The Pi-Rate Ratings

March 4, 2014

PiRate Ratings College Basketball Report for March 5, 2014

March 5, 2014 Update

Georgetown picks up a big win over Creighton

Florida State wins at Boston College

Providence wins a double OT thriller against Marquette

Oregon looks strong in win over Arizona State.

 

The Bubbler

The higher up each team is on this bubble list, the better.  As of today, the cut-off line to get into the Dance is #15, with teams listed at #12 through #15 as the opening round, last four in.  Teams listed at 16 and lower are not in the tournament, with teams listed #16 through #19 as the first four out.  As conference tournament upsets occur, the bubble line will move up from 15 to a lower number.

 

1. S M U

2. George Washington

3. Stanford

4. Oklahoma St.

5. Baylor

6. St. Joseph’s

7. Pittsburgh

8. Arkansas

9. Xavier

10. Oregon

11. Colorado

—————————

12. California

13. B Y U

14. Dayton

15. Minnesota

—————————

16. Providence

17. Missouri

18. Florida St.

19. Georgetown

—————————

20. Tennessee

21. Nebraska

22. St. John’s

23. Utah

 

Games Affecting The Bubble Tonight

Dayton @ St. Louis (A Dayton win moves them out of first round/A Loss moves them out of tourney)

Nebraska @ Indiana (Hoosiers can move into the discussion with a win/Huskers must win to stay)

Tennessee @ Auburn (Tennessee must win this road game/A loss moves them too far down)

Texas A&M @ Missouri (A Missouri loss probably puts the Tigers into the NIT)

Ole Miss @ Arkansas (An Arky win moves them to safely in)

St. Joseph’s @ George Washington (Winner moves to safely in/Loser still high on bubble)

Colorado @ Stanford (Winner moves to safely in/Loser could fall to last four in or first four out)

Utah @ California (Any chance for Utah to get in mandates a road win here)

 

CONFERENCE TOURNAMENTS

Tournaments Playing Today

Big South—Opening Round

Northeast—Quarterfinal Round

Ohio Valley—Opening Round

Patriot—Quarterfinal Round

 

Schedules & Results

 

All times are Eastern Standard

 

America East Conference

Location—SEFCU Arena, Albany, NY

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G1: #1 Vermont (15-1/21-9) vs. #8 New Hampshire (4-12/6-23)—12 Noon on ESPN3

G2: #4 Albany (9-7/15-14) vs. #5 UMBC (5-11/9-20)—2:20 PM on ESPN3

G3: #2 Stony Brook (13-3/21-9) vs. #7 Maine (4-12/6-22)—6:00 PM on ESPN3

G4: #3 Hartford (10-6/16-15) vs. #6 Binghamton (4-12/7-22)—8:20 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G5: Game 1 winner vs. Game 2 winner—5:00 PM on ESPN3

G6: Game 3 winner vs. Game 4 winner—7:20 PM on ESPN3

 

Championship Game—Saturday, March 15

Game 5 winner vs. Game 6 winner—11:30 AM on ESPN2

 

 

Atlantic Sun Conference

Location—All Games Played on Campus Sites of Higher Seed

 

Quarterfinal Round—Tuesday, March 4

G1: #1 Florida Gulf Coast 77  #8 Stetson 55

G2: #4 East Tennessee 89  #5 Lipscomb 88 2ot

G3: #2 Mercer 85  #7 Jacksonville 64

G4: #3 USC-Upstate 80  #6 North Florida 74

 

Semifinal Round—Thursday, March 6

G5: #1 Florida Gulf Coast (14-4/21-11) vs. #4 East Tennessee (10-8/18-14)—6:30 PM on CSS/ESPN3

G6: #2 Mercer (14-4/24-8) vs. #3 USC-Upstate (11-7/19-13)—8:30 PM on CSS/ESPN3

 

Championship Game—Sunday, March 9

Game 5 winner vs. Game 6 winner at higher seed—2:00 PM on ESPN2

 

Big South Conference

Location—The HTC Center, Conway, SC (Myrtle Beach)

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #4S Winthrop (10-6/17-12) vs. #5N Liberty (5-11/11-20)—12 Noon on Big South Network

G2: #3N Radford (10-6/20-11) vs. #6S Presbyterian (2-14/6-25)—2:00 PM on Big South Network

G3: #4N Campbell (6-10/12-19) vs. #5S Chas. Southern (6-10/12-17)—6:00 PM on Big South Network

G4: #3S Gardner-Webb (10-6/17-14) vs. #6N Longwood (3-13/8-23)—8:00 PM on Big South Network

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G5: #1N High Point (12-4/16-13) vs. Game 1 winner—12 Noon on EPSN3

G6: #2S UNC-Asheville (10-6/16-14) vs. Game 2 winner—2:00 PM on ESPN3

G7: #1S Coastal Carolina (11-5/18-12) vs. Game 3 winner—6:00 PM on ESPN3

G8: #2N VMI (11-5/18-11) vs. Game 4 winner—8:00 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G9: Game 5 winner vs. Game 6 winner—12 Noon on ESPN3

G10: Game 7 winner vs. Game 8 winner—2:00 PM on ESPN3

 

Championship Game—Sunday, March 9

Game 9 winner vs. Game 10 winner—12 Noon on ESPN2

 

Colonial Athletic Association

Location—Baltimore Arena, Baltimore

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Hofstra (5-11/9-22) vs. #9 UNC-Wilmington (3-13/9-22)—7:00 PM on CAA.TV

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G2: #1 Delaware (14-2/22-9) vs. Game 1 winner—12 Noon on Comcast Sports Net/CSS

G3: #4 Drexel (8-8/16-13) vs. #5 Northeastern (7-9/10-20)—2:30 PM on Comcast Sports Net/CSS

G4: #2 Towson (13-3/22-9) vs. #7 James Madison (6-10/11-19)—6:00 PM on Comcast Sports Net/CSS

G5: #3 Wm. & Mary (10-6/18-11) vs. #6 Charleston (6-10/14-17)—8:30 PM on Comcast Sports Net/CSS

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G6: Game 2 winner vs. Game 3 winner—2:30 PM on NBCSN

G7: Game 4 winner vs. Game 5 winner—5:00 PM on NBCSN

 

Championship Game—Monday, March 10

Game 6 winner vs. Game 7 winner—7:00 PM on NBCSN

 

Horizon League

Location—First Round Games played at the higher seed.  The quarterfinal and semifinal round games will be played at Green Bay, and the championship game will be played at the higher seed.

 

Opening Round—Tuesday, March 4

G1: #5 Milwaukee 83  #8 Detroit 73

G2: #4 Valparaiso 73  #9 Illinois-Chicago 63

G3: #6 Oakland 96  #7 Youngstown St. 92 ot

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G4: #3 Wright St. (10-6/18-13) vs. #6 Oakland (7-9/13-19)—7:00 PM on Horizon League Network

G5: #5 Milwaukee (7-9/18-13) vs. #4 Valparaiso (9-7/18-14)—9:30 PM on Horizon League Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G6: #2 Cleveland St. (12-4/21-10) vs. Game 4 winner—7:00 PM on ESPNU at 11:30 PM taped

G7: #1 Green Bay (14-2/24-5) vs. Game 5 winner—9:30 PM on ESPNU

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 6 winner vs. Game 7 winner—7:00 PM on ESPN

 

Metro Atlantic Athletic Conference

Location—Mass Mutual Center, Springfield, MA

 

Opening Round—Thursday, March 6 (No TV for this round)

G1: #8 Rider (9-11/13-16) vs. #9 Monmouth (5-15/11-20)—5:00 PM

G2: #7 St. Peter’s (9-11/13-16) vs. #10 Fairfield (4-16/7-24)—7:00 PM

G3: #6 Marist (9-11/12-18) vs. #11 Niagara (3-17/6-25)—9:00 PM

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Iona (17-3/20-9) vs. Game 1 winner—12 Noon on ESPN3

G5: #4 Canisius (14-6/20-11) vs. #5 Siena (11-9/15-16)—2:30 PM on ESPN3

G6: #2 Manhattan (15-5/22-7) vs. Game 2 winner—6:30 PM on ESPN3

G7: #3 Quinnipiac (14-6/19-10) vs. Game 3 winner—9:00 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: Game 4 winner vs. Game 5 winner—4:30 PM on ESPN3

G9: Game 6 winner vs. Game 7 winner—7:00 PM on ESPN3

 

Championship Game—Monday, March 10

Game 8 winner vs. Game 9 winner—7:00 PM on ESPN2

 

Missouri Valley Conference (Arch Madness)

Location: Scottrade Center, St. Louis

 

All Games until the Championship on MVC TV Network

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #8 Drake (6-12/15-15) vs. #9 Evansville (6-12/13-18)—7:05 PM

G2: #7 Bradley (7-11/12-19) vs. #10 Loyola (Chi) (4-14/9-21)—9:35 PM

 

Quarterfinal Round—Friday, March 7

G3: #1 Wichita St. (18-0/31-0) vs. Game 1 winner—1:05 PM

G4: #4 Missouri St. (9-9/19-11) vs. #5 Illinois St. (9-9/16-14)—3:35 PM

G5: #2 Indiana St. (12-6/21-9) vs. Game 2 winner—7:05 PM

G6: #3 Northern Iowa (10-8/16-14) vs. #6 Southern Illinois (9-9/13-18)—9:35 PM

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—2:35 PM

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—5:05 PM

 

Championship Game—Sunday, March 9

Game 7 winner vs. Game 8 winner—2:05 PM on CBS

 

Northeast Conference

Location—All Games Played On Campus Sites of Higher Seeds

Tournament Re-seeds teams after quarterfinal round (like NFL Playoffs)

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5 (All Games at 7:00 PM)

G1: #1 Robert Morris (14-2/19-12) vs. #8 Fairleigh-Dickinson (6-10/10-20)—No TV

G2: #2 Wagner (12-4/18-11) vs. #7 Central Connecticut (7-9/11-18)—No TV

G3: #3 Bryant (10-6/18-13) vs. #6 St. Francis (PA) (7-9/9-20)—No TV

G4: #4 St. Francis (NY) (9-7/18-13) vs. #5 Mt. St. Mary’s (9-7/13-16)—on MSG+2, FCS, Root

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G5: Highest Remaining Seed vs. Lowest Remaining Seed—12 Noon or 2:00 PM on MSG+/FCS

G6: 2nd Highest Remaining Seed vs. 3rd Highest Remaining Seed—12 Noon or 2:00 PM on MSG+/FCS

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 5 winner vs. Game 6 winner—7:00 PM on ESPN or ESPN2

 

Ohio Valley Conference

Location—Municipal Auditorium, Nashville

 

Opening Round—Wednesday, March 5

G1: #5 Tennessee Tech (9-7/16-15) vs. #8 SIU-Edwards. (7-9/11-19)—7:00 PM on OVC Digital Network

G2: #6 Southeast Missouri (8-8/17-13) vs. #7 E. Illinois (7-9/11-18)—9:00 PM on OVC Digital Network

 

Quarterfinal Round—Thursday, March 6

G3: #4 Morehead St. (10-6/19-12) vs. Game 1 winner—7:00 PM on OVC Digital Network

G4: #3 Eastern Kentucky (11-5/21-9) vs. Game 2 winner—9:00 PM on OVC Digital Network

 

Semifinal Round—Friday, March 7

G5: #1 Belmont (14-2/23-8) vs. Game 3 winner—7:30 PM on ESPNU

G6: #2 Murray St. (13-3/18-10) vs. Game 4 winner—10:00 PM on ESPNU

 

Championship Game—Saturday, March 8

Game 5 winner vs. Game 6 winner—7:00 PM on ESPN2

 

Patriot League

Location—All Games Played on Campus Sites at Higher Seed

 

Opening Round—Monday, March 3

G1: #9 Lafayette 84  #8 Loyola (MD) 71

G2: #7 Colgate  #10 Navy 51

 

Quarterfinal Round—Wednesday, March 5

G3: #1 Boston U. (15-3/22-9) vs. #9 Lafayette (6-12/11-19)—7:00 PM on Patriot League Network

G4: #4 Bucknell (11-7/16-13) vs. #5 Army (10-8/14-15)—7:00 PM on Patriot League Network

G5: #3 Holy Cross (12-6/18-12) vs. #6 Lehigh (7-11/14-17)—7:00 PM on Patriot League Network

G6: #2 American (13-5/17-12) vs. #7 Colgate (6-12/13-17)—7:00 PM on Patriot League Network

 

Semifinal Round—Saturday, March 8

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—Time TBD on CBS SN

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—Time TBD on CBS SN

 

Championship Game—Wednesday, March 12

Game 7 winner vs. Game 8 winner—7:30 PM on CBS SN

 

Southern Conference

Location—U.S. Cellular Center, Asheville, NC

 

Opening Round—Friday, March 7

G1: #8 Samford (6-10/12-19) vs. #9 Appalachian St. (5-11/9-20)—11:00 AM on ESPN3

G2: #7 Georgia Southern (6-10/13-18) vs. #10 Furman (3-13/9-20)—1:30 PM on ESPN3

G3: #6 UNCG (7-9/14-17) vs. #11 Citadel (2-14/6-25)—4:00 PM on ESPN3

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G4: #1 Davidson (15-1/19-11) vs. Game 1 winner—12 Noon on ESPN3

G5: #4 Elon (11-5/18-13) vs. #5 Western Carolina (10-6/17-14)—2:30 PM on ESPN3

G6: #2 Chattanooga (12-4/18-13) vs. Game 2 winner—6:00 PM on ESPN3

G7: #3 Wofford (11-5/17-12) vs. Game 3 winner—8:30 PM on ESPN3

 

Semifinal Round—Sunday, March 9

G8: Game 4 winner vs. Game 5 winner—6:00 PM on ESPN3/CSS

G9: Game 6 winner vs. Game 7 winner—8:30 PM on ESPN3/CSS

 

Championship Game—Monday, March 10

Game 8 winner vs. Game 9 winner—9:00 PM on ESPN2

 

Summit League

Location—Sioux Falls Arena, Sioux Falls, SD

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8 & Sunday, March 9

G1: #2 IPFW (10-4/22-9) vs. #7 IUPUI (1-13/6-25)—3/8 7:00 PM on MidcoSN & FCS

G2: #4 Denver (8-6/15-14) vs. #5 S. Dakota (6-8/12-17)—3/9 7:00 PM on MidcoSN & FCS

G3: #3 S. Dakota St. (10-4/18-11) vs. #6 W. Illinois (4-10/10-19)—3/9 9:30 PM on MidcoSN & FCS

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G4: #1 N. Dakota St. (12-2/23-6) vs. Game 2 winner—7:00 PM on MidcoSN & FCS

G5: Game 1 winner vs. Game 3 winner—9:30 PM on MidcoSN & FCS

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 4 winner vs. Game 5 winner—9:00 PM on ESPN2

 

West Coast Conference

Location—Orleans Arena, Las Vegas

 

Opening Round—Thursday, March 6

G1: #7 Portland (7-11/15-15) vs. #10 Loyola Marymount (4-14/12-18)—9:00 PM no TV

G2: #8 Pacific (6-12/15-14) vs. #9 Santa Clara (6-12/13-18)—11:00 PM no TV

 

Quarterfinal Round—Saturday, March 8

G3: #3 San Francisco (13-5/20-10) vs. #6 San Diego (7-11/16-15)—3:00 PM on BYU-TV

G4: #2 B Y U (13-5/21-10) vs. Game 1 winner—5:00 PM on BYU-TV

G5: #1 Gonzaga (15-3/25-6) vs. Game 2 winner—9:00 PM on ESPN2

G6: #4 St. Mary’s (11-7/21-10) vs. #5 Pepperdine (8-10/15-15)—11:00 PM on ESPN2

 

Semifinal Round—Monday, March 10

G7: Game 3 winner vs. Game 4 winner—Time TBD on ESPN or ESPN2

G8: Game 5 winner vs. Game 6 winner—Time TBD on ESPN or ESPN2

 

Championship Game—Tuesday, March 11

Game 7 winner vs. Game 8 winner—9:00 PM on ESPN

 

Ivy League Regular Season Championship Details

Harvard (11-1/24-4) currently leads Yale (9-3/15-11) by two games with two games left for both teams.  On Friday, March 7, Harvard plays at Yale (Yale won at Harvard), and if the Crimson beat the Bulldogs, they will be Ivy League champions.  If Yale wins, then the Saturday night outcomes will determine whether Harvard wins or a playoff must be played.  On Saturday, Harvard plays at Brown (7-5/15-11), while Yale hosts Dartmouth (3-9/10-16).  If Harvard and Yale tie at 11-3, even though Yale would have swept Harvard, the Ivy League mandates that the teams face in a playoff game.  Harvard had a tough time beating Brown at home, so this weekend’s ending road trip could be tricky, and it is not impossible that the two arch-rivals may play a third time for the Ivy crown.

 

 

Advertisements

Leave a Comment »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: