket Today

Colonial Athletic

Metro Atlantic

Southern

 

Semifinal Rounds

Summit

West Coast

 

Quarterfinal Rounds

None

 

Opening Rounds

Mideastern Athletic (2 of 5 opening round games)

 

Schedules & Results

All times are Eastern Daylight

American Athletic Conference

Location—Fedex Forum, Memphis

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #7 Rutgers (5-13/11-20) vs. #10 South Florida (3-15/12-19)—7:00 PM on ESPNU

G2: #8 Temple (4-14/9-21) vs. #9 Central Florida (4-14/12-17)—9:30 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #3 S M U (12-6/23-8) vs. #6 Houston (8-10/16-15)—1:00 PM on ESPNU

G4: #2 Louisville (15-3/26-5) vs. Game 1 winner—3:00 PM on ESPNU

G5: #1 Cincinnati (15-3/26-5) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPNU

G6: #4 Connecticut (12-6/24-7) vs. #5 Memphis (12-6/23-8)—9:00 PM on ESPNU

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—6:00 PM on ESPN or ESPN2

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game

Game 7 winner vs. Game 8 winner—6:00 PM on ESPN

 

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #4 Albany 67  #1 Vermont 58  

G6: #2 Stony Brook 64  #3 Hartford 61

 

Championship Game—Saturday, March 15

#4 Albany (9-7/17-14) vs. #2 Stony Brook (13-3/23-9)—11:30 AM on ESPN2

 

Atlantic 10 Conference

Location—Barclay’s Center, Brooklyn

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 George Mason (4-12/11-19) vs. #13 Fordham (2-14/9-20)—7:00 PM on A-10 Network

 

2nd Round—Thursday, March 13

G2: #8 La Salle (7-9/15-15) vs. #9 St. Bonaventure (6-10/16-14)—12:00 Noon on NBC Sports Regional

G3: #5 Dayton (10-6/22-9) vs. Game 1 winner—2:30 PM on NBCSN

G4: #7 Richmond (8-8/18-13) vs. #10 Duquesne (5-11/13-16)—6:30 PM on NBCSN

G5: #6 U Mass (10-6/23-7) vs. #11 Rhode Island (5-11/14-17)—9:00 PM on NBC Sports Regional

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G6: #1 St. Louis (13-3/26-5) vs. Game 2 winner—12:00 Noon on NBCSN

G7: #4 St. Joseph’s (11-5/21-9) vs. Game 3 winner—2:30 PM on NBCSN

G8: #2 V C U (12-4/24-7) vs. Game 4 winner—6:30 PM on NBCSN

G9: #3 George Washington (11-5/23-7) vs. Game 5 winner—9:00 PM on NBCSN

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G10: Game 6 winner vs. Game 7 winner—1:30 PM on CBSSN

G11: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM on CBSSN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 10 winner vs. Game 11 winner—1:00 PM on CBS

 

Atlantic Coast Conference

Location—Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Wake Forest (6-12/16-15) vs. #13 Notre Dame (6-12/15-16)—1:00 PM on ESPN2/U

G2: #10 Miami (7-11/16-15) vs. #15 Virginia Tech (2-16/9-21)—3:30 PM on ESPN2/U

G3: #11 Georgia Tech (6-12/15-16) vs. #14 Boston College (4-14/8-23)—7:00 PM on ESPN2/U

 

2nd Round—Thursday, March 13

G4: #8 Maryland (9-9/17-14) vs. #9 Florida St. (9-9/18-12)—12:00 Noon on ESPNU

G5: #5 Pittsburgh (11-7/23-8) vs. Game 1 winner—2:00 PM on ESPNU

G6: #7 North Carolina St. (9-9/19-12) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPNU

G7: #6 Clemson (10-8/19-11) vs. Game 3 winner—9:00 PM on ESPNU

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G8: #1 Virginia (16-2/25-6) vs. Game 4 winner—12:00 Noon on ESPN2

G9: #4 North Carolina (13-5/23-8) vs. Game 5 winner—2:00 PM on ESPN2

G10: #2 Syracuse (14-4/27-4) vs. Game 6 winner—7:00 PM on ESPN2

G11: #3 Duke (13-5/24-7) vs. Game 7 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—1:00 PM on ESPN

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—3:00 PM on ESPN

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 12 winner vs. Game 13 winner—1:00 PM on ESPN

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer 68  #1 Florida Gulf Coast 60

 

Big 12 Conference

Location—Sprint Center, Kansas City

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Oklahoma St. (8-10/20-11) vs. #9 Texas Tech (6-12/14-17)—7:00 PM on ESPN3

G2: #7 Baylor (9-9/21-10) vs. #10 T C U (0-18/9-21)—9:30 PM on ESPN3

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Iowa St. (11-7/23-7) vs. #5 Kansas St. (10-8/20-11)—12:30 PM on ESPN2

G4: #1 Kansas (14-4/23-8) vs. Game 1 winner—3:00 PM on ESPN2

G5: #2 Oklahoma (12-6/23-8) vs. Game 2 winner—7:00 PM on ESPN3

G6: #3 Texas (11-7/22-9) vs. #6 West Virginia (9-9/17-14)—9:30 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM on ESPNU or ESPN3

G8: Game 5 winner vs. Game 9 winner—9:30 PM on ESPNU or ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Big East Conference

Location—Madison Square Garden, New York City

 

All Games Televised on Fox Sports 1

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Seton Hall (6-12/15-16) vs. #9 Butler (4-14/14-16)—7:00 PM

G2: #7 Georgetown (8-10/17-13) vs. #10 DePaul (3-15/11-20)—9:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #1 Villanova (16-2/28-3) vs. Game 1 winner—12:00 Noon

G4: #4 Providence (10-8/20-11) vs. #5 St. John’s (10-8/20-11)—2:30 PM

G5: #2 Creighton (14-4/24-6) vs. Game 2 winner—7:00 PM

G6: #3 Xavier (10-8/20-11) vs. #6 Marquette (9-9/17-14)—9:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:00 PM

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Big Sky Conference

Location: Dee Events Center (Weber St.), Ogden, UT

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 North Dakota (12-8/15-15) vs. #7 Sacramento St. (10-10/14-15)—4:05 PM

G2: #3 Northern Arizona (12-8/15-16) vs. #6 Northern Colorado (11-9/17-12)—6:30 PM

G3: #4 Montana (12-8/17-12) vs. #5 Portland St. (11-9/16-13)—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G4: Highest Remaining seed vs. 2nd Highest Remaining seed—6:30 PM

G5: Weber St. (14-6/17-11) vs. Lowest Remaining seed—9:05 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 4 winner vs. Game 5 winner—8:00 PM on ESPNU

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1S Coastal Carolina 76  #4S Winthrop 61 

 

Big Ten Conference

Location—Banker’s Life Fieldhouse, Indianapolis

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #8 Indiana (7-11/17-14) vs. #9 Illinois (7-11/18-13)—12:00 Noon on Big Ten Network

G2: #5 Ohio St. (10-8/23-8) vs. #12 Purdue (5-13/15-16)—2:30 PM on Big Ten Network

G3: #7 Minnesota (8-10/19-12) vs. #10 Penn St. (6-12/15-16)—6:30 PM on ESPN2

G4: #6 Iowa (9-9/20-11) vs. #11 Northwestern (6-12/13-18)—9:00 PM on ESPN2

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Michigan (15-3/23-7) vs. Game 1 winner—12:00 Noon on ESPN or ESPN2

G6: #4 Nebraska (11-7/19-11) vs. Game 2 winner—2:30 PM on ESPN or ESPN2

G7: #2 Wisconsin (12-6/25-6) vs. Game 3 winner—6:30 PM on Big Ten Network

G8: #3 Michigan St. (12-6/23-8) vs. Game 4 winner—9:00 PM on Big Ten Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:40 PM on CBS

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:20 PM on CBS

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on CBS

 

Big West Conference

Location—Honda Center, Anaheim

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #2 U C S B (12-4/21-8) vs. #7 Cal Poly (6-10/10-19)—3:00 PM on Prime Ticket

G2: #3 Long Beach St. (10-6/14-16) vs. #6 Cal St. Fullerton (6-10/11-19)—5:30 PM on Prime Ticket

G3: #1 UC-Irvine (13-3/22-10) vs. #8 UC-Riverside (5-11/10-20)—9:00 PM on Prime Ticket

G4: #4 Hawaii (9-7/20-10) vs. #5 Cal St. Northridge (7-9/15-17)—11:30 PM on Prime Ticket

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Highest Remaining Seed vs. Lowest Remaining Seed—9:30 PM on ESPN3

G6: 2nd Highest Remaining Seed vs. 3rd Highest Remaining Seed—12:00 Midnight on ESPNU

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:30 PM on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware 87  #5 Northeastern 74

G7: #3 William & Mary 75  #2 Towson 71

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Delaware (14-2/24-9) vs. #3 William & Mary (10-6/20-11)—7:00 PM on NBCSN

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas (6-10/15-15) vs. #15 Rice (2-14/7-22)—5:30 PM

G2: #11 Florida Atlantic (5-11/10-21) vs. #14 Marshall (4-12/10-21)—8:00 PM

G3: #12 East Carolina (5-11/16-15) vs. #13 U T S A (4-12/8-21)—10:30 PM

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane (8-8/16-15) vs. Game 1 winner—2:00 PM

G5: #6 Old Dominion (9-7/15-16) vs. Game 2 winner—4:30 PM

G6: #5 U T E P (12-4/22-9) vs. Game 3 winner—8:00 PM

G7: #8 U A B (7-9/18-12) vs. Game 4 winner—10:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa (13-3/18-12) vs. Game 4 winner—2:00 PM

G9: #3 Middle Tennessee (13-3/23-8) vs. Game 5 winner—4:30 PM

G10: #4 Southern Miss. (13-3/26-5) vs. Game 6 winner—8:00 PM

G11: #1 Louisiana Tech (13-3/25-6) vs/ Game 7 winner—10:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15 (on CBS)

Game 12 winner vs. Game 13 winner—11:35 AM

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#3 Wright St. (10-6/20-13) vs. #5 Milwaukee (7-9/20-13)—7:00 PM on ESPN

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona 75  #4 Canisius 72

G9: #2 Manhattan 87  #3 Quinnipiac 68

 

Championship Game—Monday, March 10

#1 Iona (17-3/22-9) vs. #2 Manhattan (15-5/24-7)—7:00 PM on ESPN2

 

Mid-American Conference

Location—Opening Round at higher seed; all other rounds at Quicken Loans Arena, Cleveland

 

Opening Round—Monday, March 10

G1: #5 Ohio (11-7/21-10) vs. #12 Ball St. (2-16/5-24)—7:00 PM

G2: #8 Miami (O) (8-10/12-17) vs. #9 Kent St. (7-11/16-15)—7:00 PM

G3: #6 Eastern Michigan (10-8/18-13) vs. #11 Central Michigan (3-15/10-20)—7:30 PM

G4: #7 Northern Illinois (8-10/14-16) vs. #10 Bowling Green (6-12/12-19)—8:00 PM

 

2nd Round—Wednesday, March 12

G5: Game 1 winner vs. Game 2 winner—6:00 PM

G6: Game 3 winner vs. Game 4 winner—8:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G7: #4 Akron (12-6/20-11) vs. Game 5 winner—6:30 PM

G8: #3 Buffalo (13-5/19-9) vs. Game 6 winner—9:00 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: #1 Western Michigan (14-4/21-9) vs. Game 7 winner—6:30 PM

G10: #2 Toledo (14-4/26-5) vs. Game 8 winner—9:00 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:30 PM on ESPN2

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. (11-5/17-13) vs. #13 Maryland-Eastern Shore (4-12/6-23)—3/10 @ 6:30 PM

G2: #5 Savannah St. (10-6/12-18) vs. #12 South Carolina St. (5-11/9-20)—3/10 @ 9:00 PM

G3: #8 Howard (5-11/7-24) vs. #9 North Carolina A&T (5-11/9-22)—3/11 @ 4:00 PM

G4: #7 Coppin St. (7-9/10-19) vs. #10 Bethune-Cookman (5-11/7-24)—3/11 @ 6:30 PM

G5: #6 Florida A&M (8-8/13-17) vs/ #11 Delaware St. (5-11/9-20)—3/11 @ 9:00 PM

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central (15-1/25-5) vs. Game 3 winner—3/12 @ 6:00 PM

G7: #2 Hampton (13-3/18-11) vs. Game 4 winner—3/12 @ 8:30 PM

G8: #3 Morgan St. (11-5/13-15) vs. Game 5 winner—3/13 @ 6:00 PM

G9: Game 1 winner vs. Game 2 winner—3/13 @ 8:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: Game 6 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:00 PM on ESPNU

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. 83  #2 Indiana St. 69

 

Mountain West Conference

Location—Thomas & Mack Center, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah St. (7-11/17-13) vs. #9 Colorado St. (7-11/16-15)—5:00 PM on MW Network

G2: #7 Fresno St. (9-9/16-15) vs. #10 Air Force (6-12/12-17)—7:30 PM on MW Network

G3: #6 Boise St. (9-9/19-12) vs. #11 San Jose St. (1-17/7-23)—10:00 PM on MW Network

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G4: #1 San Diego St. (16-2/27-3) vs. Game 1 winner—3:00 PM on CBSSN

G5: #4 U N L V (10-8/19-12) vs. #5 Wyoming (9-9/18-13)—5:30 PM on CBSSN

G6: #2 New Mexico (15-3/24-6) vs. Game 2 winner—9:00 PM on CBSSN

G7: #3 Nevada (10-8/15-16) vs. Game 3 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G8: Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on CBSSN

G9: Game 6 winner vs. Game 7 winner—11:30 PM on CBSSN

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 8 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s (9-7/16-16) vs. #1 Robert Morris (14-2/21-12)—7:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73

 

Pac-12 Conference

Location—MGM Grand Garden Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #8 Utah (9-9/20-10) vs. #9 Washington (9-9/17-14)—3:00 PM on Pac-12 Network

G2: #5 Colorado (10-8/21-10) vs. #12 Southern Cal (2-16/11-20)—5:30 PM on Pac-12 Network

G3: #7 Oregon (10-8/22-8) vs. #10 Oregon St. (8-10/16-14)—9:00 PM on Pac-12 Network

G4: #6 Stanford (10-8/19-11) vs. #11 Washington St. (3-15/10-20)—11:30 PM on Pac-12 Network

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G5: #1 Arizona (15-3/28-3) vs. Game 1 winner—3:00 PM on Pac-12 Network

G6: #4 California (10-8/19-12) vs. Game 2 winner—5:30 PM on Pac-12 Network

G7: #2 U C L A (12-6/23-8) vs. Game 3 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G8: #3 Arizona St. (10-8/21-10) vs. Game 4 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—9:00 PM on Pac-12 Network

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—11:30 PM on Fox Sports 1

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 9 winner vs. Game 10 winner—6:00 PM on Fox Sports 1

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#1 Boston U (15-3/24-9) vs. #2 American (13-5/19-12)—7:30 PM on CBS SN

 

Southeastern Conference

Location—Georgia Dome, Atlanta

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #12 Auburn (6-12/14-15) vs. #13 South Carolina (5-13/12-19)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G2: #11 Vanderbilt (7-11/15-15) vs. #14 Mississippi St. (3-15/13-18)—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

2nd Round—Thursday, March 13

G3: #8 Missouri (9-9/21-10) vs. #9 Texas A&M (8-10/17-14)—1:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G4: #5 Arkansas (10-8/21-10) vs. Game 1 winner—3:30 PM on SEC-TV/ESPN3

G5: #7 L S U (9-9/18-12) vs. #10 Alabama (7-11/13-18)—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G6: #6 Ole Miss (9-9/18-13) vs. Game 2 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G7: #1 Florida (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—1:00 PM on ESPNU

G8: #4 Tennessee (11-7/20-11) vs. Game 4 winner—3:30 PM on ESPNU

G9: #2 Kentucky (12-6/22-9) vs. Game 5 winner—7:00 PM on SEC-TV/ESPN3

G10: #3 Georgia (12-6/18-12) vs. Game 6 winner—9:30 PM on SEC-TV/ESPN3

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—1:00 PM on ABC

G12: Game 9 winner vs. Game 10 winner—3:30 PM on ABC

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 11 winner vs. Game 12 winner—3:15 PM on ESPN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #5 Western Carolina 99  #1 Davidson 97  ot  

G9: #3 Wofford 71  #7 Georgia Southern 57 

 

Championship Game—Monday, March 10

#5 Western Carolina (10-6/19-14) vs. #3 Wofford (11-5/19-12)—9:00 PM on ESPN2

 

Southland Conference

Location—Leonard E. Merrell Center, Katy, TX

 

Opening Round—Wednesday, March 12

G1: #5 Southeast Louisiana (7-11/12-17) vs. #8 Nicholls St. (10-8/13-14)—6:00 PM at southland.org

G2: #6 Oral Roberts (10-8/16-15) vs. #7 McNeese St. (9-9/11-19)—8:30 PM at southland.org

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G3: #4 Northwestern St. (12-6/16-13) vs. Game 1 winner—6:00 PM at southland.org

G4: #3 Sam Houston St. (13-5/21-9) vs. Game 2 winner—8:30 PM at southland.org

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: #1 Stephen F. Austin (18-0/29-2) vs. Game 3 winner—6:00 PM on ESPN3

G6: #2 Texas A&M—C.C. (14-4/17-14) vs. Game 4 winner—8:30 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—8:30 PM on ESPN2

 

Southwestern Athletic Conference

Location—Toyota Center, Houston

 

Note: Arkansas-Pine Bluff, Grambling, Mississippi Valley St., and Southern are ineligible for the NCAA Tournament, and if one of these teams wins the SWAC Tournament, the league will select its representative for the automatic bid.

 

Opening Round—Tuesday, March 11

G1: #7 Jackson St. (7-11/11-19) vs. #10 Grambling (3-15/4-23)—1:30 PM

G2: #8 Prairie View (6-12/8-22) vs. #9 Mississippi Valley (5-13/9-22)—9:00 PM

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G3: #2 Texas Southern (12-6/16-14) vs. Game 1 winner—1:30 PM on Wed

G4: #1 Southern (15-3/19-12) vs. Game 2 winner—9:00 PM on Wed

G5: #3 Alabama St. (12-6/18-11) vs. #6 Alcorn St. (9-9/12-18)—1:30 PM on Thu

G6: #4 Arkansas-Pine Bluff (11-7/13-17) vs. #5 Alabama A&M (10-8/13-15) 9:00 PM on Thu

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G7: Game 3 winner vs. Game 5 winner—3:30 PM

G8: Game 4 winner vs. Game 6 winner—9:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 7 winner vs. Game 8 winner—4:30 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver 71 (8-6/16-14)  #5 S. Dakota 55

G3: #3 S. Dakota St. 71  #6 W. Illinois 50

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. (12-2/23-6) vs. #4 Denver (8-6/16-14)—7:00 PM on MidcoSN & FCS

G5: #2 IPFW (10-4/23-9) vs. #3 S. Dakota St. (10-4/19-11)—9:30 PM on MidcoSN & FCS

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Sun Belt Conference

Location—Lakefront Arena, New Orleans

 

Opening Round—Thursday, March 13

G1: #5 U A L R (9-9/14-16) vs. #8 Troy (6-12/11-19)—7:00 PM on Sun Belt Network

G2: #6 UT-Arlington (9-9/14-16) vs. #7 UL-Monroe (7-11/10-16)—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Quarterfinal Round—Friday, March 14

G3: #4 Arkansas St. (10-8/18-12) vs. Game 1 winner—7:00 PM on Sun Belt Network

G4: #3 UL-Lafayette (11-7/20-11) vs. Game 2 winner—9:30 PM on Sun Belt Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 15

G5: #1 Georgia St. (17-1/24-7) vs. Game 3 winner—3:00 PM on Sun Belt Network

G6: #2 Western Kentucky (12-6/20-11) vs. Game 4 winner—5:30 PM on Sun Belt Network

 

Championship Game—Sunday, March 16

Game 5 winner vs. Game 6 winner—1:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69 (13-5/21-10) #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85 (13-5/22-10) #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77 (15-3/26-6) #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80 (11-7/22-10) #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #3 San Francisco (13-5/21-10) vs. #2 B Y U (13-5/22-10)—11:30 PM on ESPN or ESPN2

G8: #1 Gonzaga (15-3/26-6) vs. #4 St. Mary’s (11-7/22-10)—9:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Western Athletic Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13

G1: #1 Utah Valley (13-3/19-10) vs. #8 Texas-Pan American (5-11/9-22)—3:00 PM

G2: #4 Mo.-Kansas City (7-9/10-19) vs. #5 Idaho (7-9/14-17)—5:30 PM

G3: #3 Chicago St. (8-8/13-18) vs. #6 Cal St.-Bakersfield (5-11/12-18)—9:00 PM

G4: #2 New Mexico St. (12-4/23-9) vs. #7 Seattle (5-11/13-16)—11:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G5: Game 1 winner vs. Game 2 winner—9:00 PM

G6: Game 3 winner vs. Game 4 winner—11:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—10:00 PM on ESPNU

 

30 Bracketologist Averages as of Monday, March 10, 2014

 

Teams in Bold Have Earned Automatic Bids

Teams in Italics are the leading contenders from one-bid conferences

 

1

Florida

1

Wichita St.

1

Arizona

1

Villanova

2

Syracuse

2

Michigan

2

Kansas

2

Wisconsin

3

Duke

3

Creighton

3

Virginia

3

Louisville

4

Cincinnati

4

Iowa St.

4

Michigan St.

4

San Diego St.

5

Texas

5

Oklahoma

5

North Carolina

5

U C L A

6

St. Louis

6

V C U

6

U Mass

6

Ohio St.

7

U Conn

7

Kentucky

7

New Mexico

7

Memphis

8

Gonzaga

8

Baylor

8

Oregon

8

George Washington

9

Arizona St.

9

S M U

9

Oklahoma St.

9

Kansas St.

10

Iowa

10

Colorado

10

B Y U

10

St. Joseph’s

11

Stanford

11

Pittsburgh

11

Xavier

11

Tennessee

11

Dayton

12

Nebraska

12

Arkansas

12

Southern Miss.

12

Harvard

12

Stephen F. Austin

13

Delaware

13

Iona

13

North Dakota St.

13

Georgia St.

14

Western Michigan

14

Boston U

14

UNC-Central

14

Mercer

15

New Mexico St.

15

Stony Brook

15

UC-Irvine

15

Eastern Kentucky

16

Milwaukee

16

Wofford

16

Robert Morris

16

Weber St.

16

Coastal Carolina

16

Alabama St.

 

March 9, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for Sunday, March 9, 2014

Filed under: Uncategorized — Tags: , , , , , , , , , — piratings @ 5:39 am

Last Updated: March 9, 2014 7:00 AM EDT

Headlines

*** Eastern Kentucky wins the Ohio Valley Conference Tournament ***

Oregon knocks off Arizona to secure a bid

Villanova tops Georgetown to move into a 1-seed possibility

Creighton beats Providence to seriously wound the Friars’ chances

St. John’s wins at Marquette to move up the bubble, while MU is now NIT-bound

Stanford tops Utah in what amounted to an elimination game

Tennessee tops Missouri in what amounted to an elimination game

Dayton tops Richmond in what amounted to an elimination game

Pitt wins at Clemson and stays on the good side of the bubble

Arkansas loses to Alabama, moving the Razorbacks back into precarious positioning

Cal tops Colorado to move up in Bubbleboro

 

Already In The Field of 68

Harvard—Ivy League (26-4)

Eastern Kentucky—Ohio Valley (24-9)

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  As of today, the cut-off line to get into the Dance is #17, with teams listed at #14 through #17 as opening round teams as part of the last four in.  Teams listed at 18 and lower are not in the tournament, with teams listed #18 through #21 as the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble teams in the tournament will begin to shrink.  So, far, no major upsets have occurred, as Wichita State and Gonzaga both stayed alive in their conference tournaments.  The teams in the top 10 of this list are becoming relatively safe now.

 

There should be additional movement today with four key games on the regular season schedule.  Indiana State has a chance to crash the party if the Sycamores can upset Wichita State, which would burst a bubble and lower the bubble teams in the Dance to 16.

 

1. George Washington

2. Oregon

3. Baylor

4. Kansas St.

5. Arizona St.

6. Gonzaga

7. St. Joseph’s

8. Stanford

9. Colorado

10. S M U

11. Pittsburgh

12. Oklahoma St.

13. Xavier

——————————

14. B Y U

15. Dayton

16. Arkansas

17. Tennessee

——————————

18. Nebraska

19. California

20. Minnesota

21. Missouri

——————————

22. Georgetown

23. St. John’s

24. Providence

25. Florida St.

26. Utah

 

Games Affecting The Bubble Today

Wisconsin at Nebraska

Syracuse at Florida St.

LaSalle at St. Joseph’s

Penn St. at Minnesota

 

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

Leagues Earning A Dance Ticket Today

Atlantic Sun

Big South

Missouri Valley

 

Semifinal Rounds

American East

Colonial Athletic

Metro Atlantic

Southern

 

Quarterfinal Rounds

Summit (two remaining quarterfinal round games)

 

Schedules & Results

All times are Eastern Daylight

Last Night’s Games in Red

Today’s Games in Blue

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont 77  #8 New Hampshire 60

G2: #4 Albany 86  #5 UMBC 56

G3: #2 Stony Brook 80  #7 Maine 54

G4: #3 Hartford 69  #6 Binghamton 42

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: #1 Vermont (15-1/22-9) vs. #4 Albany (9-7/16-14)—5:00 PM on ESPN3

G6: #2 Stony Brook (13-3/22-9) vs. #3 Hartford (10-6/17-15)—7:20 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—11:30 AM on ESPN2

 

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast 69  #4 East Tennessee 64

G6: #2 Mercer 78  #3 USC-Upstate 75 2ot

 

Championship Game—Sunday, March 9

#2 Mercer (14-4/25-8) at #1 Florida Gulf Coast (14-4/22-11)—2:00 PM on ESPN2

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop 77  vs. #5N Liberty 65

G2: #3N Radford 78  vs. #6S Presbyterian 73

G3: #5S Chas. Southern 81  #4N Campbell 71

G4: #3S Gardner-Webb 81  #6N Longwood 65

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #4S Winthrop 62  #1N High Point 60

G6: #2S UNC-Asheville 96  #3N Radford 87

G7: #1S Coastal Carolina 73  #5S Chas. Southern 68 2ot

G8: #2N VMI 90  #3S Gardner-Webb 77

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: #4S Winthrop 80  #2S UNC-Asheville 79

G10: #1S Coastal Carolina 66  #2N V M I 62

 

Championship Game—Sunday, March 9

Game #4S Winthrop (10-6/20-12) vs. #1S Coastal Carolina (11-5/20-12)—12 Noon on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra 78  #9 UNC-Wilmington 70

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware 87 (14-2/23-9)  #8 Hofstra 76

G3: #5 Northeastern 90 (7-9/11-20) #4 Drexel 81

G4: #2 Towson 80 (13-3/23-9) #7 James Madison 71

G5: #3 William & Mary 70 (10-6/19-11) #6 Charleston 59

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: #1 Delaware (14-2/23-9) vs. #5 Northeastern (7-9/11-20)—2:30 PM on NBCSN

G7: #2 Towson (13-3/23-9) vs. #3 William & Mary (10-6/19-11)—5:00 PM on NBCSN

 

Championship Game—Monday, March 10

Game 6 winner vs. Game 7 winner—7:00 PM on NBCSN

 

Conference USA

Location—Don Haskins Center, El Paso, TX

 

Opening Round—Tuesday, March 11 (all games televised online @ C-USA DN)

G1: #10 North Texas (6-10/15-15) vs. #15 Rice (2-14/7-22)—5:30 PM

G2: #11 Florida Atlantic (5-11/10-21) vs. #14 Marshall (4-12/10-21)—8:00 PM

G3: #12 East Carolina (5-11/16-15) vs. #13 U T S A (4-12/8-21)—10:30 PM

 

2nd Round—Wednesday, March 12 (all games televised online @ C-USA DN)

G4: #7 Tulane (8-8/16-15) vs. Game 1 winner—2:00 PM

G5: #6 Old Dominion (9-7/15-16) vs. Game 2 winner—4:30 PM

G6: #5 U T E P (12-4/22-9) vs. Game 3 winner—8:00 PM

G7: #8 U A B (7-9/18-12) vs. Game 4 winner—10:30 PM

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 13 (all games televised online @ C-USA DN)

G8: #2 Tulsa (13-3/18-12) vs. Game 4 winner—2:00 PM

G9: #3 Middle Tennessee (13-3/23-8) vs. Game 5 winner—4:30 PM

G10: #4 Southern Miss. (13-3/26-5) vs. Game 6 winner—8:00 PM

G11: #1 Louisiana Tech (13-3/25-6) vs/ Game 7 winner—10:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14 (both games televised on CBS SN)

G12: Game 8 winner vs. Game 9 winner—4:00 PM

G13: Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15 (on CBS)

Game 12 winner vs. Game 13 winner—11:35 AM

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. 73  #6 Oakland 57

G5: #5 Milwaukee 74  #4 Valparaiso 57

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #3 Wright St. 68 (10-6/20-13) #2 Cleveland St. 63

G7: #5 Milwaukee 73  #1 Green Bay 66   ot

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#3 Wright St. (10-6/20-13) vs. #5 Milwaukee (7-9/20-13)—7:00 PM on ESPN

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Rider 71  #9 Monmouth 60

G2: #7 St. Peter’s 65  #10 Fairfield 62 ot

G3: #11 Niagara 78  #6 Marist 76

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona 94  #8 Rider 71

G5: #4 Canisius 71  #5 Siena 69

G6: #2 Manhattan 72  #7 St. Peter’s 58

G7: #3 Quinnipiac 89  #11 Niagara 80

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Iona (17-3/21-9) vs. #4 Canisius (14-6/21-11)—4:30 PM on ESPN3

G9: #2 Manhattan (15-5/23-7) vs. #3 Quinnipiac (14-6/20-10)—7:00 PM on ESPN3

 

Championship Game—Monday, March 10

Game 8 winner vs. Game 9 winner—7:00 PM on ESPN2

 

Mid-Eastern Athletic Conference

Location: Norfolk Scope Arena, Norfolk, VA

 

Opening Round—Monday, March 10 & Tuesday, March 11

G1: #4 Norfolk St. (11-5/17-13) vs. #13 Maryland-Eastern Shore (4-12/6-23)—3/10 @ 6:30 PM

G2: #5 Savannah St. (10-6/12-18) vs. #12 South Carolina St. (5-11/9-20)—3/10 @ 9:00 PM

G3: #8 Howard (5-11/7-24) vs. #9 North Carolina A&T (5-11/9-22)—3/11 @ 4:00 PM

G4: #7 Coppin St. (7-9/10-19) vs. #10 Bethune-Cookman (5-11/7-24)—3/11 @ 6:30 PM

G5: #6 Florida A&M (8-8/13-17) vs/ #11 Delaware St. (5-11/9-20)—3/11 @ 9:00 PM

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 12 & Thursday, March 13

G6: #1 UNC-Central (15-1/25-5) vs. Game 3 winner—3/12 @ 6:00 PM

G7: #2 Hampton (13-3/18-11) vs. Game 4 winner—3/12 @ 8:30 PM

G8: #3 Morgan St. (11-5/13-15) vs. Game 5 winner—3/13 @ 6:00 PM

G9: Game 1 winner vs. Game 2 winner—3/13 @ 8:30 PM

 

Semifinal Round—Friday, March 14

G10: Game 6 winner vs. Game 9 winner—6:00 PM

G11: Game 7 winner vs. Game 8 winner—8:30 PM

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 10 winner vs. Game 11 winner—6:00 PM on ESPNU

 

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #9 Evansville 69  #8 Drake 61  

G2: #10 Loyola (Chi) 74 (4-14/10-21) #7 Bradley 72  

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. 80  #9 Evansville 58

G4: #4 Missouri St. 53  #5 Illinois St. 48

G5: #2 Indiana St. 75  #10 Loyola (Chi) 62

G6: #6 Southern Illinois 63  #3 Northern Iowa 58 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Wichita St. 67  Missouri St. 42

G8: #2 Indiana St. 62  #6 Southern Illinois 59

 

Championship Game—Sunday, March 9

#1 Wichita St. (18-0/33-0) vs. #2 Indiana St. (12-6/23-9)—2:05 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris 60  #8 Fairleigh-Dickinson 53

G2: #2 Wagner 83  #7 Central Connecticut 59

G3: #6 St. Francis (PA) 55  #3 Bryant 54 

G4: #5 Mount St. Mary’s 72  #4 St. Francis (NY) 71 

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: #5 Mount St. Mary’s 77  #2 Wagner 52

G6: #1 Robert Morris 60  #6 St. Francis (PA) 57

 

Championship Game—Tuesday, March 11

#5 Mount St. Mary’s (9-7/16-16) vs. #1 Robert Morris (14-2/21-12)—7:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech 74  #8 SIU-Edwards. 67

G2: #6 Southeast Missouri 79  #7 E. Illinois 61

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. 76  #5 Tennessee Tech 61

G4: #3 Eastern Kentucky 84  #6 S.E. Missouri 76

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont 86  #4 Morehead St. 63

G6: #3 Eastern Kentucky 86  #2 Murray St. 83  

 

Championship Game—Saturday, March 8

#3 Eastern Kentucky 79  #1 Belmont 73  [EASTERN KENTUCKY EARNS BID]

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. 91  #9 Lafayette 54

G4: #5 Army 72  #4 Bucknell 71

G5: #3 Holy Cross 54  #6 Lehigh 48

G6: #2 American 59  #7 Colgate 50

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: #1 Boston U 91  #5 Army 70

G8: #2 American 57  #3 Holy Cross 46

 

Championship Game—Wednesday, March 12

#1 Boston U (15-3/24-9) vs. #2 American (13-5/19-12)—7:30 PM on CBS SN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford 70  #9 Appalachian St. 56

G2: #7 Georgia Southern 65  #10 Furman 50

G3: #11 Citadel 86  #6 UNCG 76 

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson 77  #8 Samford 54

G5: #5 Western Carolina 66  #4 Elon 64 

G6: #7 Georgia Southern 62  #2 Chattanooga 55 

G7: #3 Wofford 68  #11 Citadel 51

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: #1 Davidson (15-1/20-11) vs. #5 Western Carolina (10-6/18-14) —6:00 PM on ESPN3/CSS

G9: #7 Georgia Southern (6-10/15-18) vs. #3 Wofford (11-5/18-12) —8:30 PM on ESPN3/CSS

 

Championship Game—Monday, March 10

Game 8 winner vs. Game 9 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW 85  #7 IUPUI 47

G2: #4 Denver (8-6/15-14) vs. #5 S. Dakota (6-8/12-17)—3/9 7:00 PM on MidcoSN & FCS

G3: #3 S. Dakota St. (10-4/18-11) vs. #6 W. Illinois (4-10/10-19)—3/9 9:30 PM on MidcoSN & FCS

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. (12-2/23-6) vs. Game 2 winner—7:00 PM on MidcoSN & FCS

G5: #2 IPFW (10-4/23-9) vs. Game 3 winner—9:30 PM on MidcoSN & FCS

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #10 Loyola Marymount 67  #7 Portland 64 

G2: #9 Santa Clara 81  #8 Pacific 64

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco 69 (13-5/21-10) #6 San Diego 60

G4: #2 B Y U 85 (13-5/22-10) #10 Loyola Marymount 74

G5: #1 Gonzaga 77 (15-3/26-6) #9 Santa Clara 75

G6: #4 St. Mary’s 80 (11-7/22-10) #5 Pepperdine 69

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: #3 San Francisco (13-5/21-10) vs. #2 B Y U (13-5/22-10)—11:30 PM on ESPN or ESPN2

G8: #1 Gonzaga (15-3/26-6) vs. #4 St. Mary’s (11-7/22-10)—9:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Older Posts »

Blog at WordPress.com.