The Pi-Rate Ratings

March 10, 2020

PiRate Ratings Bracketology For March 10, 2020

Tuesday’s Games

 

Home

Visitor

Spread

Delaware St.

Maryland Eastern Shore

0.4

Fairfield

Manhattan

-0.4

Gonzaga

Saint Mary’s

9.8

Hofstra

Northeastern

1.6

Ioina

Canisius

2.1

Jackson St.

Grambling

3.8

Niagara

Marist

1.2

North Dakota St.

North Dakota

6.0

Northern Kentucky

Illinois Chicago

4.3

Prairie View

Alabama A&M

13.9

Robert Morris

St. Francis (PA)

0.1

South Carolina St.

Howard

6.5

Southern

Alabama St.

9.3

Stony Brook

Hartford

8.2

Texas Southern

Alcorn St.

5.8

Vermont

UMBC

16.2

Virginia Tech

North Carolina

-3.1

Wake Forest

Pittsburgh

0.7

 

Tuesday’s TV Schedule

 

Time (EST)

Network

Team

Team

4:30 PM

ACCN

Wake Forest

Pittsburgh

5:00 PM

ESPN3

Fairfield

Manhattan

6:00 PM

Flohoops (pay)

Delaware St.

Maryland Eastern Shore

6:30 PM

ESPN3

Prairie View

Alabama A&M

7:00 PM

ESPN3

Stony Brook

Hartford

7:00 PM

CBSSN

Hofstra

Northeastern

7:00 PM

ESPN

Northern Kentucky

Illinois Chicago

7:00 PM

ACCN

Virginia Tech

North Carolina

7:00 PM

ESPN3

Vermont

UMBC

7:00 PM

ESPN3

Iona

Canisius

7:00 PM

ESPN2

Robert Morris

St. Francis (PA)

8:00 PM

Flohoops (pay)

South Carolina St.

Howard

8:30 PM

ESPN3

Southern U.

Alabama St.

8:30 PM

ESPN3

Texas So.

Grambling

9:00 PM

ESPN2

North Dakota St.

North Dakota

9:00 PM

ESPN3

Jackson St.

Alcorn St.

9:00 PM

ESPN3

Niagara

Marist

 

CONFERENCE TOURNAMENTS UPDATE

Color Code

Purple–Results From Yesterday

Red–Tournament Champion earned Automatic Bid

Brown–Tournament Games Scheduled Today

Blue–Next Round Scheduled After Today

 

America East Tournament

Semifinals

March 10

at Higher Seed’s Home Court

Home

Visitor

Time (ET)

TV

1 Vermont (25-7)

4 UMBC (16-16)

7:00 PM

ESPN+

2 Stony Brook (20-12)

3 Hartford (17-15)

7:00 PM

ESPN+

 

 

Atlantic Coast Tournament

1st Round

March 10

Greensboro, NC (Greensboro Coliseum)

Team

Team

Time (ET)

TV

12 Wake Forest (13-17)

13 Pittsburgh (15-16)

4:30 PM

ACCN

11 Virginia Tech (16-15)

14 North Carolina (13-18)

7:00 PM

ACCN

 

 

Colonial Athletic Tournament

Semifinals

Winner

Score

Loser

Score

Hofstra

75

Delaware

61

Northeastern

68

William & Mary

60

 

Championship

March 10

Washington, D.C. (Entertainment & Sports Arena)

Team

Team

Time (ET)

TV

1 Hofstra (25-8)

6 Northeastern (17-15)

8:00 PM

CBSSN

 

 

Horizon League Tournament

Semifinals

Winner

Score

Loser

Score

Illinois Chicago

73

Wright St.

56

Northern Kentucky

80

Green Bay

69

 

CHAMPIONSHIP

March 10

Indianapolis

Team

Team

Time (ET)

TV

2 Northern Kentucky (22-9)

Illinois Chicago (17-17)

7:00 PM

ESPN

 

 

 

Metro Atlantic Athletic Tournament

1st Round

March 10

Atlantic City, NJ (Jim Whelan Boardwalk Hall)

Team

Team

Time (ET)

TV

8 Fairfield (12-19)

9 Manhattan (12-17)

5:00 PM

ESPN3

7 Iona (11-16)

10 Canisius (12-19)

7:00 PM

ESPN3

6 Niagara (11-20)

11 Marist (7-22)

9:00 PM

ESPN3

 

 

 

Mid-American Tournament (MACtion)

1st Round

Winner

Score

Loser

Score

Ohio U

85

Central Michigan

65

Miami (O)

85

Buffalo

79

Toledo

76

Western Michigan

73

Kent St.

86

Eastern Michigan

76

Quarterfinals

March 12

Cleveland (Rocket Mortgage Fieldhouse)

Team

Team

Time (ET)

TV

1 Akron (24-7)

8 Ohio U (17-15)

12:00 PM

ESPN+

4 Northern Illinois (18-13)

12 Miami (O) (13-19)

2:30 PM

ESPN+

2 Bowling Green (21-10)

7 Toledo (17-15)

6:30 PM

ESPN+

3 Ball St. (18-13)

6 Kent St. (20-12)

9:00 PM

ESPN+

 

 

 

Mid-Eastern Athletic Tournament

1st Round

March 10

Norfolk, VA (Scope Arena)

Team

Team

Time (ET)

TV

8 Delaware St. (5-25)

9 Maryland Eastern Shore (5-26)

6:00 PM

Flohoops (pay)

7 South Carolina St. (11-17)

10 Howard (3-28)

8:00 PM

Flohoops (pay)

 

 

Northeast Tournament

Championship

March 10

at Higher Seed’s Home Court

Home

Visitor

Time (ET)

TV

1 Robert Morris (19-14)

2 St. Francis (PA) (22-9)

7:00 PM

ESPN2

 

 

Southern Tournament

Championship

Winner

Score

Loser

Score

East Tennessee St.

72

Wofford

58

 

 

 

Southwestern Athletic Tournament

Quarterfinals

March 10

at Higher Seed’s Home Court

Home

Visitor

Time (ET)

TV

1 Prairie View (18-13)

8 Alabama A&M (8-21)

8:30 PM

ESPN3

4 Jackson St. (14-17)

5 Grambling (17-14)

8:30 PM

ESPN3

2 Southern (16-15)

7 Alabama St. (8-23)

8:30 PM

ESPN3

3 Texas Southern (16-14)

6 Alcorn St. (14-14)

9:00 PM

ESPN3

 

 

 

Summit Tournament

Semifinals

Winner

Score

Loser

Score

North Dakota St.

75

Oral Roberts

69

North Dakota

73

Purdue Fort Wayne

56

 

Championship

March 10

Sioux Falls, SD (Sanford Premier Center)

Home

Visitor

Time (ET)

TV

1 North Dakota St. (24-8)

6 North Dakota (15-17)

9:00 PM

ESPN2

 

 

West Coast Tournament

Semifinals

Winner

Score

Loser

Score

Gonzaga

81

San Francisco

77

Saint Mary’s

51

BYU

50

 

Championship

March 10

Las Vegas (Orleans Arena)

Team

Team

Time (ET)

TV

1 Gonzaga (30-2)

3 Saint Mary’s (26-7)

9:00 PM

ESPN

 

Tickets Punched

Automatic Bids Earned

Team

Conference

Record

Utah St.

Mountain West

26-8

Belmont

Ohio Valley

26-7

Winthrop

Big South

24-10

Bradley

Missouri Valley

23-11

Liberty

Atlantic Sun

29-4

Southern

East Tennessee St.

30-4

 

 

 

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: